19 Temmuz 2019 Cuma

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Türkeş’in “ah”ı mı tuttu acaba?

27 Mayıs 2016 tarihli yazısı

Milliyetçi Hareket Partisi’nde bugün yaşananları gördükçe, seneler evvel Dr. Devlet Bahçeli’nin partinin genel başkanı seçilmek üzere olduğu ama tamamlanamayan kurultay aklıma geliyor.

 

Televiyzondan izlediğim kurultayda, bugün AK Parti hükümetinde Başbakan Yardımcılığı yapan Tuğrul Türkeş’in, “yıkın” talimatıyla ortaya çıkan tablo hala gözümün önünde.

 

MHP'de Alparslan Türkeş'in ölümüyle boşalan genel başkanlık için 18 Mayıs 1997’de yapılan kurultayda, Başkan Vekili Tuğrul Türkeş'in rakiplerinin ikinci turda ittifak kararı almasıyla tansiyon yükselmiş ve Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Azmi Karamahmutoğlu, taraftarlarıyla kürsüyü işgal etmişti.

 

Kürsüden mikrofonu fırlatarak inen Karamahmutoğlu'nun adamları oy kabinlerini ve kürsüyü yerle bir ederken rakip adayların destekçilerine saldırmışlardı.

 

Kısa bir sessizlikten sonra tekrar başlayan kavgada silahlar bile konuşmuştu.

 

Olayların durmasının ardından Divan Başkanı, hakim kararına dayanarak kongrenin kaldığı yerden başlamak üzere 1 aydan az 2 aydan çok olmamak şartıyla ertelendiğini açıklamış ve kongre ertelenmişti.

 

Kongrede Ramiz Ongun, Enis Öksüz, Muharrem Şemsek ve İbrahim Çifçi'nin ilk tur oylama sonucundan sonra Devlet Bahçeli lehine adaylıktan çekilmelerine Türkeş'in kürsüye gelerek tepki göstermesinden sonra Karamahmutoğlu sahneye çıkar ve Türkeş’in onayıyla olaylar başlar. 

 

İşte bundan tam 19 sene evvel MHP Kongresi'nin hakim kararıyla ertelenmesi ve yaşanan şiddet, "MHP artık fiilen ikiye bölündü. Bundan sonra partiyi daha zor günler bekliyor" yorumlarına neden olur. 

 

O gün Tuğrul Türkeş’in karşısına çıkıp, diğer adayların kendisi adına yarıştan çekilmesiyle yıllardır genel başkanlık yapan Devlet Bahçeli, kaderin bir cilvesi olsa gerek, tam tersi bir ihtimalle bugün karşı karşıya.

 

Üstelik, yine bir hakim kararı sonrası toplanacak kurultayla.

 

O gün kaybeden Tuğrul Türkeş bugün AK Parti hükümetinden Başbakan Yardımcılığı yaparken, Devlet Bahçeli’nin de bugün yenilikçiler tarafından AK Parti’yi desteklemekle suçlanması da manidar bir benzerlik.

 

Yazımın başında da söylediğim gibi; bugün ortaya çıkan adayları, yaşanan görevden almaları, kavgaları gördükçe aklıma hep 1997’deki o kurultay geliyor.

 

Umarım 97 kurultayında yaşananlar, 10 Temmuz’da yapılacağı açıklanan kurultaya örnek teşkil etmez ve son derece sakin, demokratik bir kurultay olur.

 

Zaten, o kurultayın ardından, "MHP artık fiilen ikiye bölündü. Bundan sonra partiyi daha zor günler bekliyor" diyenleri yalancı çıkarırcasına, parti yaklaşık 20 yıldır tam bir bütünlük içinde gitti.

 

Ta ki 97’de kürsüleri yıkıp giden Tuğrul Türkeş’in, 2015’te AK Parti’ye geçme kararına kadar.

 

Sanki Tuğrul Türkeş’in ahı, Bahçeli’nin yakasını bırakmamış gibi.

 

Ne kadar enteresan değil mi?

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem