23 Temmuz 2019 Salı

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bu kentin Hulusi Kentmen’i

25 Nisan 2016 tarihli yazısı

Bu hafta sonu, gerçekten çok hareketli oldu.

Yazının başlığındaki konuya gelmeden önce, Osman Gazi köprüsüyle ilgili bir kaç şey paylaşmak istiyorum.

Aslında Perşembe akşamından itibaren başladı hafta sonunun hareketliliği.

Uzun zamandır inşaatı süren İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü’nde son tabliye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla yerleştirildi.

Ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan köprünün adını açıklayarak, aracıyla köprüden geçti.

Bu arada konuşmalar sırasında, Kocaeli’nin Tahir Hocası, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’ın bir twitini gördüm.

Tahir Bey kentte sosyal medyayı en etkin kullanan isimlerden biri.

Cumhurbaşkanı’nın konuşmalarından köprünün ismiyle ilgili Twitter’da, “Galiba Mimar Sinan olacak” öngörüsünde bulunmuştu.

Ben de altına, doğuyu ve batıyı bugünlere anlatabilmek için o körfezin etrafını defalarca dolanan Evliya Çelebi’ye bir köprü borcumuz olduğu yorumunu yaptım.

Nihayetinde Cumhurbaşkanı köprünün adını, Osman Gazi Köprüsü olarak açıkladı.

Tahir Hoca öngörüsünde yanıldı belki ama ”Bu memleket Evliya Çelebi’ye yakışacak köprüler de yapar” demeyi ihmal etmedi.

Kent için samimi olarak dertlenen isimlerden biri olduğunu düşündüğüm Tahir Bey'in bu görüşü bile çok değerli.

Önemli yatırımlara geçmiş ülke büyüklerinin, devlet başkanlarının, kurucuların isimlerinin verilmesi, bütün dünyada başvurulan bir yöntem.

Osman Gazi’de, köprüye yakışan bir isim.

Medeniyetler çatışmaları çağında, kadim medeniyetimizin mihenk taşları olan Evliya Çelebi, Yunus Emre, Mevlana, Harezmi, Pir Sultan Abdal ve daha nice isimleri de, umarım devasa projelere verilen isimleriyle bütün dünyaya daha çok hatırlatırız.

 

BU KENTİN HULUSİ KENTMEN'İ

Hafta sonu çok hareketliydi dedik ya bunun en önemli sebebi tabi ki 23 Nisan Çocuk Bayramı’ydı.
Cuma gününden itibaren, her yerde şenlik havası vardı.
Yüzlerindeki boyalarıyla sevimli çocukların doldurduğu sokaklar gibi, Valilik, Büyükşehir, ilçe belediyeleri ve Donanma Komutanlığı gibi bir çok kurumun programlarında da eğlence ve kutlama had safhadaydı.
Süleyman Demirel Kültür Merkezi ve Yahya Kaptan’daki Şehit Recep Topaloğlu Spor Salonu’nda, çok eğlenceli kutlamalar yapıldı.
Bilmiyorum katılır mısınız ama Vali Hasan Basri Güzeloğlu, bu kentin birlik ve beraberliğinde çok önemli bir çimento gibi.
Her toplumsal olayın içinde, gülen yüzü, etkili hitabeti ve halkın içinden biri gibi samimi davranışlarıyla, öne çıkıyor hep.
23 Nisan kutlamalarında da öyleydi.
Bir ara pazarcıları ziyaret edip, pazarcı önlüğü ve kafasına bere takarak tezgahta duran Vali, bu kez önce kendini ziyarete gelen yabancı ülke çocuklarının yerel kıyafetleriyle, ardından da kafasında kaskıyla bisiklet üzerinde içten bir gülümsemeyle poz verdi.
Güzeloğlu’nun yeri geldiğinde bu samimi ve babacan tavırları, yeri geldiğinde söylediklerine hakim bir hatip görüntüsü, kendisinin hoşgörüsüne sığınarak söylüyorum, bana Türk filmlerinin unutulmaz isimlerinden rahmetli Hulusi Kentmen’i hatırlatıyor.
Siz ne dersiniz?
Bu kentin büyüklerine Türk Sineması’ndan bir rol biçilse, Vali Güzeloğlu; babacan rollerin daimi ismi Hulisi Kentmen olmaz mıydı?

BİSİKLETÇİİ  KAFKASSPAZARCII

ŞAMPİYON KÖRFEZ
Cumartesi günü Eskişehir’deydim.
Malesef Pazar günü çalışmak zorunda olduğumdan, ertesi günkü üst lige çıkış playoff maçını yerinde izlemeyedim ama bir gün önceden stadyumun önüne gittim.
Bu kez maça değil, maçtan önce stadyuma giderek, Kocaelispor’un şampiyonluğu için totem yaptım.
Pazar sabahının 7’sinde tren istasyonuna giderken, Eskişehir’de yeşil siyah forma ve kaşkollarla gezen gençlere şahit oldum.
Taksiciden korna çalmasını rica edip, el sallayarak selamladım Kocaelispor’u desteklemeye gelen kardeşlerimizi.
Onlarda aynı şekilde cevap verdiler.
Yani hafta sonu hareketi Kocaelispor’la devam etti.
Ben yazıyı hazırlarken Kocaelispor maçı henüz sonuçlanmamıştı.
Bu maçı kazanıp 3. Lige çıkacağımıza inancım tam.
Ama çıkamamış olsa bile, bu kadar ekonomik zorluğa, kent büyüklerinin ilgisizliğine rağmen kentten aldığı enerjiyle bu noktalara kadar gelmesi bile, şampiyonluktur.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem