17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ulaşım sorununu çözmek Ceyhan’ın işi midir?

Hayrullah Demiray

13 Nisan 2016 tarihli yazısı

Son günlerde kentin gündeminde önemli bir konu var.

 

Şehir içinde ve kent genelinde minibüs ve otobüsçüler, hükümetin 65 yaş üstü ücretsiz taşıma uygulamasında zarar ettikleri ve hükümet tarafından vaat edilen ödemelerin de yapılmadığını gerekçe göstererek artık ücretsiz taşımayacaklarını ifade ettiler.

 

Bu konuda Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Mustafa Kurt, çok sert açıklamalarda bulunmuş ve diğer kooperatiflerin birçoğu da bu konuda kendilerine destek vermişlerdi.

 

Elbette hükümet, vatandaş için bir şeyler yapmak istiyor ama bu konuda başka birçok konuda olduğu gibi suiistimale açık bir konu.

 

Ücretsiz ulaşımı suiistimal eden insanların fazlalığından yakınan otobüs ve minibüs esnafının artık vatandaşla karşı karşıya gelmek istememesi de gayet doğal.

 

Elbette devletin almış olduğu kararları ve kanunları hepimiz uygulamakla mükellefiz ama devlet yapacağı işlerde vatandaşın sırtına bir başka vatandaşı yüklememeli. Bazı zorunlu durumlarda elbette herkes elinden geleni yapar ve yapacaktır da.

 

Ama 65 yaş üzerindeki vatandaşlar, özel halk otobüs ve minibüslerde bedava taşısın demekle bu iş olmuyor. İşte bu konu son günlerde kentin gündemini meşgul eden önemli bir konu haline geldi.

Konuyla ilgili AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, bir toplantı gerçekleştirdi ve nihayetinde minibüs ve otobüsçülere devlet adına bir söz verdi.

 

Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yeni otobüsler alabileceğini ve halkın hizmetine sokacağını açıkladı.

 

Şimdi şöyle bir durum ortaya çıkıyor; bu toplantıyı yapmak Ceyhan’ın görevleri arasında var mı?
Bu toplantıyı devlet adına gerçekleştirecek kişi ilde valiler değil mi?
Bu konuda devletin temsilcisinin Kocaeli Valisi olması gerekmez miydi?
Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olarak İbrahim Karaosmanoğlu bu işi çözemiyor da İl Başkanı Şemsettin Ceyhan mı çözecek?
Madem bu iş çözülebiliyor, bu raddeye getirilmeden ve gerginlik yaratılmadan çözülse olmaz mıydı?
Bu soruları arttırmak mümkündür.

 

Bazı şeyleri anlamakta zorluk çekiyoruz.
Bu konuda Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, devletin ildeki temsilcisi olarak risk alınması gerekiyorsa risk almalı.

 

Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi birçok şeyi yapmaya yetiyor bu konuyu da istediğinde çözebileceğini düşünenlerden bir tanesiyim.

 

Kimse kusura bakmasın aynı şekilde geçmişte il başkanının bazı olaylara müdahil olmasını doğru bulmuyordum bugün de doğru bulmuyorum.

 

Elbette iktidar partisinin il başkanı bir şeyler yapsın.
Ama parti il başkanının, parti içerisinde çözmesi gereken onca iş varken bunlarla uğraşması bence yersiz.
AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, seçimden önce fabrika ayarlarına dönüleceğini ve bazı şeylerin kontrol altına alınacağını söylemişti ama hala herkes bildiğini okumaya devam ediyor. Parti içerisinde birileri hala bildiğini okumaya devam ediyor.

 

Sayın Ceyhan ulaşıma el atacağına bence bunlara el atmalı.
Kocaeli Valisi ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanının bu konuyu çözüme kavuşturması gerektiğini ifade etmek istiyorum.

 

Bana göre ulaşım işini ve sorununu çözmek Ceyhan’ın görevi değil.
Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem