23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

"Böl", "parçala", "yönet"

Mustafa Kalabalık

04 Temmuz 2016 tarihli yazısı

Siyaset her şeyden önce bir gönül kapısıdır. Daha doğrusu öyle olmalıdır.

Geçim kapısı olarak görenlerin çoğunlukta olduğu gerçeğini de hatırlatmak gerekiyor…

Gönül işlerinde önceliklerini değiştirenler, kaybedenler, gönül kapısından çıkıp, geçim kapısına adım attıklarında, peşinden gelenlerin tereddütleri, şaşkınlıkları da olsa bir süre daha takibe devam edilirler..

Devam edenler, ederler ki, gördüklerinden emin olmak isterler.

Belki vardır bir bildikleri şüphesiyle, toleransla, sabırla bir süreliğine de izlerler…

Keskin değişimleri fark edebilirlerse, anlamlandırabilirlerse ve kullanıldıklarını hissedebilirlerse, gidecek başka kapı arayışına da girerler…

 

***

 

Yozlaşma; “doğasında, soyunda bulunan iyi niteliklerini sonradan yitirmek, soysuzlaşmak, huyu suyu değişmek, ruhsal özelliklerinden uzaklaşmak” olarak tanımlanmaktadır.

Soysuzlaşmak ise; “toplumsal bozulmaya, dağılmaya uğramak, soyunun yüksek değer ve niteliğini yitirmek. Yaşama biçiminde ve görevlerinde gerilemek, bozulmak” olarak tanımlanmaktadır.

 

***

 

Gidilen yolda, yol arkadaşlarınız ile belirlediğiniz kararlar dışında bir değişim olursa, toplumda hep dillendirilen kuralları test etmeye çalışırız.

Dostunu tanımak istiyorsan; ”ya alışveriş etmeli” ya da “yola gitmelisin” denmez mi?

Buradaki yolculuk kurallarının değişimini “soysuzlaşma”, bu kuralları yol süresi içinde değiştirenlerin ruh halini de “yozlaşma” olarak tanımlamak sanırım yanlış örnek olmayacaktır.

“Nimet” ve “”külfet”lerde paydaş olmakla başlayan yoldaşlık, dava arkadaşlığı, politik beraberlik, hizmet aşkı(!), bir süre sonra bir bakıyorsunuz ki, oğul-kız, eş-dost, enişte-kayınço, damat-gelin, dünür, bacanak, dayı-amca, yeğen ve bunların birinci derece sarmalı haline dönmüş..!

Adeta kısır bir döngü ile kast sistemine evrilmiş..!

Bir yandan da, en azından toplumun bir kesimi soruyor!

 

***

 

MHP ve HDP ne yapmak istiyor?

MHP ve Bahçeli’nin, baraj altına inerek AK Parti’ye gizli siyasi destek çalışmaları yaptığını düşünen birçok görüş, aslında bu siyaseti 2002’den itibaren yürüttüğünü, ihtiyaç duyulan her anında AK Parti’nin yanında yer aldığını da ifade ediyor..

Muhaliflerin yürüttüğü ve yargının(!) kararlarının değişim gösterdiği kurultay süreci, MHP Genel Merkezinin de katkılarıyla, adeta MHP tabanının tepkisini artıracak, siyasi tercihlerini uzaklaştırarak, sandığa olumsuz yansıtacak bir çaba içindeymiş gibi..!

Bir başka muhalif kanatta yer alan HDP’de ise, Altan Tan üzerinden bir çalışma başlatıldığını düşünüyorum..

 

Muhafazakar HDP!

Malum son iki seçimde barajı aşma başarısını gösteren HDP, barajı aşamaması halinde AK Parti’ye yarayacak. Şimdi sanırım, barajı aşamamasına destek verecek yönde bir çalışma yapılıyor…

Kısaca aynı sistem, üzerinde ufak tefek figüran değişimleriyle işletiliyor. “

“Böl”, “parçala”, “yönet”…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem