23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Anlaşılan, “Zorunluluktan” vazgeçilmeyecek!

Mustafa Kalabalık

18 Nisan 2016 tarihli yazısı

Geçen hafta ‘çalışanlar için otomatik bireysel hesap geliyor’ haberleri üzerine aklım iyice karıştı..!

Özgürlüklerin genişletilmesinin yolunda ilerlerken, geçmişte yapılan hatalar(!) bir şekilde düzeltilirken(!), çalışanlar üzerindeki zorunlu tasarruf adındaki ekonomik ambargo ve bir anlamda gasp sonlandırılmışken, şimdi ne oldu da geriye dönüş için çalışılıyor acaba?

 

Öyle ya, geçmiş yıllarda uygulanan, “Konut Edindirme”, “Zorunlu Tasarruf” gibi çalışanların gelirlerinden yapılan zoraki kesintileri sonlandıran, hatta hak sahiplerine bu kesintileri geri ödeyen devlet, şimdi ne oldu da tekrar çalışanlardan para toplama derdine düştü?

 

Milletinin iradesine, geleceğini planlamasına, ekonomisine düzenlemesine neden el atma gereği duyuldu yeniden..!

 

Adeta, “siz tasarruftan, geleceğinizi planlamanızdan ne anlarsınız!” mı deniyor yine..!

Ve anlaşılıyor ki hükümet, “eylem planında” yaptığı revizyon ile çalışanları ilgilendiren ve eskiye döndüren bir çalışmaya doğru yöneldi..

 

21 Aralık’ta açıklanan ilk eylem planında, bireysel emeklilik sisteminde otomatik katılım sisteminin pilot çalışmalarının yaygınlaştırılacağı açıklanmıştı.

 

Şimdi, eylem planındaki değişiklikle yenilenen halinde ise bir adım daha ileriye gidildiğini anlıyoruz.

21 Haziran’da son bulacak olan 6 aylık eylem planını dönemi içinde, çalışanların otomatik olarak bir özel emeklilik sistemine dâhil olacağı bir yapı kurulacağına dair haberler var…

 

Geçmişle tek fark, sanırım ki çalışanlar başlangıçta direkt olarak bu sisteme dâhil olurken, kendi istekleri doğrultusunda sistemden çıkma hakkına da sahip olabilmeleri olacak!

 

Bu sistem bana hiç yabancı değil. Yirmi yıl zorunlu olarak OYAK kesintileri ile “Konut Edindirme”, “Zorunlu Tasarruf” gibi kesintilerle yaşamaya alışkınız...

 

Şimdiden sonra da yabancılık çekmeyiz.

İyi de, bu geriye dönüş neden?

 

Mademki halkın tasarrufuna müdahale etme doğru bir işti, neden bilmem kaç katrilyon ödeme yapılarak bu sistemden vazgeçildi!

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem