17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Keşke herkes iktidarı eleştirirken Haydar Akar’ı örnek alsa

Hayrullah Demiray

18 Nisan 2016 tarihli yazısı

Öncelikle öneri kimden gelirse gelsin, doğru mu yanlış mı diye araştırmasının yapılaması gerekir.
Nitekim bu konuda iktidarda olanlar; “yaptığım doğru” der, muhalif olanlar da çözüm önerilerini göstermeden yapılanların yanlış olduğunu söyler.

 

Kimi zaman biz gazeteciler de bir şeyi eleştirirken çözüm önerilerinden ziyade yüzeysel olarak olaylara yaklaşım gösteririz.

 

Toplumun hemen her kesiminde bu hastalık mevcuttur.

 

Eleştirmeye geldiğinde mangalda kül bırakmayız lakin çözüm dendiğinde herkes susar.
Memleket meselelerinde böyle olmamalı.

 

Cumartesi günü çat kapı gazetemizi ziyarete gelen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar; toplumumuzda oluşan bu algıyı yıkarak, yüzeysel eleştiri yapmak yerine örnek ve çözüm önerileri sunan bir isim.

 

Haydar Akar’ı Meclis’ten takip ediyoruz. Akar, oldukça etkin, doğru bildiğini söylemekten sakınmayan, sadece eleştirmekle kalmayan çözüm önerileri de sunan nadir vekillerimizden biri.

 

Akar’la sohbetimizde konu ülkenin meselelerine geliyor. Bir süredir gündemde olan ve birçok vatandaşa ek ödeme ve evrak kitap bürokrasisi getiren yeni kimlik ve ehliyetlerden konu açılıyor.

 

Sürücü belgeleri için değiştirme süresi 5 yıl olarak belirlenirken, nüfus cüzdanları için dağıtım süreci de 3 yıl olacak şekilde belirlenmiş.

 

Vatandaşların ek ödemeler ve gerekli işlemler için bir çok prosedür problemlerini göz önüne alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar; hem kart yükü hem zaman tasarrufu hem de vatandaş için büyük kolaylık sağlayacak olan tek kart uygulaması için Meclis Başkanlığı’na Kanun Teklifi vermiş.

 

Akar, teklifinde; bireyin adı-soyadı ve vatandaşlık gibi bilgileri veren geleneksel kimlik kartlarının günümüzde hala kullanılmakla beraber internetin yaygınlaşmasına bağlı olarak ortaya çıkan ve özellikle e-devlet çalışmaları çerçevesinde gelişim gösteren elektronik kimlik kartlarının (akıllı veya çipli kimlik kartları) yaygınlaşmaya başladığını belirtiyor.

 

Yine Akar’dan öğrendiğim bilgiler ışığında; 21 AB ülkesinde 150 milyon elektronik kimlik kartının kullanıldığını, elektronik oylamaya kadar birçok fonksiyonu içinde barındıran teknolojinin Estonya gibi ülkelerde de yaygınlaştırıldığı bilgisini edindim.

 

AB ülkeleri dışında; Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar ve Umman gibi ülkelerde de akıllı kimlik kartı uygulamasının olduğunu belirten Milletvekili Haydar Akar; Bahreyn ve Malezya gibi ülkelerde akıllı kimlik kartına sürücü belgesinin entegre edilerek uygulandığı söyledi.

 

Sohbetimizde uygulamalara ilişkin bilgiler de veren Akar; Bahreyn’de e-devlet çalışmaları kapsamında 2000’li yılların başında elektronik kimlik projesi kapsamında yapılan çalışmaların güvenli, seyahat belgesi olarak da kullanıldığını e-devlet hizmetlerine ulaşım olanağı veren kartın yapılan yasal mevzuat çalışmalarından sonra hayata geçirildiğini söyledi.

 

Akar; Malezya’da 2001 yılında çok amaçlı akıllı kartın devletteki 5 ayrı birimin işbirliği ile Ulusal Nüfus Departmanı, Karayolları Departmanı, Malezya Kraliyet Polisi, Sağlık Bakanlığı ve Göçmenlik Departmanının çalışmaları ile e-cüzdan, ATM erişimi, transit ve online işlemler için açık anahtar alt yapısı uygulamaları eklenerek kart içerisinde ad-soyad, adres, vatandaşlık durumu, parmak izi, oy kullanma yeri kodu ve seçmen kayıt tarihleri, sabıka kaydı, trafik ceza puanı ve sağlık bilgileri gibi verilerin bulunduğu kartı uygulamaya konduğunun altı çizerken ayrıca bu kart ile Singapur ve Tayland gibi ülkelere de giriş yaptıklarını söyledi.

 

Ülkemizdeki sürece de değinen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar; TÜBİTAK Bilgem ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2006-2011 yılları arasında gerçekleştirilen 1007 TARAL destekli Kimlik Kartı Projesi kapsamında T.C. kimlik kartının görsel tasarımı yaptırıldığını, milli akıllı kart işletim sistemi AKİS geliştirildiğini belirtti.

 

Akar; özgün temaslı akıllı kart çip tasarımı yapılarak, pilot bölge olan Bolu ilinde 1 Kasım 2011 tarihi itibari ile 220 bin vatandaşa elektronik özellikli kart dağıtımı yapıldığını ve sorunlara yönelik çözümler tespit edilerek çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

 

Başta da belirttiğim gibi; verdiği soru önergeleri ve teklifler ile “bu olmamış” demek yerine işin olurunu da araştırıp “bu şekilde olsa daha iyi olur” diyebilen ve diğer ülkelerdeki uygulamalardan da örnek vererek iktidara adeta yol gösteren bir muhalefet partisi vekili Haydar Akar… Keşke muhalefet dendiğinde (sadece siyasetçiler için demiyorum) vatandaş ve gazeteciler de iktidar tarafından yapılan uygulamaları protesto etmek yerine Haydar Akar gibi çözüm sunan önerilerle eleştiriler yapabilse.

 

Saygılarımla…

 

hay

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem