17 Temmuz 2019 Çarşamba
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Rızkını çöpten kazananlar

Melek Engin Aktemur

24 Haziran 2016 tarihli yazısı

Çarşıya her gittiğimde beni, vitrinlerdeki renk renk giysiler ve albenisiyle göz kırpan envai çeşit ürünlerden ziyade kendine çeken birileri var. Düşünürüm hep, bizler tüketerek, daha çok harcama yaparak mutluluğu arıyoruz belkide. Oysa onlar hayatlarından memnun, çevreye ve insana hizmet ediyorlar. Kim bunlar diye merak ettiyseniz hemen belirteyim;

 

Romen kadın ve çocuklar. İşte bunlardan biri olan ayağında terlikleri, şalvarı ve allı pullu yazmasıyla işine odaklanmış bir kız çocuğundan bahsetmek istiyorum. Arkasındaki kocaman çuval arabasını hızlı adımlarla çekiştirirken, etrafında olup bitenle ilgilenmiyor bile. Mağaza ve dükkanların kağıt atıklarını seri hareketlerle çuvalına doldurup kararlı adımlarla uzaklaşıyor. Onbeş yaşlarında olduğunu tahmin ettiğim bu kız, çocuk denecek yaşta geçim derdine düşmüş, yaşıtları okurken o belki de okula bile gitmemiş bir çocuk.

 

Kendi yaşıtları çocukluğunu yaşarken o belli ki erken büyümüş bir genç kız. Bu yazın moda renkleri şunlar, kıyafetleri de bunlarmış.. onun umurunda değil. O şalvarı, yazması ve ayağına geçirdiği terlikleriyle kendi tarzını oluşturmuş bile. Dışardan gelecek dayatmalara gözüde, kulağı da kapalı. Ben buyum ve böyle mutlu ve huzurluyum mesajını veriyor herkese. O, halinden memnun, yaptığı işle gururluydu.

 

Çoğumuzun önemsemeden gözucuyla baktığı bu insanlar, aslında önemli bir iş yapıyorlar. Sadece kağıt değil geri dönüştürülebilecek her atığı toplayarak geçimlerini sağlarken, hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağlıyorlar. Dolayısıyla onlar sözde çevreci geçinenlerden daha çevreciler.

 

İşte bu insanlar sabahın erken saatlerinde sıcak, soğuk demeden her mahalledeki çöp konteynerlerini tek tek dolaşarak geri dönüşüm için atık topluyorlar. Çalıp çırpmadan alın teriyle günlük nafakalarını çöpten çıkaran bu insanları her zaman takdir ettim. Onlar toplum mozaiğinin renklerinden sadece biri. Mozaiği güzel kılan ise çok renkliliktir.

 

Toplum olarak evsel atıklarımızı ayrıştırma gibi bir alışkanlığımız maalesef yok. Hemen her sokak başında geri dönüşüm konteynerleri dururken hala geri dönüşebilecek atıkları çöpe atıyoruz. Bu konteynerleri de çöple dolduruyoruz. Ayrıştırılarak atılan her atık hammadde olarak ülke ekonomisine geri dönüştürülebilir. Bu da hem çevre hem de ülkemiz için önemli bir ivme olacaktır.

 

Batı ülkelerinde halk bilinçlendirilerek bu sorun ortadan kalkmış durumda. Bu çevrecilik adına, dünyamızın geleceği adına atılmış önemli bir adım. Dahası gelecek nesillere yaşanılası bir dünya bırakabilmek çok daha önemli. Dünya hepimizin, dolayısıyla biraz daha hassas, biraz daha bilinçli olmak gerekiyor.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem