21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Biz dizi saçmalık

Hayrullah Demiray

29 Nisan 2012 tarihli yazısı

 

Genellikle alışkanlık olmuştur yöneticileri hep eleştiririz. Ama hiç kendimizi bazı konularda eleştirme zahmetinde bulunmayız.

Dün sabah evden çıktım ve yürüyerek işyerine gitmek istedim. İşyerine gelene kadar yollarda olan durumu şöyle bir tahlil etme imkânım oldu. Yol gayet güzel yapılmış, Başiskele’de Atatürk Caddesi çift şeritli ve orta refüjlü uzunca da bir yol. Sağlı sollu kaldırımı olan bir yer.  Kaldırımdan devam ederken hem de etrafta olup bitenleri seyretme ihtiyacı hissettim. Maalesef bu konuda kendimizi eleştirmek gerektiği inancını taşıyorum.

Çünkü insanlar kaldırımdan çok yolun ortasından ve orta refüjün yanından gitmeyi tercih ettiğini görünce biraz şaşırdım. Birazda kendi kendime kızdım. Saçmalıklar bununla bitmiyor. Bazı evlerin önlerinde otopark yerlerinin mevcut olduğunu gördüm.  Bazılarında ise araçlar yayaların kullanmadığı, kullanmak istemediği kaldırımlara park etmiş vaziyette. 

Diyeceksiniz ki, araç bir yere park edilmeli elbette öyle ama üç katlı 6 daireli bir ev yaparken en azından bunu belediyenin ya da başka birisinin söylemesine gerek olmadan bir zahmet 3-ya da 5 araçlık bir park bırakmak gerekmez mi?  diye beyin jimnastiği yapıyorum. Evet doğru bırakmak gerekirdi kanısına varıyorum.

Yol boyunca insanların bu şekilde davrandığını görünce meşhur atasözümüz aklıma geldi,  ”üzüm üzüme baka baka kararır.’’ Doğru gerçekten bizlerde biri bir şey yaptığında bizde mutlaka onu yapmak isteriz.  Gerçekten bu hastalıktan bir türlü kurtulamayız. Herkesin kendine özgü bir davranışı ve düşüncesi olmalı, aksi takdirde bir başkasının yaptığı hatayı bizlerde arttırarak devam ediyoruz.

Yani anlayacağınız bazen de her şeyi yerel yönetimlerden beklemeden kendimiz yapmalıyız. Yapacağımız işin doğru ya da yanlış olduğunu tahlil ederek yapmalıyız. Hep birilerine taş atarak hayat geçmez, bu bizlerde alışkanlık olmamalı.

Hayatın her alanında yaptığımız tüm işlerimizde önce kendimiz beğenip, ondan sonra başkaları o konuda neler yapıyor ona dikkat etmeliyiz. Yaptığımız tüm hataları başkalarının üzerine atarak yaşamak insana ne haz verir nede yaşama sevinci.

Etrafımızda çevremizde gördüğümüz o kadar olumsuzluklar oluyor ki, bazen insan pes doğrusu bunlarda var mı, diye biliyoruz.

Geçtiğimiz akşam benim başıma geldiği gibi. Bir araç yeşil yanmış ışığı geçiyor, aniden yolun ortasında duruyor. İniyor yayalarla kavga ediyorlar. Arkadan gelen araçlar kaza yapıyor. O araçtakiler yayaları tartakladıktan sonra hızla olay yerinden uzaklaşıyor. Yani garip şeyler yaşıyoruz. Bazen olumsuzlukları insanlar daha da fazlalaştırmak için sanki gayret sarf ediyorlar.

  

 

  

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem