26 Nisan 2019 Cuma
Yücel Alpay Demir

Yücel Alpay Demir

kocaeli@kopiservis.com.tr

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kemal Sunal evliya mıydı?

Yücel Alpay Demir

14 Temmuz 2016 tarihli yazısı

Yaşarken, rahmetli Kemal Sunal hakkında komedyenliği dışında hiçbir fikrim olmadı diyebilirim.

Siyasi fikri, aile hayatı, tuttuğu takım, mesleki kavgaları, sevgilileri, arabaları, özel zevkleri, sanat haricindeki sosyal yaşantısı yazılı veya görsel basında pek konu olmamıştı diye hatırlıyorum.

 

Kimsenin pek cesaret edemediği rollerin adamıydı, hanzo oldu, salak oldu, tokatçı oldu, üfürükçü oldu, sahte kabadayı oldu, sahtekar imam oldu, deli oldu, namussuz siyasetçi oldu, tek taraflı seven oldu, kandırılan oldu, cimri oldu, korkak oldu, halk oldu, bizim gibi HALK !!!

 

Hep kendiyle alay edilecek rolleri oynadı , hep kendini küçük düşürecek senaryolarda yer aldı , hep karizmasını yerle bir edebilecek aptalca replikleri seslendirdi .

 

Tüm bunları yaparken bizleri düşünmeye sevk etti , hani subliminal mesaj diyorlarya , işte tamda bunu yaptı.  Bizlere iyiliği , dürüstlüğü , samimiyeti ve ahlakı aşılamaya , düzenbaz dolandırıcı ve sahtekarlara kanmamamızı anlatmaya en basit yöntemler ile gayret etti.

 

Sanki medeni cesareti çok yüksek bir marjinal veya kendini insanına ve insanlığa adamış bir derviş gibiydi.

 

Mesela;  onun yerinde ben olsam , bir kahramanı  , bir namusluyu , bir bilim adamını , bir kurtarıcıyı , ünlü bir askeri oynamak isterim , hatta eğer mümkünse Atatürk’ü canlandırmak isterim.

 

Çocuklarımın akşam eve geldiğimde ….

Baba ;  bize arkadaşlarımız inek şabanın oğlu diyor sen neden daha düzgün roller oynamıyorsun demesini istemem. Baban akşam binlerce insanı ölümden kurtardı harika bir filimdi demesini isterim mesela.

 

İşin doğrusu gerçek hayatta olmadığım , olamadığım aslında olmak istesem de asla olamayacağım şahsiyetleri 2 saatlik bir filimde bile olsa oynamak isterdim !

Yani rol yapmak isterdim !!!

Kemal Sunal’ın yaptığı gibi.

 

O gerçek hayatında dürüst biriydi , disiplinli , çalışkan , ahlaklı , doğru sözlü , ciddi , adil , fakiri gözeten , merhametli , yaptığı iyilikleri gizleyen , hakikatten iyi gizlemiş olmalı ki ancak öldükten sonra meslektaşlarının ve tanıyanlarının anlatımından öğrenebildik , yaşarken karşısına geçip tebrik bile edemedik .

 

Ne oynamış be , ve galiba bizi oynamış !!!

Yani güncel hayatta hepimizin gördüğü rol yapmayan namussuzları  , körü körüne siyasetçilere bağlanan salakları oynamış , dini ve milli duyguları sömüren kalpazanları oynamış.

Sağlam oynamış , mükemmel hiciv yapmış vesselam .

Gelelim yazının nedeni ve anafikrine , uydudaki kanalları açın neredeyse her saat 5- veya 6 kanal varlıklarını Kemal Sunal filimleriyle sürdürüyor.  Hala izliyoruz , yaşarken onu tanımayan yeni kuşak tarafından bile izleniyor.

Yani Kemal Sunal’ın ölüsü bile işe yarıyor.

 

Demekki yayında olan diziler , filimler , ağalı töreli cinayetli ve mafyalı ve gecekondudan jet sosyeteye bir günde ulaşan aşklı yapımlar , evlendirme , yarıştırma ve boşandırma proğramları , veya dindar”mış” gibi tasarlanan maddi beklentili populist yapımlar günlük ihtiyacı karşıladıktan sonra yarına bir şey kalmıyor yani çabuk deforme oluyor.

Güzel kız işe giriyor holding sahibi ona aşık oluyor, hatta kul köle oluyor ve sonra kız onu parmağında oynatıyor.

 

Yok öyle bir hayat ….

Bu filimler genç kızlara ,genç delikanlılara olmayacak hayaller kurdurmaktan tabiri caiz ise onların ruhsal yapısını bozmaktan başka hiçbir işe yaramıyor.

 

Gerçek hayatında dürüstlükle romantizimle sadakat ile alakası olmayan yakışıklı erkek oyuncuların , güzel kızların magazin proğramlarında yedikleri her haltı izlediğimiz oyuncuları oynadıkları rol ile bütünleştiremememize ve inandırıcılıklarının saman alevi gibi olmasına neden oluyor.

 

Oynadıkları rollerde bize ve toplumumuza bir şey kazandırmadıkları gibi , her filmden veya diziden sonra partnerleriyle ya uzun süreli aşk  yaşıyor  ya da kısa süreli evlilik yapıyorlar.

Şahsen Kemal Sunal’ı yaşantısını , karakterini ve bize bıraktıklarını şimdiki meslektaşlarıyla kıyaslayınca aklıma acaba bu adam evliyamıydı diyesim geliyor. Değilse de çok iyi bir insan olduğu kesin.

 

Kul razıysa Allah’ta razı olur derler ya , bizim nesil razıydı, Allah’ta inşallah ondan razı olur dedikten sonra 400 kanalı dolaşıp izleyecek en doyurucu filmi buldum , hala yürürlükte olan bir toplumsal dram filmi ZÜBÜK !

Yeni nesillere de ısrarla tavsiye ederim.

Selam ve dua ile…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi