24 Haziran 2019 Pazartesi

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İşte kentlilik bilincinin fotoğrafı

15 Nisan 2016 tarihli yazısı

Bu kentin her zaman konuştuğu, gündemin hep ilk sıralarında yer alan maddelerinden biridir kentlilik bilinci.

 

Bir türlü kentlilik bilinci yaratılamadığından dem vurulan Kocaeli’nin bu sorunu için herkes bir şeyler söyler.

 

Böyle bir bilinç oluşamamasının en önemli sebebi de doğal olarak göçler olarak bilinir.

 

Dün TÜİK, Kocaeli’de yaşayan nüfusun, memleket durumuna göre rakamlarını açıkladı.

 

Biliyorsunuz, bir süredir “Bu Kentin Memleketleri” adlı röportajlarla, ilimizdeki hemşeri dernekleri başkanlarıyla görüşüyoruz.

 

Sayılarını kime sorsam, ağzını 200 binden aşağıya açana rastlamadım hiç.

 

Örneğin Trabzonlular Dernek Başkanı Sami Durmuşoğlu, kentte 300 binden fazla Trabzonlu olduğunu söyemişti.

 

Artvinliler de aşağı kalmadı ve Artvinliler Dernek Başkanı Mikail Kalyoncu, 270 bin Artvinli'nin Kocaeli’de yaşadığını söyledi.

 

Rizeliler Dernek Başkanı Osman Çakır’ın tam olarak ne söylediğini hatırlamıyorum ama sorsak herhalde onlar da 200 binin altında saymaz kendilerini.

 

Keza Gümüşhaneliler.

 

Onların da bir 200 bin olduğunu varsayarsak, toplam nüfusu 1 milyon 750 bin civarı olan Kocaeli’nin yaklaşık 1 milyonu Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhaneli oluyor.

 

Daha diğer derneklerle henüz görüşmedim.

 

Onları da katınca bu kentin yerlisi ya yok ya da nüfusumuz en az iki katına çıkartılmalı.

 

TÜİK’in rakamlarına geri dönersek, Kocaeli’de ikamet edenlerin 540 bin 751’i (yüzde 30,50) Kocaeli ili nüfusuna kayıtlı olup, 1 milyon 232 bin 296’sı (yüzde 69,50) diğer illerin nüfusuna kayıtlı.

 

Yani Kocaeli’nin yalnızca yüzde 30’u gerçekten Kocaeli’nin yerlisi.

 

Ama bu oranla, Kocaeli’deki en kalabalık hemşeri nüfusu olmayı en azından başarmış Kocaelilier!

 

Fakat bu rakamada güvenmeyin, ki sebebini açıklayacağım.

 

Resmi rakamlara göre kentimizde ikamet eden en kalabalık hemşeri grubu 80 bin 289 ile Erzurumlular ki toplam nüfusun yalnızca yüzde 4,5’unu oluşturuyorlar.

 

Erzurum ilini sırasıyla 67 bin 851 kişi (yüzde 3,83) ile komşu il Sakarya, 58 bin 347 kişi (yüzde 3,29) ile Kars illeri izlemekte.

 

Yani 200-300 binden aşağı konuşmayan Trabzon ve Artvinliler gibi Karadeniz illeri, TÜİK’in rakamlarına göre sıralamada yok.

 

TÜİK’e göre kentte 58 bin 66 Trabzonlu, 36 bin 457 Gümüşhaneli, 25 bin 297 Artvinli, 18 bin 817 Rizeli var.

 

Şimdi gelelim işin güvenmeyin dediğim kısmına.

 

TÜİK’in rakamlarına güvenin lakin bu rakamlara itiraz edecek hemşeri derneklerinin sebebini de bir dinleyin.

 

Hemşeri derneklerinin sayılarını yüksek tutmalarının temel sebebi; TÜİK’e göre kütüğü Kocaeli’de görünen çok sayıda kişinin, aslında baba, dededen farklı bir ile mensup olmaları.

 

Örneğin ben, baba ve dede tarafımdan Trabzonluyum ama kaydım, kütüğüm Kocaeli olduğu için TÜİK’e göre Kocaelili, Trabzonlular Derneği’ne göre Trabzonluyum.

 

Hatta dört kuşak önceden Artvin kökenli olduğunu söyleyen muhabirimiz Muharrem’e, Artvinliler Dernek Başkanı Mikail Bey ne dese de bizim Muharrem kendini Gölcüklü olarak hissettmekten vazgeçememişti.

 

Ama Muharrem de Mikail Bey’e göre Artvinli.

 

E, Karadenizliler’in de en az 3 çocuklu aileler olduğunu ve bunu diğer bütün illere de orantıladığımızı düşünürsek, geçekten Kocaelili diye sayabileceğimiz nüfus korkarım ki 100’bini bulmayacak.

 

Gelelim sadede.

 

Hemşeri dernekleri, farklı illerden yoğun göç alan ve Türkiye’nin en çok göç alan kentlerinden biri olan Kocaeli’de doğru yönetildiklerinde pek çok açıdan önemli görevler üstleniyorlar.

 

Ekonomik bir birliktelik oluşturup, ihtiyacı olan öğrencilere burslar veriyor, siyasi bir birlik görüntüsü verebilirlerse belli mevkilere içlerinden isimler koyabiliyor ya da kendi hemşerilerinin sorunlarının çözümü için kent bürokrasisi ile iletişime geçip, bir STK olarak sorunun çözümünde rol alabiliyorlar.

 

Lakin hani bir türlü sağlanamayıp da kentin en büyük sorunlarından biri olarak gösterilen “kentlilik bilincinin” de bence en büyük sebebini oluşturuyorlar.

 

Muhabirimiz üzerinden verdiğim örnekteki gibi, ailesi Kocaeli’ye yıllar önce göçmüş artık üçüncü, dördüncü kuşak olan gençlerin, kendini Kocaelili, Gölcüklü, İzmitli, Gebzeli görmesine tahammül edemiyorlar.

 

İlla ki; deden Karslıysa sen de Karslı, Sivaslıysa sende Sivaslı olacaksın.

 

Tüm hemşeri derneklerinin bakışı bu ki güçlerini kalabalık olmaktan aldıkları için, kendilerince de haklılar.

 

Ama olaya en yukarıdan baktığınızda, Kocaeli açısından bu konuda fayda değil, zarar verdikleri aşikar.

 

Belediye Başkanlığı, Milletvekiliği ya da kentte önemli bir STK’nın başkanlığı için yapılacak seçimlerde, herkes kendi hemşerisini orada görmek ya da aday olanlar hemşerilerinin oylarını almak için, bu işi fazlasıyla kullanıyor.

 

Bunun sonucu olarak da her başkan aslen nereli olduğuna göre anılıyor.

 

Zaten, bırakın kökeninin neresi olduğunu, doğum yeri Kocaeli olan sadece iki milletvekilimiz olduğunu geçtiğimiz günlerde yazmıştım.

 

Bu verilere göre de bu sonuç gayet normal oluyor.

 

Üzerine bir de bütün kenti etrafında toplayan Kocaelispor gibi, Nasaş Basketbol takımı gibi ortak sevinçler, deprem gibi ortak acılar bir bir bir kaybolup, unutuldukça bizim kentlilik bilinci de doğal olarak bir yalana dönüyor.

 

Kentlilik bilincinin fotoğrafını, kafanızda canlandırın artık.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem