18 Temmuz 2019 Perşembe
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yitik değerlerimiz

Melek Engin Aktemur

01 Temmuz 2016 tarihli yazısı

Sayılı günler çabuk geçer derler ya..İşte bir Ramazan ayı daha bitmek üzere.İftarı, sahuru,mukabelesiyle manevi bir iklimi nefes nefes solukladı insanımız. Herkes kabının ölçüsüne göre doldurdu gönül kabını, kimi az kimisi çok.

 

Koca bir yıl hoyratlaşan insanlığımızı, değersizleşen değerlerimizi yeniden hatırlattı bize Ramazan. İyiliği, merhameti, vefayı ve gönül almayı yeniden hatırlamamıza vesile oldu.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı bu sene Ramazan ayını ’’ Gönül Alma’’ temasını işlemekte, program ve etkinliklerde unutulan ‘’Yitik Değerlerimizden’’biri olan GÖNÜL ALMA konusu topluma yeniden hatırlatılmakta.

 

Kapitalist dünya düzeni, çarkları arasına aldığı insanı bencilleştirerek duyarsızlaştırmakta.Zihinler madde üzerinden düşünürken insani değerleri yok edebilmekte.Bu durumda yalnızlaşan insan, yakınları ve çevresine karşı bigane kalmayı yeğliyor.Yaşlıların, hasta ve muhtaçların halini hatırını sorup gönül almayı bile unutuyor.Bu hodgamlığın nedenini ise –zamanım yok-diyerek açıklıyor.

 

İşte burada oruç ayı bize kendimizi sorgulama fırsatını sunarken, mutlu olmak için sadece maddenin değil, manevi kazançların da gerekliliğini hatırlatıyor.Karşılıksız yapılan iyilikler insan üzerinde olumlu etkiler bırakırkensosyo-psikolojik olarak da toplumun huzur ve barışına katkı sağladığı biliniyor.

 

Osmanlı döneminde bu tür iyilik hareketlerine çokça rastlıyoruz. Bir vakıflar medeniyeti kuran Osmanlı toplumunun bu konuda ileri seviyelere yükselerek dünyaya örnek olduğunu görüyoruz. Bu gönüllü iyilikler sadece Ramazan ayında değil bütün zamana yayılmıştır. Gönüllülerin yürüttüğü bu hizmetler sadece insanla sınırlandırılmaz,kuşlara, hasta leyleklere dek uzanır.Asitane’de belli yerlere sadaka taşları konularak zengin ile ihtiyaç sahibi arasındaki ince çizgiye önem verilirdi.

 

Zimem defteri denilen uygulamada ise hayır sahibi rastgele bir dükkana gider borç defterinden tanımadığı birinin borcunu sildirirdi. Yapılan iyiliklerolabildiğince gizli yapılır karşılığı Allah’tan beklenirdi. Özellikle fakir fukaranın davet edildiği iftarlarda gelenlere diş kirası adı altında hediyeler sunularak gönülleri hoş edilirdi.
Günümüzde unutulan ‘’yitik değerlerimiz’’ yeniden hatırlanmaya başladı .Bunun örneklerini görüyor ve çok şükür diyoruz. Zira yitik değerlerimiz bizi yeniden biz yapacak ,pörsümüş ruhumuza, benliğimize tazelik, canlılık getirecektir.Burada sözü söz ustalarına bırakıp, Yunus Emre’nin asırlar öncesinden günümüze ulaşan sesine kulak verelim;
Ben gelmedeim dava için, Benim işim sevgi işi.
Dostun evi gönüllerdir, Gönüller yapmaya geldim!
Hz Mevlana ise gönül alma konusunda şunları söyler;
İstiyorsan hakka varmayı, Meslek edin gönül almayı
Bırak sarayda mermer olmayı,Toprak ol, bağrında güller yetişsin!
Efendim bu iki söz sultanından sonra bize susmak düşer. Onların ince mesajlarını doğru okuyup, gönül aynasında makes bulması için idrak ve hassasiyet sahibi olmak yeterli vesselam.
Gönül almayla ilgili bu yazımı yazarken can alma heveslileri maalesef kırkbir cana daha kıydılar. İstanbul hava limanında gerçekleşen bu terör saldırısını nefretle kınıyor ölenlere Allah’tan rahmet, acılı ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Başın sağolsun TÜRKİYEM !
Hayırlı, huzurlu bir Ramazan bayramı dileklerimle..

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem