26 Nisan 2019 Cuma
Sabitzade
Sabahattin Yamak

Sabahattin Yamak

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Toparlanıyoruz

Sabahattin Yamak

10 Haziran 2016 tarihli yazısı

Sabretmek sadece bir kenarda durup bütün olup biteni izlemek midir? Sabretmek sessiz olmak mıdır? Sabretmek olduğun yerden hiçbir şey yapmadan sadece konuşmak mıdır? Soru ve listesi uzayıp gider.
Bizler, ailelerimiz, toplumumuz, ülkemiz ve dünyamız ifsada uğruyor. Bunlarla yetinilmiyor zihin dünyamı, kavramlarımız ve değerlerimiz ters düz ediliyor. Yüzyıllar boyu bizi ayakta tutan medeniyetimizin, değerlerimizin kodları ile oynanıyor.

 

Evvel ki zamanlarda hepimiz bir gemideyiz, bu gemi batarsa hepimiz batarız deniliyor ve herkes gemi batmasın diye çaba gösterirdi. Hiçbir şey yapamasa da en azından izlerdi. Ve o gemi bu güne kadar geldi.
Ya şimdi… Gemi batıyor, bırakın bir şeyler yapılmasını, artık batışı izleyecek seyirci bile bulunamaz duruma gelindi.

 

Dünya üzerindeki 7 milyar insan için tehlike çanları çalıyor. Adaletsizlik, zalimlik, vurgun duymazlık en zirve dönemlerini yaşıyor. Etrafımızda olup bitenler artık bizim ilgimizi çekmez oldu. Varoluş gayemizi görmezden geliyoruz. Hele hele bu topraklarda yaşıyor ve nefes alıyorsanız işimiz ve yükünüz daha da ağırlaşıyor. Tarihi gerçeklerden kaçamayız? Gün gelir bulur bizi. Atalarımıza kıza biliriz, bize niye böyle bir miras bıraktınız diye. 600 yıl dünya ya neden adaletle hükmettiniz? 3 kıtaya neden at sürdünüz? İşiniz gücünüz yok muydu sizin? Açe Sumatradan, Bosna’ya oradan Trablus’a, oradan açlığın, susuzluğun yurdu Afrika’ya neden ümit oldunuz?


Ama bu yine de bir şey değiştirmeyecek ve gün gelecek tarihi misyonumuzu yüklenmek ve onu taşımak zorunda kalacağız. 100 yıldır kaçıldı, görmezden gelindi, bana ne dendi. Ama bugün o dönemlerin birikmiş sorunları ile karşı karşıyayız.
Ve bu yüzden “sabretmek” kenara çekilip izlemek değildir. Var gücümüz ile her alanda hepimiz olduğumuz yerlerde mevziimizi güçlendirip mücadele etmeye devam etmeliyiz. Olup bitenlere karşı sessiz kalmayacağız, sesimiz, bir avuç “mutlu azınlığın” sesini bastıracak. Hiçbir şey yapmadan durmayacağız, gelecek adına bir vizyon çizilecek ise, bir söz söylenecekse bunu elbette bu toprakların hamuru ile yoğrulup mayalanmış, sadece kendini değil bütün insanlığın sıkıntılarını kendine dert edinmiş olanlar söyleyecek.


Son söz!

Bizler mahallemizi terk edeli çok oldu. Geri dönüyoruz. Delilerimizle şakalaşıp, hastalarımızla halleşeceğiz. Aksakallılarımızla oturup nasihatleşeceğiz. Sizin ve modern dünyanın hastalıklı halinin bütün özlediklerimizi elimizden almasına müsaade etmeyeceğiz. Dağıtıp ve dağıtılmışsak bizi dağıtan nedenleri keşfedeceğiz. Topyekûn derlenip toplanıyoruz inşallah. Sabrımız mücadele azmimizdir.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi