19 Temmuz 2019 Cuma

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

O Milli Eğitim Müdürü’nü tebrik ediyorum

03 Haziran 2016 tarihli yazısı

İki hafta önce yapılan KPSS sonrasında, bazı şikâyetler almıştık.
Bunlardan birinde, Derince’de kendisini okulda memur olarak tanıtan bir kişinin, sınava alınmayan eşyaları muhafaza etmek karşılığında, KPSS adaylarından para talep ettiği şikayet ediliyordu.
Yani, okul çalışanı olduğunu söyleyen bir adam, sınava gelen adaylardan hakkı olmayan, yönetmelikte yeri olmayan bir parayı, fırsattan istifade etmek suretiyle topluyordu.
Üstelik bu parayı okul adına topladığını söyleyip, işin içine okul müdürünü de dahil ediyordu.
Biz iddianın doğruluğunu biliyorduk ama resmi inceleme yapılıp, onaylanmadan okulun ismini de paylaşmayı doğru bulmamıştık.
Kamu yararına araştırılması gereken bir konu olduğu için konuyu gazetemizde gündeme getirmiştik.
Sonrasında gündem yoğun bir şekilde başka konulara kaydığı için konuyla ilgili Milli Eğitim Müdürü’nden gelen cevabı paylaşamamıştım.
Sırası gelmişken şimdi paylaşmak istiyorum.
Bizim 23 Mayıs tarihli yaptığımız haberin hemen ertesi günü, Derince Milli Eğitim Müdürü Ali Osman Karabayır’dan imzalı bir açıklama geldi.
Yani haberin üzerinden daha 1 gün geçmeden hemen olaya müdahe eden Derince Milli Eğitim Müdürlüğü, ilgili okulun müdürüne durumu aksettirip, soruşturmuş.
Konu hakkında bilgisi olmadığını söyleyen müdüre de konunun araştırılması talimatını vermiş.
Müdürün yaptığı araştırma sonucu, okul bahçe girişindeki danışma odasında görevli bir yardımcı hizmetlinin, emanet olarak teslim aldığı malzemeler karşılığı böyle bir ücreti aldığı tespit edilmiş.
Konu hakkında da kusurlu görülen görevliler hakkında inceleme ve soruşturma başlatılmış.
Yazıyı okuduğum zaman, bir taraftan okulun emekçisi bir vatandaşın zarar görmesine üzülsem de diğer yandan fırsatçılık yapıp insanların mağduriyetinden faydalanmak isteyen bir kamu görevlisinin tespit edilip olası cezalandırılmasına da sevindim doğrusu.
Çünkü kamu kurumları, hele hele çocuklarımızı geleceğe hazırlayan kurumların başında olan eğitim kurumlarımızda ahlak, düzen, adalet çok ama çok önemli.
Haksızlık, düzensizlik, usülsüzlüklerle çok defa aranan kurumlarımızın, bu tip yerinde ve zamanında hamlelerle, üzerine düşen görevi yapması çok önemli.
Çünkü onlar bu tip usülsüzlüklere gerekli tepkiyi koyarsa, başka yerlerdeki benzer davranışlar peşindekiler çekinip, geri adım atabilir.
Bir iki gün önce de Derince Milli Eğitim Müdürlüğü’nün soruşturma için görevlendirdiği bir başka okul müdürü hocamız beni aradı.
Yanıma kadar geldi.
Kendisine okulun hangi okul olduğunu söyleyerek, zaten bildikleri okulu teyit ederek kamu yararına yayın yapan bir gazetinin yazı işleri müdürü olarak yardımcı olmaya çalıştım.
Ona da belirttim.
Biz gazeteciler olayların ya da olaylara karışanların tarafı, olayın tanığı değiliz.
Bizler kamu yararının tarafıyız.
Ortada kamunun zararına usülsüz bir durum varsa, elbette görevimiz gereği bunun araştırılması için yayınlayacağız.
Farklı bir durum Gölcük’te bir okulda yaşanmış, bir öğrenciye yapılan usulsüzlükler, bir velinin yaşadığı yakışıksız olaylar üzerine yine haber yapmıştık.
Yine kamu yararı gözettiğimiz bu haber üzerine o okul müdürü, arkadaşlarını bir meydana toplayıp bizi asmış, kesmiş, Atatürk’ü ve Türk bayrağını bile ayıplarını örtmek için kullanmaktan çekinmemişlerdi.
Hatta bizi önce savcılığa şikayet etmişler ama hem savcılık hem de itiraz üzerine şikayeti değerlendiren hakim bizi haklı bulmuştu.
Çünkü ben ve arkadaşlarım önce insan olarak kimseyi haksız yere suçlamaz, sonra gazeteci olarak üzerimize düşen görevi yapmaya çalışırız.
Bu vesileyle Derince’deki konuya gelirsek, olayı hemen ertesi gün araştırıp bizi bilgilendiren ve olayı açıklığa kavuşturan Derince Milli Eğitim Müdürü Ali Osman Karabayır’ı tebrik ediyorum.
Her türlü olumsuzluğu, yanlışı eleştirdiğimiz gibi bu olaydaki gibi doğruları da kutlamayı bilmeliyiz.

 

yazii

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem