18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Tiyatro ve devlet gücü

Hayrullah Demiray

12 Mayıs 2012 tarihli yazısı

 

Hükümetin son dönemler de gündeminde olan ve devlet tiyatrolarının özelleştirmesiyle ilgili fırtınalar kopuyor. Aslında gereksiz ve yersiz olan bir tartışmanın içine giriyoruz.

Bugüne kadar Allah aşkına bu tiyatrolara bizlerin ödediği vergilerden ve bizlerin sırtından ödenen onca tiyatro çalışanı var. Ne zaman bizlere ne gibi faydası var; doğrusu bunu da anlamış değilim. Çünkü bir kaşık suda fırtına koparanlar, neden bazı şeyleri görmezden geliyorlar. Onu anlamaksa hiç mümkün değil.

Onca sorun onca sıkıntı varken, sanki hiç derdimiz tasamız kalmadı. Sadece tiyatro derdimiz var gibi, her yerde tartışılıyor.

Elbette bu ülkede sanata ve sanatçıya mutlaka ihtiyaç vardır. Gerçek anlamda sanat ve sanatçılarla yapılacak güzel, toplumu dejenere etmeden ve toplum değerlerine saygısı olan, toplumda sosyal gelişim dengelerine değer katan,  toplumun her katmanına hitap eden bir sanat elbette.Ama devletin imkânlarını kullanmak bence gereksiz ve yersiz.

Bugün bir kaşık suda fırtına koparanlar, geçmişten günümüze kadar devletin her türlü imkânlarını kullandılar.Devlete hep yük olan kitlerden aslında bu sektörde bir tanesi.  Yıllar yılı birileri oraları kendi babalarının çiftlikleri gibi kullandı. Oralara siyasi unsurları bile fazlasıyla soktular. Bugün bu paniklemenin nedenini anlamakta zorluk çekiyoruz.

Aslında alışılmış her şeyi devletten bekleme alışkanlığımız var. Devlet kapısı olsun garanti bence. Bu dönemler bitmeli artık. Çünkü özel sektör bu işin üstesinden tabi gelir. Bu sanatçılar birleşip gayet tabi bu işleri nasıl istiyorlarsa öyle yapabilirler.

İşte bu nokta da garip olan durum günlerdir bu konunun tartışılması. Aslında benim anladığım buradan şu ki birileri buraları yıllardır babalarının çiftliği gibi kullandıkları için, bugün o çiftliklerin giderini kendileri karşılamaya cesaret edemiyorlar. Saltanat sürenler saltanatları elden gidecek diye bütün haykırışlar bundan ibaret olduğunu düşünüyorum.

Bizim ülkemizden başka bir yerde yoktur, bulamazsınız. Bu kadar saltanat bu kadar devletin üzerine yük binen bir başka yer var mıdır? Çok merak ediyorum doğrusu.

Ülkemizde bu konular biraz daha fazla abartılıyor. Sokakta ki vatandaşın gündemi daha farklı.Ne tiyatro düşünecek nede başka bir şey. Sokaktaki vatandaşın tek derdi var geçim derdi. Başka bir şey düşünecek ne vakti nede zamanı asla yok.

Saygılarımla…

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem