26 Nisan 2019 Cuma
Sabitzade
Sabahattin Yamak

Sabahattin Yamak

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İmam Hatipler yalnızca bu milletin

Sabahattin Yamak

13 Mayıs 2016 tarihli yazısı

Geçtiğimiz günlerde gazetemizin yazı işleri sorumlusu Ozan Özgenç dostumuzun köşesinde “M.Akif Yılmaz endişelerinde haklı” başlıklı yazı paylaştı bizlerle. Çok önemli tespitlerin içerdiği bu yazının “imam hatipler” kısmına biraz ilaveler yaparak meselenin daha iyi anlaşılması gerekliliğini hissettik.

 

Ak Parti ve imam hatipler üzerinden bilinçli ya da bilinçsiz son zamanlarda, şehir efsaneleri yaygınlaşır oldu. Bahse konu yazının içeriğinde maalesef, bu şehir efsanelerinin bir kısmının emareleri okunmaktadır.
Ak Parti’ nin gençlik ile ilgili iletişim problemi olduğu bir gerçek. Bunu hem son seçimler de, hem de arazide gençlik çalışmaları yapanla,r bunu net bir şekilde görmektedir. İşin siyasal vb konuları bizi çok ilgilendirmemekle beraber, şu tespiti yapmamız lazım. Ak Parti’nin gençlerle irtibatının zayıflama nedenlerinden birini “imam hatip”çilik yaptığını söylemek, imam hatiplere haksızlık olacaktır. Ve meselenin gerçek ile bağdaşmayan ilgisiz sonuçlara götüreceği gerçektir. Buradan Ak Parti’yi savunmak gibi bir niyetimiz yok. Ama meselenin doğru tespit edilmesi buna göre sadece Ak Parti’nin değil, bu memleket için, bir ideal taşıyan, dertlenen tüm siyasi partiler ve STK için bir ufuk açması içeriği taşımalıdır. Toplumdaki değişimleri dönüşümleri sosyolojik değişkenleri görmemiz lazım. Genç nesilleri, ciddi manada onları asıl değerlerinden uzaklaştıracak ve onları kuşatmış bir mekanizma var. Tv’ lerde, internette, okullarda, sosyal medyada… Bu liste uzayıp gider. Başta Ak Parti olmak üzere tüm yasal meşru ve memleket derdi olan kurumların, bütün bu değişkenleri göz önünde bulundurup gençliğe ulaşabilmek için yeni argümanlar geliştirmesi gereklidir.


Ak Parti’nin bir MGV si yada Ülkü ocağı gibi bir yapılanmasının olmaması ve bundan dolayı İmam hatiplere aşırı anlam yüklemesi ve diğer okullardan mezun olanların ötekileştirmesi konusuna gelecek olursak;
Çok uzatmadan Ak Parti’ nin sosyolojik olarak tabanı bahse konu olan gençlik yapılanmalarının yapılmasına zaten müsait değil. Ak Parti bir ideoloji partisi olarak ortaya çıkmadığı için kendine has bir gençlik yapılanması ortaya koyamadı. Bunun yerine çeşitli STK ve cemaatlere destek verdi. Ve maalesef bu desteği en çok alan ve kendisinin dışında hiçbir STK, cemaat, imam hatipler dahil yaşama hakkı tanımayan malum bir yapı tarafından kuşatıldı. Sonuçlarını hep beraber zaten görüyoruz.


İmam hatip üzerinden ötekileştirme konusunda ise, elbette ki Ak Parti’nin ilgilileri tarafından kendi cephelerinden izah edilmesi gereken bir husustur. Ama imam hatip mezunlar derneğinin bir üyesi olarak bizler bugüne kadar kendimizin yaşadığı ve milyonlarca imam hatiplinin maruz kaldığı, “ötekileştirme” nin hep karşısında olduk. Yıllarca acısını ve ıstırabını hissettiğimiz, yaşadığımız bir şeyi başkasına reva görmedik, göremeyiz de. Bizler çalışmalarımızda “imam hatipçilik” yapmıyoruz. Bizler sadece kendi okuduğumuz okullara ve öğrencilerine sahip çıkıp, iyiye, güzele ilişkin ne varsa onların çalışmalarını yapmaktayız. Biz diyoruz ki, keşke bu ülke de herkes kendi okuduğu ve o, okullarda okuyan öğrencilere sahip çıksın, destek olsun. O zaman bu konuştuğumuz sorunların bir çoğu kendiliğinden çözülecektir. Bizler dertleniyoruz, geceleri uykularımız kaçıyor. Destek toplayabilmek için nefsimizi bir kenara koyup kapı kapı dolaşıyoruz. Kendi evimizin önünü süpürüyoruz. Gücümüz ve imkanlarımız ancak buna yetiyor. Siz bunları yapmayacaksınız, rahatınızı bozmayacaksınız, başkası için fedakarlık yapmayıp, mücadele etmeyeceksiniz.. Eğer bunun için bizler “imam hatipçilikle” itham ediliyorsak, bunun kararını vicdanlara bırakmaktan başka da bir şey gelmiyor elden.

 

Peki toplumda neden böyle bir algı var? Bizce bilinçli olarak yapılan, imam hatipler üzerinden Ak Partiyi yıpratma çalışmalarından biri. Biz imam hatipler buna malzeme olmak istemiyoruz. Ve gerçeğin aslında bu olmadığını da anlatmak istiyoruz.


28 Şubat sürecinde imam hatip okul sayısı 600, öğrenci sayısı da 600.000 civarlarındaydı. 28 Şubat ürünleri olan başörtü ve katsayı problemleri ile öğrenci sayısı 60.000’lere kadar düştü.
Ak Parti ne zaman iktidar oldu, 2002 yılındaki seçimlerle. Peki katsayı ve başörtü problemleri hemen çözülebildi mi? İmam hatiplerin kapatılan orta kısımları hemen açılabildi mi? Bu sorunların bir kısmı bizce 30 Mart 2012 tarihinde 4+4+4 ile anca aşılabildi. Arada 10 yıl var. 2012 yılında imam hatiplerdeki öğrenci sayısı 235.000 civarında. Bütün bu tablolar ortada iken nasıl oluyor da Ak Parti’nin gençlik kurgusunun bir kısmını İmam hatipler üzerinden kurguluyor ve imam hatip yapılanmasını kendisine yeterli görüyor?
Farklı siyasi düşüncelere sahip olsak da, Cumhurbaşkanımızın İHL’ler konusundaki desteğini inkar edemeyiz. Çünkü bizlerin yaşadığı sıkıntı ve ıstırapları kendi ve ailesi bizzat yaşamıştır. Sesinin yüksekliği ve haykırışı bundan dolayıdır. Ve bu desteği “ötekileştirme” niyeti ile okumak kendisine haksızlık olur. Bu sadece ve sadece “ hakkın” teslim edilmesi meselesidir. Yıllarca dezavantajlı durumunda bırakılan, haksızlığa uğrayan bir kesimin hakkının teslim edilmesidir. Kapatılmaya maruz bırakıldığı dönemde 600.000 olan öğrenci sayısı bugün anca 1.200.000’e ulaşmıştır. Bu sayı çok diye bilirsiniz. Sadece basit bir matematiksel hesap yapalım, bakalım nasıl bir tablo çıkacak karşımıza. 600.000 olan öğrenci sayısını 98 yılından sadece 2012 yılına kadar %10 artırırsak 2.500.000, %5 arttırırsak 1.250.000 öğrenci sayısına ulaşıyor.


İmam hatip mezunlarının çalışma hayatının her alanında karşımıza çıkmasına “kayırma” gözü ile bakılıyorsa, bunun sebebi 98’den bu yana imam hatip mezunları üzerinde yapılan baskı ve hukuk dışı uygulamaların kalmasıdır. İHL mezunları bırakın üst düzey üretim yapan, en basit mamul üreten fabrikalara bile iş başvurusu yapamıyordu. (Bunu bizzat yaşayanlardan biri olarak söylüyorum). Kat sayı haksızlığına rağmen üniversitelerin farklı bölümlerine, MYO’lara yerleşerek dikey geçiş sınavlarına, kızlarımız başörtülerinden dolayı Viyanalara kadar gidip okumak zorunda kaldık. Her dönem de olduğu gibi bazı olumsuz örnekler elbette ki vardır. Bugün her meslekte, toplum yaşantısının her alanında insanların karşısına çıkmaya emin olun “KAYIRMA” deyip, bunu genelleştirmek, haksızlık olur bizlere ve emeğimize.
Yerele hafiften bir göz atacak olursak. Ak Parti’nin son 3 il gençlik kolları başkanı İHL’li mi ? Cevap hayır. Peki bugün aktif ilçe gençlik kolları başkanlarından kaçı İHL mezunu, sadece 1 tanesi. Peki İHL üzerinden nasıl oluyor da diğer okul mezunları dışarıda bırakılıyor.


Sonuç olarak Ak Parti’nin gençlik ile probleminin bir kısmını, İHL’ler üzerinden değerlendirme yapmak eksik olur, iyi niyetle ulaşmak istediğimiz sonuçlara ulaşamayız. Bu konuyu ele almamızın sebebi toplumda son zamanlar da çokça yazılıp çizilen AK parti- İHL temalı yazılar oldu. Ve iyi niyetlileri tenzih ederek söylüyoruz, yeni algı operasyonları ile uzun zamandan sonra, bu topraklar üzerinde yaşayan her vatandaş gibi rahat nefes almaya başlayan İHL’lileri yıpratma çalışmalarının yenileri yapılmaktadır. Kimin kiminle ne hesabı varsa, kendi aralarında görsün. Varsın herkes özgürce, adilce ,hükümeti, Ak Parti’yi yada kimi istiyorsa, eleştirsin. Ama benim de mensubu bulunduğum bir camiayı kullanarak, yıpratarak yapmasın. Uzun zamandır içimizde dert olan bu konuların işlenmesine Ozan bey vesile olduğunuz içinde bütün samimiyetimle size de teşekkür ediyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi