23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bu kentte gazeteci olmak

Hayrullah Demiray

05 Mayıs 2012 tarihli yazısı

 

Bu kent enteresan bir kenttir. Bu kentte gazetecilik yapmak aslında kurallara bağlı değil. Çünkü birileri; dün kara dediklerine bugün ak diyor. Dün yanlış yaptıklarına inananlar, bugün doğru yapıyor deniliyor. Dün hizmetler yapılırken eleştirenler, bugün hizmet üretilmediğini bile bile ve insanların gözünün içine baka baka birilerini yüceltme derdine düşmeleri bu konuda bana çok güzel fikirler veriyor.

             Çünkü idealleri olan ve bu kentte adam gibi gazeteci olmak, ticaretimi ayrı gazeteciliğimi ayrı yapmak isteyen ve yıllardır olan duruşumdan asla bir şey kaybetmeden, asla kimseye göbekten bağlılığı olmayan ve herkese aynı mesafede olan biriyim.

Bu kent için bir şeyler yapana ve bu kent insanı için bir şeyler yapmaya çalışana, bu kentin insanlarına ekmek aş sağlayan herkesin sonuna kadar arkasındayım ve yanında olurum. Ben hiçbir zaman kimsenin sırtından bir yerlere gelmedim. Gelmeyi de doğru bulmuyorum. Yıllardır ticaretle uğraşıyorum. Kimi zaman sıkıntılarım oldu, kimi zaman da iyi günlerim oldu. Ama Allah’ tan başka kimseye güvenmedim. Kimsenin de eteğine yapışmadım ya da kimseden medet beklemedim.

Birileri gibi sabah başka akşam başka, gizli kapaklı işim kimseyle olmadı olmaz da. Birisine bir şey söyleyeceksem direk söylerim, en direk vuruş yapmam. Belden aşağı ateş etmem, doğru yapan kim olursa olsun doğru demesini bilirim. Yanlış yapan babamda olsa karşı çıkarım.

Hiçbir zaman farklı şeylerin peşinde dolaşmam ve asla kim kimin adamıdır bakmam. Birilerinin adamı değil, adam olmayı becerebilirsem ne mutlu bana der giderim.

            Düzenin adamı her devrin adamı olmaktan kaçınırım. Bakış açım fikirlerim ufkumun alabildiğine geliştirmeye gayret ederim. Kimseye bir gün önce kötü, bir gün sonra iyi demem. İnanmadığım hiçbir şeyin arkasından gitmem. Bildiğim doğru tek benim doğrum değildir.

Doğru olan her şeye doğru derim. Benim aklıma da uymasa doğruluğunu söylerim. Yani işin doğruluğu ahbap çavuş ilişkisi olmaz.  Bizlerde haber siteye girdiğinde ya da gazete yayınlandığında orada durur, birileri gibi başka işlerin peşinde koşmayız.

Kimsenin de dolduruşuna gelip yazıda yazmam. Gördüğüm ve doğru olduğuna inandığım kimin yaptığına değil, esas ne için ve yapılanın doğrumu yanlış mı olduğuna bakarım. İşi de takdir etmek için görüşüne ya da kişiye bakmam. Esas olan iştir; önemli olan işte bu noktada durduğunuzda belki bazıları bunu farklı algılayabilir. Ama ben bu noktada aynası iştir kişinin lafa bakılmaz der, insanları hali hazırda ne yaptıklarıyla değerlendiririm.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem