22 Temmuz 2019 Pazartesi

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sirmen olayına üç farklı tepki

27 Haziran 2016 tarihli yazısı

Bir kaç gündür sadece toplumu izlemeye çalışıyorum.

Çünkü, yeterince farkında mıyız bilmiyorum ama bu kentin eski bir belediye başkanı, milletvekili, siyasi parti il başkanı olan, kentin futbol kulübüne yıllarca başkanlık yapmış olan bir isim cezaevine girdi.

Bu sıradan, üzerinde öylesine bir kaç kelam edip, siyasi miydi, değil miydi tartışmalarına heba edilebilecek bir durum değil aslında.

Neden böyle düşünüyorum?

Çünkü bu hikaye, bir kentte siyasetin, sporun, bürokrasinin bütün makamlarının hemen hemen hepsinin, üstelik en tepesini görmüş bir ismin bugün vardığı yerin ibretlik bir hikayesidir.

Senaryo yazarları için bulunmaz bir yaşam öyküsüdür Sirmen’inkisi.

Cuma günü haberi aldığımda, bir kentli olarak kısa süreli bir şok yaşadığımı söyleyebilirim.

Sonra bir gazeteci refleksiyle, neler olduğunu anlamak için telefonlara sarıldım ve detaylara ulaşmaya çalıştım.

Öğrendiğim, en nihayetinde Sefa Sirmen’in yaklaşık 17 yıllık bir davadan cezaevine girdiği oldu.

Olayın sıcağı sıcağına CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay başta olmak üzere, tüm CHP’liler ağız birliği etmişçesine bu kararın siyasi bir karar olduğunu söylediler.

Sarıbay, Hürriyet, Tarhan, Akar hep makul insanlardır.

Bu konuda verdikleri tepkinin kısa bir süre içerisinde ortak bir sese dönüşmesi dikkat çekiciydi.

Herkes ağız birliği etmişti.

Hepsi aynı düşünüyordu.

“Siyasi bir karar.”

Hatta Fatma Kaplan Hürriyet ile telefonda uzun bir konuşma yaptık.

Fatma Hanım da kararın siyasi olduğunu düşünürken, üzerine şöyle bir öngörüde bulundu:

“Bu yapılanlar şimdi eski milletvekillerine, yarın bizlere ve diğer arkadaşlarımıza. Amaç bizleri sindirmek. gözdağı vermek. Bizler itiraz edemez hale gelince, halkında bir şeylere uyanma ihtimali kalmayacak...”

Bu arada kendisine, Bolu İl Milli Eğitim Müdürü’nü yaklaşık 30 arkadaşıyla birlikte protesto ettikleri için haklarında inceleme başlatılmasını hatırlatıyorum.

“Bu da aynı durum. Valilik inceleme başlatmış. Bizlere her hangi bir şey tebliğ edilmedi. Bizler milletvekili olarak kanunen izin almak zorunda değiliz. Ama onların amacı burada da aynı.Sindirmek istiyorlar...” dedi.

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ise konu hakkında ilk yorumunu sosyal medyadan yaparken, bu iddiaları akıl tutulması olarak değerlendirdi.

Ceyhan, davanın 2000 yılında tutulan bir rapora göre 2001 yılında ANASOL-D hükümeti tarafından açıldığını hatırlattı.

Yani, “Bu davanın açılmasıyla bizim bir ilgimiz yok” demeye getirdi.

CHP’lilerin iddiaları davanın başlangıcıyla değil de daha çok sonucuyla ilgili görünse de, kimin haklı olduğunu bir tarafa bırakıp, başka yöne doğru bakmanın zamanı bence.

En başta da söylediğim gibi, bir kaç gündür sadece toplumu izlemeye çalışıyorum.

Tabi ki kent büyüklerinin, siyaset, bürokrasi, spor dünyasının kanaat önderlerinin Sirmen’in başına gelenler hakkında yaptıkları, yapacakları yorumlar önemlidir.

Tabi ki hukukun, kanunların ne dediği, yasalar karşısında herkesin eşitliği tartışmasız kabulümüzdür.

Tabi ki işlenen bir suç varsa, suçlunun bu cezayı her kim olursa olsun en kısa zamanda ve en adil cezayla çekmesi makbul olanıdır.

Ancak, bir de ülkeyi yönetmek, o yasaları hazırlamak, hukuku uygulamak için kendilerinden yetki aldığımız vatandaşın düşünceleri ne acaba?

İki gündür bu olay üzerine halkın ne düşündüğünü izlemeye, duymaya çalıştım.

“Oh oldu.” diyeni duymasam da, durumdan şikayetçi olmayan bir kitle yok diyemem.

Ama samimi olarak şunu söyleyebilirim ki, şu iki günlük şaşkınlıkla halkın vicdanında Sefa Sirmen’in suçlu olup olmamasından çok, neden böyle bir ceza aldığı sorgulanıyor.

Takip ettiğim paylaşımlar, dinlediğim yorumlara göre Sirmen’in cezaevine girmesi, halkta şu ortak sebepler üzerinden, inandırıcı bulunmuyor:

1-Sirmen’in yaptığı doğru işler olduğu kadar pek çok yanlış şeyler de olabilir ama Sefa Sirmen bu kent için, sadece siyasi bir figürden ibaret değildi.

2-Yardım isteyen hiç kimseyi, partisine, dinine, mezhebine göre ayırmayan, kimin İmam Hatipli, kimin düz liseli, kimin alkol alıp, kimin almadığıyla hiç ilgilenmeden herkese aynı şekilde yaklaşan bir siyasetçidir.

3- Bu kentin en büyük markası olan Kocaelispor’a tarihinin en başarılı dönemini yaşatıp, iki kez Türkiye Kupası Şampiyonluğu yaşayan takımın başkanı olarak Sirmen’in, bu kent üzerinde hep bir kredis vardır.

Sonuç olarak ortaya, üç farklı kanattan 3 farklı yargının çıktığını söyleyebilirim:

CHP: Suçla ilgisi yok. Tamamen siyasi.

AK Parti:Bizimle ilgisi yok. Tamamen hukuki.

Vatandaş:Yolsuzluktan siyasetçi mi tutuklanır? Burası Norveç mi?

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem