16 Temmuz 2019 Salı

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Özel üniversite konusunda bu kez çok umutluyum

19 Mayıs 2016 tarihli yazısı

VM Medical Park Hastanesi açıldığından beri kentte yoğun ilgi gören bir kurum.

Geçtiğimiz yıl 1 Ağustos tarihinde ilimizde hizmete açılan VM Medical Park Kocaeli Hastanesi'nde ilk günden beri Genel Müdürlük görevini yürüten Dr. Necip Kozalı, sık sık basınla bir araya gelir, yapılanları ve hedefleri anlatırdı.

İlk günden beri anlattıkları içinde beni heyecanlandıran en önemli şey ise, özel üniversite planıydı.

Biliyorsunuz, Kocaeli özel üniversite fakiri bir şehir.

Oysa üniversite, bir şehrin hem sosyo-kültürel hem de ekonomik anlamda önemli itici güçlerindendir.

İstanbul, Ankara, İzmir’i bir kenara bırakırsak, demografik olarak bize yakın illerden örneğin Bursa’da, Bursa Orhan Gazi Üniversitesi ve Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksek Okulu olarak, iki vakıf üniversitesi var.

Zaten iki tane de devlet üniversitesi olan Bursa’nın, bugün bizim iki gömlek ilerimizde bir şehir oluşunun sebeplerinden biri de budur.

Bizim yarı potansiyelimizdeki Samsun’da 19 Mayıs Üniversitesi’nin dışında, Canik Başarı Üniversitesi, Mersin’de Çağ Üniversitesi ve Toros Üniversitesi, Gaziantep’te ise Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Sanko Üniversitesi ve Zirve Üniversitesi olarak; devlet kurumu olan Gaziantep Üniversitesi dışında 3 özel üniversite olması, sizce ilimiz için kabul edilebilir bir durum mu?

Ben yeni faaliyete geçen GTÜ ile birlikte iki devlet üniversitesine sahip Kocaeli’nin, özel ve vakıf üniversiteleri konusunda Türkiye’nin çok gerisinde kaldığını düşünüyorum.

Zaman zaman kısık sesle de olsa dile getirilen ama hiç uygulamasını göremediğimiz özel ve vakıf üniversitelerinin, bu kez olabileceğine ilişkin önemli bir umut belirmişti içimde.

Hala da bu umudu koruyorum.

Çünkü, Necip Kozalı’nın dillendirdiği bu projeyi sürükleyecek önemli bir isim daha VM Medical Park Hastanesi bünyesine katıldı.

Kentin yakından tanıdığı, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi eski Başhekimi Doç. Dr. Soner Şahin, Necip Kozalı’nın görevini devraldı.

Necip Bey de artık VM Hastaneleri Genel Koordinatörü olarak, yeni kurulacak VM tipi Medikal Park Hastaneleri’nin koordinasyonunu yönetecek.

Öncelikle, kente geldiği andan itibaren, basınla kurduğu güzel diyaloglar ve kente kazandırılan böylesine önemli bir sağlık kuruluşuna yaptığı katkılar için kendisini kutluyorum.

Bundan sonra onun görevini devralacak olan Soner Bey’in de bu görevi layıkıyla yapacağına inanıyorum.

Söylediğim gibi, özellikle üniversite hususunda Soner Şahin’in büyük bir kazanç olacağını düşünüyorum.

Çünkü Soner Bey bir hekim olmasının yanı sıra akademik olarak hem ulusal hem de uluslararası camiada karşılığı olan da bir isim.

Dünkü toplantıda, özellikle bu konuya ilişkin heyecanına da tanık oldum.

Belli ki onun da en önemli hedeflerinden birisi, şu an bazı mevzutların aşılması için çabalanan özel tıp fakültesi fikri.

Kendisi bu konuya değer verdiğini özellikle vurguladı.

Zaten, Necip Kozalı da bir vasiyet bırakır gibi, Soner Şahin’in bu konuyla ilgili büyük kazanç olacağını belirtti.

Sağlık alanında yükselttiği çıtayla, kentte sağlık turizmine de önemli katkılar sağlayan VM Medical Park’ın, Tıp Fakültesi noktasında da Türkiye’ye örnek bu projeyi tamamlamasını, kentimiz için de önemli bir dönüm noktası olarak görüyorum.

Çünkü bu fakülte açılırsa, bu konuda istekli olup cesaretli olamayan bir çok vakıf ve girişimciye de bir kapı açılmış olacak.

Kocaeli, her konuda en iyisini hak eden bir şehir olarak, özel ve vakıf üniversiteleri konusunda da hem nicelik hem de nitelik olarlak fazlasını hak eden bir şehir.

Eğitim kurumu sayısı arttıkça, kentimizi tercih eden nitelikli insan sayısı da, bağlı olarak iş hacmi ve turizim kapasitesi de mutlaka artacak.

Bu arada bugüne kadar VM Medikal Park Hastanesi Başhekimi olarak görev yapan Dr. Özgür İpçi, tekrar kamuya dönerken, yerine atanan Medical Park Uşak Hastanesi eski Genel Müdürü Göksel Ensari’ye de hoş geldiniz diyorum.

Yeni tepe kadrosuyla, özellikle üniversiteleşme konusundaki adımları, inanın büyük bir merakla bekliyorum.

Mersin’in, Gaziantep’in, Samsun’un imkanları ve ekonomisinin çok üzerinde bir şehir olan Kocaeli’nin, artık bu potansiyelini harekete geçirme zamanı gelmedi mi?

Bu vesileyle de, ülkemizin kurtuluş mücadelesinin başlangıcı olarak kabul ve bayram ilan edilen 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyorum. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem