22 Ağustos 2019 Perşembe
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sağlıklı orucun yolu tok tutan besinlerden geçiyor

01 Haziran 2016 tarihli yazısı

Sahur ve iftar arasındaki uzun oruç süresi, sıcaklıkların giderek artması akla tok tutan ve susuzluğu önleyen besinleri getiriyor. Sahur ve iftarda her besin grubundan yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmek vücudun Ramazan’da zinde kalmasını sağlıyor.

 

Uzun süreli tokluk için 1-2 yumurta
Oruç tutarken açlık ve susuzluğu önlemek için, gün boyu tok tutacak besinlerin gücünden yararlanmak gerekiyor. İçerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra tok tutucu özelliği fazla olan yumurtanın sahurda mutlaka tüketilmesi gerekir. Sahurda haşlama, omlet ya da menemen şeklinde 1 ya da 2 adet tüketilebilir. Yumurta, uzun süreli tokluk hissi sağlayan en önemli besinlerdendir.

 

Enerji kazanmak için sahurda hurma tüketin
Ramazan’ın vazgeçilmezlerinden hurma sadece iftar için değil sahur için de oldukça değerli bir besindir. Sahurda tüketilecek 3 adet hurma vücuda gün boyunca gerekli olan enerjiyi ve vitamini sağlayacak hem de tokluk hissini verecektir. Hurmayı ye iiftarda düşen kan şekerinin dengelenmesi için 3 adet tüketilebilir.


Yeşil elma kan şekerini dengeler
Kan şekerini dengelemek için tok tutan besinlerden faydalanmak oldukça önemlidir. Yeşil elma da kan şekerini dengeleyici, içerdiği vitamin ve mineraller ile uzun süreli açlıkta hücrelerin yenilenmesine yardımcı olacaktır. Sahurda tüketilen 1 tane yeşil elma tokluk hissinin uzun süreli olmasında fayda sağlayacaktır.


Sahurda 3 ceviz günü kolay atlatmanızı sağlar
Sağlıklı bir Ramazan için her besin grubundan yeterli ve dengeli tüketim yapması gerekir. Tüketilmesi gereken besinlerden biri de cevizdir. Ceviz, içerdiği omega 3 yağ asitleri ile uzun süre tokluk hissi yaratan ceviz sahurda 2-3 adet tüketildiğinde günün daha kolay geçmesine ve vücudun hücresel işlevlerinde sorun yaşamdan yaşamaya devam etmesine yardım eder.

 

Komposto, sıvı tüketimine katkı sağlar
Ramazan da fazla şekerli gıdalar kan şekeri dengesini bozar ve kilo alımına neden olabilir. Bunun için şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Ancak özellikle meyve kompostoları 1 kase kadar içildiğinde kan şekerini dengeler ve tokluk hissi verir. Su miktarı içinde önemli olan kompostolar meyve ile yapıldığında taneli meyveleri de tüketilebilir.


Mercimek ve ezogelin çorbalarını tercih edin
Kremasız olarak yapılan mercimek ya da ezogelin çorbaları içerdiği tahıl türevleri nedeni ile sahurda tokluk hissi sağlamada yardımcı olur. 1 kase çorba yine sıvı ihtiyacının karşılamasında da oldukça etkili bir besindir. kadar tüketildiğinde özellikle tok tutucu etkisi yüksek olur.


Peynirli tost açlık hissettirmez
Peyniri tost ya da sandviç olarak birlikte tüketmek sahurdan iftara kadar açlık hissini önleyerek tok kalmaya yardımcı olacaktır. Ancak tost yanında tüketilen zeytinin tuzlu olması nedeniyle en aza indirilmesi doğru olacaktır. Aksi takdirde hem fazla tuz alımını hem de susuzluk hissi yaratmaya neden olabilir. Zeytinlerin bir süre su da bekletilmesi tuzunun giderilmesi için faydalı olabilir.


Zinde bir Ramazan için bunlara dikkat edin!

• Günde en az 2 litre su için, vücudu susuz bırakmayın.
• Mide problemleri yaratmaması için gazlı içecekler tüketmeyin.
• Gün içerisinde 1 saat kadar bir uyku ile vücut dengenizi toparlamaya çalışın.
• Mide sorunlarını engellemek için kızartma ve kavurma ürünlerinden kaçının.
• İftardan 60-90 dakika sonra hafif tempolu 45-60 dakikalık bir yürüyüş yapın.
• İftarda şerbetli tatlı yerine 3 top dondurma tercih edin.
• Gün içinde kaybolan vitamin ve mineral dengesini sağlamak için iftardan 2 saat sonra maden suyu için.
• İftara mutlaka çorba ile başlayın. Sonrasında 1 tabak zeytinyağlı yemek yanına 2 adet kasap köfte büyüklüğünde et ve salata tercih edin.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem