20 Temmuz 2019 Cumartesi

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kitabın şarjı bitmez

16 Mayıs 2016 tarihli yazısı

Cuma günü yazdığım yazıda, Cumhurbaşkanı gündemi nedeniyle yeteri kadar değinemediğim için bir kere daha kitap fuarından söz etmekte fayda var.

Kocaeli, kültür-sanat noktasında maalesef dengi pek çok şehirin gerisinde kalmıştır.

Gerek film, tiyatro, müzik festivalleri, gerek uluslararası etkinlikler, gerek tarih ve doğa turizmi konusunda, yazmaya kalksam acıklı pek çok şey söylerim.

Ama kitap fuarı konusunda, bugün öyle bir noktaya gelindi ki, şu an Kocaeli Kitap Fuarı, Kocaeli denince akla gelen ilk 3 şeyden biri haline geldi.

Kocaeli’nin, Kocaelispor ve Pişmaniye’den sonra ortaya çıkardığı tek uluslararası marka olmuştur Kocaeli Kitap Fuarı.

Siyaset, rekabet, ticaret demeden, yakın, uzak,benim, senin demeden herkesin fuarı olmuştur.

Bu fuar, Kocaeli’nin aydınlık yüzü, Türkiye’ye örnek bir organizasyon olmuştur.

Her defasında kendini aşarak, en başında düzenlesin diye peşinden koşulan Türkiye’nin en büyük fuar organizatörüTÜYAP’ın, bugün peşinden koştuğu bir organizasyon haline gelmiştir.

Bu başarıda imzaları olan herkesi gönülden kutluyorum.

Ama herkesten önce bu başarıda aslan payının Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal’a ait olduğunu söylemek istiyorum.

Kocaeli’ye geldiği ilk günlerden itibaren bu projenin gerçekleşmesi için uğraşan, bugün Türkiye’nin en büyük kitap fuarlarından biri haline gelmesi için varını yoğunu ortaya koyan Ali Yeşildal, tabi ki tebriğin en büyüğünü almalı.

Kitap fuarına bir ay kadar kala, İzmit’te karşılaşıp Yeni Cuma Parkı’nın bir bankında yine kitap fuarını konuşurken, kendisini aynı heyecanla görmüştüm.

Bana; “Bu fuarı yapmak istediğimi ilk söylediğimde çoğu insan, ‘Yapamazsın, kimse gelmez, rezil olursun’ diyorlardı. O gün bu fuarı yapsın diye peşinden koştuğumuz TÜYAP, bugün kitap fuarını düzenlemek için bizim peşimizden koşuyor. Tabi ki bu fuar Kocaeli’nindir.Kimseye vermeyeceğiz.” demişti.

Ali Yeşildal gibi, bu projeye sahip çıkan başta Büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın olmak üzere, emeği geçen herkese, Kocaeli’ye böylesine gurur duyulacak bir proje bıraktıkları için teşekkür etmek gerek.

Yaşadığım şehirden bahsederken, gururla konuşabileceğim bir kaç şeyden biri olan Kocaeli Kitap Fuarı, bugün artık uluslararası bir mahiyet kazandı.

Geçen yıl 664 bin 476 kitapseverin ziyaret ettiği Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olan Kocaeli Kitap Fuarı’nda bu yıl yerli ve yabancı 270 yazar; 500’ün üzerinde söyleşi ve panelde okurlarıyla buluşacak.

Dilekolay, 380 yayınevi, 48 sahaf, 67 STK’nın yer alacağı stantlarda 15 bin yazarın elinden çıkan 1 milyon kitap; okurlarıyla buluşacak.

Hepsi bir yana, bugün hayatlarımızı işgal eden bataryalı elektronik cihazların aksine bitmeyen şarjıyla kitaplar, bu devasa fuarda kağıttan dünyalara götürmek için hepimizi bekliyor olacak.

Kitap fuarıyla başlayıp bugün bir kitap şehri olma yolunda ilerleyen kentimiz için, herkesi bu fuara katılmaya çağırıyorum.

Haydi, markamıza sahip çıkalım, kentimize sahip çıkalım.

İSTEYİNCE  OLUYORMUŞ

Hafta sonu yine oldukça yoğun geçti malum.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmit ziyareti, doğal olarak tüm gündemi işgal etti.

Bu tür devlet büyüklerinin ziyaretlerinde her zamanki gibi halkın en büyük endişesi yine ulaşım olmuştur.

Daha bir kaç gün öncesinden, kiminle görüştüysem herkes Cuma günü iş çıkışı eve nasıl gideceğini planlamaya çalışıyordu.

Kim güzergah hesabı yapsa, eninde sonunda iş E-5’e bir şekilde varıyordu.

Bir ay kadar önce Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ziyaretinde yaşananların boyutlarını bizzat yaşayan biri olarak şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki; bu kez her şey kesinlikle daha iyi planlanmıştı.

Başbakan’ın ziyaretinde çoğu caddeden karşıdan karşıya geçmek bile mümkün değilken, bu kez araç geçişlerine dahi, neredeyse mitingin başlayacağı saate kadar izin verildi.

Miting alanına girişler, Başbakan’ın konuştuğu Sabancı Kültür Merkezi’ne girişe göre çok daha medeniydi.

Emniyet görevlilerinin vatandaşa yaklaşımı son derece dikkatli ve iyi niyetliydi.

Başbakan’ın programının aksine, trafik çok fazla sıkışmasın diye Cumhurbaşkanı çoğu yere helikopterle hareket edince, gerçekten de nispi bir rahatlık gözle görüldü.

Ne sokaklarda, ne miting alanında gereksiz bir arama noktası, sıkışıklık yaşanmadı.

E-5’in bir bölümü açık tutuldu.

Trafik aktı. İnsanlar rahatladı.

Yani; isteyince her şeyi gayet medenice yapabiliyormuşuz demek ki.

Demek ki; isteyince oluyormuş.

Bu yüzden,  programın organizasyonunu yapan hem Kocaeli Valiliği,hem emniyet teşkilatı ve mensuplarını, hem de AK Parti il teşkilatını tebrik etmek gerekir.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem