22 Nisan 2019 Pazartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

KOTO'daki istifaların arkasında ne var ?

Hayrullah Demiray

01 Nisan 2016 tarihli yazısı

Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli'de ticaret hayatına yön vermesi gereken kurumların başında geliyor. Buna rağmen Oda, her seçim döneminde kendi içerisinde dönen entrikalarla anılan bir kurum haline geldi. 2013 yılında gazetemizin Başiskele'de merkezinin olduğu dönemdi, daha dün gibi hatırlıyorum. Murat Özdağ ve birkaç arkadaşı ziyaretimize geldi ve Kocaeli Ticaret Odası ile ilgili yapmak istediklerini ve Kocaeli Ticaret Odası'nın o anki yapısıyla kalmaması gerektiğini ve Ticaret Odası'nın daha özgün bir yapıya kavuşması gerektiğinden bahsetti. Kısacası Murat Özdağ'ın Oda ile ilgili bir çok konuda güzel fikrileri vardı.

 

O günden sonra diğer adayların da söylediklerini dinledik. Nitekim anlattıkları projeler oldukça güzeldi ve bunlardan bazıları hayata geçirildi, bazıları da geçirilmeye çalışıldı. Ama diğer yanda Oda'da dönen ayak oyunları konusunda ise değişen bir şey olmadı. Her yerde olduğu gibi Kocaeli Ticaret Odası'nda da kamplaşma ve gruplaşmalar oldu. Bu gibi oyunlar, önceki seçim dönemlerinde daha geç başlarken bu döneminde ise seçimlerin hemen ardından başladı. Başlayan hareketlilik önceki gün iki meclis üyesinin istifasıyla devam etti.

 

Aslında daha önceki istifalar ve ardından iki meclis üyesinin de istifasının bir görünen yüzü bir de görünmeyen perde arkası vardı...

 

Bu olay gerçekleşince bir araştırma yapmam gerekiyordu. Ben de Kocaeli Ticaret Odası'nı ve kentimizdeki STK ve dernekleri yakından takip eden birisi olarak bu konunun aslında perde arkasında neler olduğunu sizlerle paylaşmak isterim.

 

Önceki gün gerçekleşen ve meclis üyelerinin istifasının ardında basın önünde söylemedikleri ama herkesin ortak kanısı olan bir gerçek var. KOTO’da yaşananlar Murat Özdağ’ın uygulamalarından kaynaklanan aslında Murat Özdağ'ın belki isteyerek belki de istemeyerek işlerin paralel yapının ekseninde devam etmesi konusunda gösterdiği dirençten başka bir şey değil.

 

Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz derseniz; Aslanbey'de açılan KOTO'nun meslek lisesinde görev alan 4 yönetici incelendiğinde herkes aslında ne demek istediğimi daha net anlayacaktır. Bir çok kurumda paralel yapının elemanlarının uzaklaştırıldığı ve hükümetin bu konuya savaş açtığı bir dönemde; Kocaeli Ticaret Odası'nda paralel yapıdan uzaklaşmak istediğini söyleyen bir başkan ve uygulamalarda farklı olmak zorunda kalan iki faklı kişilik göstermek zorunda olduğumuz bir yapı ortaya çıkıyor.

 

Kocaeli Ticaret Odası'nda bazı yenilikler, bazı gelişmeler elbette olmadı demiyoruz ama yeterli değil. Ticaret Odası'nda son dönemde yaşananların aslında son bir yılın birikimi olduğunu görmek gerekir. Son dönemlerde ortaya çıkan durumun ana sebeplerinden bir tanesi Ticaret Odası'ndaki paralel yapılanmadan kaynaklanıyor. Dolayısıyla istifa eden iki ismin TÜMSİAD üyesi olması da ayrı bir önem taşıyor. Nitekim seçim döneminde paralel yapı konusunda her hangi bir sıkıntı olmadığı için TÜMSİAD da Murat Özdağ’a destek vermiş ardından 17 ve 25 Aralık operasyonlarından sonra TÜMSİAD tamamen devletin yanında duruş sergilemiştir.

 

Bu isifaların aslında bir nedeni de geçtiğimiz aylarda TÜMSİAD’ın kongresi olmuş ve Erdoğan Yılmaz’ın başkanlık koltuğuna oturmaması için Murat Özdağ’ın kulis yaptığı ve bu konuda çaba gösterdiği iddiaları da kulaktan kulağa yayılmıştı. İşte bu iki isim istifalarını, yaptıkları basın açıklaması ile kamuoyuyla paylaştı ve söyledikleri de oldukça manidardı. Aslında açık olarak belki birkaç cümleyi söylemediler lakin biraz gündemi takip eden kişilerin bir çoğu ne demek istedikleri konusunda hem fikirdiler. Ama kimse tam olarak bir şey netleşmeden yazmak istemiyordu. Ama artık Ticaret Odası'nda paralel bir savaş olduğu aşikar.

Bu paralel savaşın taraflarından biri Özdağ ve yönetimi, diğer tarafında ise TÜMSİAD ve muhalif isimler var. Bir sonraki seçimleri şimdiden kestirmek mümkün değil ama şunu da unutmamak gerekir; KOTO'da Özdağ çevresinde oluşan bir güruh var. Murat Özdağ, o güruhtan kurtulmaz ise işi zor görünüyor. Benden söylemesi.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi