22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Ozan Özgenç

Ozan Özgenç

oozgenc@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli’ye Yıldırım değil, Katırcıoğlu düştü

Ozan Özgenç

23 Mayıs 2016 tarihli yazısı

Dün Ankara’da değildim ama Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 2. Olağanüstü Kongresi’ni televizyondan ve internetten pür dikkat izledim.

Aynı anda sosyal medyadan yapılan paylaşımları, fotoğrafları ve yorumları da takip ettim.

Sonuçta tek adaylı olduğu için bu kongre belki bir sıra savma, dostlar alışverişte görsün kongresiydi ama özellikle 3 açıdan bu kongre çok önemliydi.

Birincisi, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin seçmenine vereceği mesaj, ikincisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın

kongredeki hakimiyetinin görüntüsü, üçüncü olarak ise eski Başbakan ve Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’nun vereceği mesalar açısından mühimdi kongre.
Birinci ve ikinci açıdan aslında ortak bir görüntü verildi.
Adalet ve Kalkınma Partisi kongredeki tezahüratlar, konuşmalar, şarkılar, görseller ve şovlarıyla seçmene, bu parti Recep Tayyip Erdoğan’ın partisidir dedi.
Bölünme, dağılma yok. Cumhurbaşkanı da olsa, Erdoğan’ın yolunda yürümeye devam edeceğiz mesajı çok net verildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan da zaten hem kongrede verilen bu görüntüden hem de kürsüde kendisi gibi konuşan yeni Genel Başkan Binali Yıldırım’dan memnun olmuştur.
Sürekli kendisine atıfta bulunan, kendisinin kullandığı cümlelerle başlayıp, yine onun kullandığı, “Bir olacağız, diri olacağız...” sözleriyle konuşmasını bitiren Yıldırım, gerçekten de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ceketini giymiş gibiydi.
Sanki konuşan Yıldırım değil, Erdoğan’dı.
Erdoğan açısından, aranan genel başkan ve başbakan bulunmuştur.
Bahsettiğim üçüncü açıdan yani Ahmet Davutoğlu’nun geride bırakacağı fotoğraf açısından bakılırsa, gerçekten enteresan şeylerden söz etmek mümkün.
Bir kere şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki dün kongreye damga vuran isim kesinlikle Ahmet Davutoğlu oldu.
Tabi ki çok güçlü bir karakter olan Erdoğan’dan sonra, AK Parti liderliğine soyunan Davutoğlu; imaj, kürsü hakimiyeti ve hitabet noktasında gerçekten de Erdoğan’dan sonra biraz hafif kalmıştı.
Lakin, dün öyle bir konuşma yaptı ki salonda coşku doruğa çıkarken, herkesi kendisinin tüm varlığını partisine verdiğini onaylamak zorunda bıraktı.
“Birlik ve bütünlük için bırakıyorum” sözlerini ben, “Aslında bırakmayacak ve aday olacaktım ama partinin içinde bir kaos yaşanmasın, bütünlük bozulmasın diye şimdilik kenara çekiliyorum” şeklinde yorumladım.
“Birbirinin namusunu koruyamayan, milletin namusunu koruyamaz” derken, bir anlamda kendisinin arkasından iş çeviren AK Parti MYK’sına ve belki de bunun talimatını veren Cumhurbaşkanı’na, siyasi üslup içinde çok sert sözler söyledi.
Ahmet Davutoğlu, meseleyi dava merkezli gördüğü için kişiselleştirmediğini vurgularken, bir yandandan da olayın artık bir namus meselesi olduğunu da vurguladı.
Bundan birkaç gün önce de Davutoğlu’nun istifasını yorumlarken, “Ahmet Davutoğlu bitmemiş, asıl şimdi başlamıştır” diye bir yorum yapmıştım.
Dün, bu konuda görüşümü bir kez daha teyid eden bir Davutoğlu gördüm.
Haksızlığa uğrasa da parti için, birlik-beraberlik için, dava için susup partisi içinde mücadeleye devam edeceğini ama ihtiyaç duyulduğu gün orada olacağını net bir şekilde ortaya koydu.
Yani bir anlamda, 14 yıldır Erdoğan’ın karşısına bulunamayan muhalefet liderini yine AK Parti çıkarmış oldu.

 

PEKİ KOCAELİ’DE DENGELER NASIL OLACAK
Kongrenin partinin bütününe olduğu gibi, Kocaeli teşkilatlarına da mutlak etkileri olacak.
Tek adaylı kongre olduğu için zaten Binali Yıldırım’ın Genel Başkan ve Başbakan adayı olacağı belliydi.
Asıl önemli olan, yeni MYK ve bakanlar kurulunun nasıl şekilleneceğiydi.
AK Parti Kocaeli’yi bakanlar kurulunda Fikri Işık, MYK’da ise Zeki Aygün temsil ediyordu.
Bir kere, Zeki Aygün’ün MYK’dan çıkarılıp Siyasi Erdem ve Etik Kurulu yedek üyeliğine konulması ve yerine seçildiği günlerde pek kimsenin tanımadığı ve homurdandığı Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun getirilmesi tabi ki etkili olacaktır.
Bu sonuca bir çok kişinin, Katırcıoğlu'nun tıpkı milletvekili adayı gösterilmesine şaşırdığı gibi şaşırdığına eminim.
Katırcıoğlu’nun, Erdoğan nezdinde önemli bir kredisinin olduğu duyulurdu.
Bu görev, bunun teyididir.
Katırcıoğlu’nun MYK’da yer alması, bundan sonra önünün açık olabileceğine dair ipuçları da veriyor.
Dolayısıyla şimdi, AK Parti Kocaeli’de köşelerin tutulacağı yeni bir yarış başlayabilir.
Hem kadın olması, hem Cumhurbaşkanı’na yakınlığı düşünülünce, yaklaşan seçimler öncesi hem Kocaeli hem de Ankara’da ulaşabileceği makamlar göz önüne alındığında, AK Parti Kocaeli’de dengeler gerçekten değişebilir.
Kongre boyunca neden Fikri Işık’ı göremedim diye merak ederken; Işık, kongre sonunda gelerek hastalığı nedeniyle geç kaldığını söyledi.
Oysa bizim bildiğimiz Fikri Işık, böylesine önemli zamanlarda ne olursa olsun, asla olayın dışında kalmazdı.
Bu arada bütün kongre boyunca salonun kimyasını ayarlayan Kocaeli Gençlik Kolları da dikkatimden kaçmadı.
Kesinlikle salonun hakimi onlardı ve İl Başkanı Ceyhan’ın Davutoğlu posterini indirdiği için çok eleştirildiği günlerin aksine, Davutoğlu’na en büyük tezahüratı da onların yapması gözlerden kaçmadı.
Tezahüratlar nedeniyle Davutoğlu’nun Kocaeli’ye teşekkür etmesinden bile, Cumhurbaşkanı’nın hoşlanmayacağı mealinden Ceyhan’a yüklenenler olacağına eminim.
Herkesin yüz kere düşünüp, bir kere hareket ettiği hatta hareket edip hata yapmaktansa öylece durup, kalabalığa karışarak tezahürat yapmayı daha güvenli bulduğu AK Parti’de, Ceyhan’ın gençliğinin bu tavrını, normalin dışında cesaretli bulduğumu da söylemeliyim.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi