21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yeni bir siyasi oluşum olabilir mi?

Hayrullah Demiray

06 Mayıs 2012 tarihli yazısı

 

Son dönemlerde ülke siyasetini yakından takip edenler bilir. CHP ‘de bir türlü sular durulmuyor, durulacağa da benzemiyor. Zira CHP ‘de son dönemlerde yaşananlar, Kemal Kılıçdaroğlu ‘nun bir rüzgârla geldiği ama geldiği gibi rüzgârını devam ettiremediği kanısındayım.  Daha önce Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ‘ün parti kurması beklenirken, en son Gürsel Tekinin ‘de parti içerisindeki görevinden istifa etmesi, Türkiye ‘nin yakın zamanda yeni bir siyasi hareketle tanışacağa benziyor. Yalnız bir tek farkla bu yeni siyasi partinin sağ bir partimi yoksa sol bir partimi olacağını kimse şimdiden kestiremiyor.

Herkes bu konuda farklı senaryolar peşinde koşturuyor. Çünkü artık Recep Tayyip Erdoğan ‘a göre şekillenen siyasetin daha farklı noktalara taşınması gerektiğine inanan bir gurupta var. Çünkü Türkiye de son dönemlerde siyasi liderler arasında en çok sözü geçen dinlenen sadece bir Başbakan değil. Parti lideri olarakta herkes Başbakanın ününü, etkinliğini artık tartışmıyor. Bazen insanlar Ak Parti ‘yi tartışmıyor.  Dikkat ederseniz, hep tek kişilik siyaset var gibi ülkemizde.

Bu konuda daha önce Başbakanın hastalığı durumunda ya da siyaseti bırakma sonrası nasıl bir hava esecek diye tartışmalar konuşmalar yaşanıyordu. İşte tamda bu noktada Gürsel Tekin ‘in istifası ile yeni şeyler konuşulmaya başlandı. Yeni oluşacak oluşum bence eski CHP ‘den çok uzak bir yapı olmalı ve bu konuda diğer siyasi partilerden de kopmaların olabileceği konuşulmaya başlandı. Başkanı kim olur, belki şimdiden bunu konuşmak doğru olmaz. Ama Türkiye siyasetine aslında daha önce ara verilen ya da beklemeye alınan yeni bir siyasi hareketin katılacağı aşikârdır.

Bekleyip göreceğiz. Ama şunu da unutmamak lazım ki, AK Parti ‘ye bu durum zarar verebilir mi? Bunu süreç gösterecek. Şu da bir gerçek ki, son dönemlerde birileri parti üzerinde ve insanlar üzerinde fazla baskı kurmaya, hep birilerinin suntasında götürme gayretleri Ak Parti içerisinde de hareketlenmelere sebep oluyor. Dolayısıyla böyle bir hareket AK Parti ‘den de kopmalara sebep olabilir.

Ama diğer yandan CHP ‘nin daha küçülerek, aynı bir dönemler Bülent Ecevit ‘in DSP ‘sinde olduğu gibi Kemal Bey’in Partisi durumuna dönüşebileceği de bu durumda kaçınılmaz olacak. Türkiye ‘de siyasete olan güven son dönemlerde kaybolmaya başlamış. Artık Türkiye ‘de neredeyse her on yılda bir yeni bir siyasi hareketin ortalama farklı bir heyecan kattığı da düşünülürse, galiba artık bu yeni oluşum kaçınılmaz olacaktır.

Şunu unutmamak lazım, her zaman yeni bir oluşum tutmaz. Belki ama şunu da göz ardı etmemek lazım ki, zamanı ve zemini çok önemli. Eğer yeni bir hareket farklı sesleri içinde barındırabilirse bir şeyler kazandırabilir. Yok, eğer daha öncekiler gibiyse boş çıkar.

Söylemesi benden, saygılarımla…

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem