18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Büyükşehir'de işler iyi gitmiyor

Hayrullah Demiray

27 Nisan 2012 tarihli yazısı

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ya proje üretemiyor ya da artık mevcut kaynaklar yetmiyor. Uzun zamandır Büyükşehir Belediyesi ciddi bir projeyi hayata geçiremedi.

Günü birlik çalışmalarla bu süreç geçirildi ve geçirilmeye de devam ediliyor. Özellikle battı çıktı ve köprülerin ardından park yapımıyla geçirilen zaman öyle azımsanacak bir zaman değil.

Kolay değil elbet sürekli göç alan ve sanayi kenti olan Kocaeli’yi yönetmek ancak bu kentin imkanları daha fazla hizmetin yapılmasına yeter de artar bile.

Tabiki burada yapılması gereken kaynak ve olanakların doğru biçimde kullanılmasıdır. Bu anlamda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu samimi ve iyi niyetli olabilir. Ancak Büyükşehir Belediyesi bazıları için tamamen bir rant kapısı olmaktan öte bir şey değil.

Bu kentin her türlü imkanlarından yararlanan rantiyeciler tabiri yerindeyse Kocaeli Büyükşehir Belediyesini ablukaya almış her türlü fırsatçılığı sergiliyor.

Başkan Karaosmanoğlu’nu sayan ya da saymayan onlarca rantiyeci kapıdan kovulsa bacadan girmeyi başarıyor. Kimin ya da kimlerin desteği ve yardımıyla belediye ye sızan bu rantiyecileri bu kent çok iyi tanıyor.

Ne hikmetse bu isimler her dönemde kentin yöneticileri üzerinde oluşturdukları baskılarla ya ihale alıyor ya da dolaylı bir şekilde işler teslim ediliyor. Bu kentin öz kaynaklarının doğru kullanıldığını düşünmüyorum.

Bu konuda sessiz kalmak bu kentin insanına en büyük ihanet olur. Herkesin şapkasını önüne koymasında yarar var. Kimin kimden ne beklentisi varsa unutmasın ki harcanan bir tek lira bu kentin en ucra köşesinde yaşayan vatandaşındır.

Kiralanan araçlar, ihaleye çıkmış gibi gösterilen projeler, ihaleye çıktığı halde başlanmayan projeler daha saymakla bitmez yapılan usulsüzlükler. Ama bu kentin insanı yinede bir umut hizmet bekliyor yöneticilerinden.

Örneğin geçtiğimiz gün icra ettiğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerinde yapılan savurganlığın hesabı bence sorulmalı. Bu kentte binlerce yoksul çocuk, binlerce öksüz ve yetim çocuk varken, dünya’nın dört bir yanından getirilen çocukların ağırlanıp uğurlanmaları doğru bir yaklaşım değil.

Sizler dostluk ve kardeşlik mesajları verirken unuttuğunuz gerçeklerin sizlere hatırlatılması gerekiyor. Bu kentin bu vatanın evlatları hala, sokaklarda, parklarda yatıp kalkıyor. Kimisinin elinde mendil kimisinde sakız. Ama biz birilerine şirin görünmeye çalışmaktan kendimizi alıkoyamıyoruz.

Yazık bu kadar duygusuz, vurdumduymaz davranamayız. Şiddetle birliğimizi korumaya ihtiyacımız var. Eğer bu kentte bir çalışma olacaksa tüm kesimlere paylaştırılmalı. Sırf birilerine rant sağlamanın kenti huzursuz ettiğini hatırlatmak istiyorum.

8 yıldır Büyükşehir Belediyesi yönetimini iktidarın verdiği güçle elinde bulunduran Karaosmanoğlu’nun biran önce belediye’de ciddi bir yapılanmaya gitmesi gerekiyor. Belediye bünyesindeki tüm şirketler özelleştiriliyor.

Neden bu özelleştirmeler daha fazla kar amaçlı mı? yoksa bu kentin insanına iyi hizmet sunmak adına mı yapılıyor? Bu kentin insanının bunları bilmesinde sakınca mı var? Neden kimse hiçbir açıklamada bulunmuyor.

Saltanatlıklar kurulmuş kraldan çok kralcılar kol geziyor. Elindeki taşınmazları satarak hizmet üretmeye çalışan Büyükşehir’de hizmet adına söylenebilecek pek fazla bir şey yok. Günü birlik ve iyileştirmelerle hiçbir yere varılamaz. Bu kentin iyi bir planlamaya ihtiyacı var.

Uzun soluklu projelerin üretilmesi gerekiyor. Halkın bugüne kadar hep gözü boyandı. Açık söylemek gerekirse artık boyanacak yerde kalmadı.

Yapılan yanlış ve hataların düzeltilmesi adına bu kentin insanı fedakardır o süreyi de verir ama hesabını sormayı da bilir. Benden söylemesi

Saygılarımla…

    

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem