23 Temmuz 2019 Salı
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bu günler de geçecek

Melek Engin Aktemur

29 Temmuz 2016 tarihli yazısı

15 Temmuz’un üzerinden günler geçmesine rağmen hala darbeyle uyuyup darbeyle uyanıyoruz. Böyle olmasıda çok normal, çünkü atlatılan darbe öyle kolay unutulacak bir olay değildi. 250 cana ve yüzlerce masum insanın yaralanmasına yolaçan bu darbe girişimini elbette unutmayacağız. Karanlık darbe gecesinde yaşananlar zamanla gün yüzüne teker teker çıkıyor. Halkımızın kadını, erkeğiyle yeniden bir destan yazdığı bu gece elbette tarihe geçecektir.

 

Bizler basın ve yayın organlarından her yeni gün bir kahramanlık hikayesine tanıklık ediyoruz.Dün radyodan dinlediğim Safiye Bayat hanımın 15 Temmuz gecesi yaşadıkları ve cesareti hakikaten taktire şayandı. İki çocuk annesi genç bir hanım, tek başına ve savunmasız bir halde darbeci askerlere karşı durarak hesap soruyor:
"Ne yapıyorsunuz siz?"
"Siz Türk askeri değilmisiniz?"

 

Askerler tarafından hırpalanıp oradan uzaklaşması istendiğinde verdiği cevap:
"Birisi bana burada neler olduğunu anlatmadan hiçbir yere gitmeyeceğim" oluyor ve çıkan arbede de ayağından yaralanıyor. Bu büyük bir cesaret örneğidir. Bunun gibi onlarca kadın vatanı için darbecilere karşı dururak can veriyor.Arkalarında çocukları, eşleri ve sevenlerini bu millete emanet ederek şehadet mertebesine ulaşıyor.

 

Bu cesur ve yiğit insanları anlamakta zorlananlar, cılız ve ürkek seslerini duyurma çabasındalar "Devlet ricali halkı meydanlara çağırarak yanlış yaptı. Onca insanın ölmesine sebep oldu!" diyenler sanırım bu insanların ne için şehadete yürüdüğünü anlamakta zorlanıyor.


Bu cesur yürekli insanlar; Kurtuluş Savaşında cepheye kağnılarla cephane taşıyan Nene hatunların, Kara Fatma’ların torunlarıdır. Vatan için, Bayrak için evladını, eşini ve yakınlarını seve seve feda edenlerin torunlarıdır. Kalplerdeki iman ateşi sönmedikçe bu millet her zaman muzaffer olacaktır biiznillah.
Yıllardır insani hak ve (inanç) özgürlükleri için mücadele etmiş, bu arada adeta ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmüş kadınımıza bu gün de, farklı görüş ve düşüncelere sahip bazı kesimlerden hazımsızlık olarak değerlendirdiğim saygısız ve seviyesiz bir üslup kullanılmaya devam ediliyor. Bu durum maalesef bazı muhafazkar kesim için de geçerli. Haddi ve maksadı aşan öteleyici her fiil ve söylemin, toplumu ayrıştırarak kamplara bölmesi kaçınılmazdır. Kamplaşma ve bölünmeler ise birlik ve beraberliğe gölge düşürecek eylemlerdir.

 

Bunun birçok örneğini sosyal paylaşımlarda görmekte ve okumaktayız. Bu duruma en çok üzülenlerden biri olarak şu klişe cümleyi kurmak zorundayım:
Bu vatan, bu bayrak, bu devlet bizim!. Hepimizin!.. Kişisel görüş ve düşünceleri, statü ve kimlikleri bir tarafa bırakma zamanıdır şimdi. Bizi birbirimize düşürerek, hedefine ulaşmak isteyen zavallılara, feraset sahibi insanımız bu fırsatı elbette vermeyecektir.

 

Karanlığın en yoğun olduğu zaman şafak vaktine yakın zamandır. Bu zor günler de geçecek, bu millet aydınlık yarınlara kavuşacaktır inşaallah.. Bu günki yazımı Üstat Necip Fazıl’ın ‘’Zindandan Mehmede Mektup’’ şiirinin son dizeleriyle noktalıyorum.
Mehmedim sevinin, başlar yüksekte
Ölsekte sevinin, eve dönsekte.
Sanma bu tekerlek kalır tümsekte!
Gün doğmuş, gün batmış ebed bizimdir. (N.F.Kısakürek)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem