23 Temmuz 2019 Salı
Ebru Maral Minareci

Ebru Maral Minareci

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Şiddet deyip geçmeyin

Ebru Maral Minareci

21 Mart 2016 tarihli yazısı

Son zamanlarda gördüğüm ve okuduğum tecavüz,şiddet,cinayet,haberlerinin yanı sıra bir de hayvanlara yaptığı eziyetleri yayınlayan ya da objektife takılan kişileri görür oldum.Ne yazıktır ki hayvanlar derdini bizim gibi anlatamaz,siz ona zarar verirseniz o da ancak o zaman koruma içgüdüsü ile size saldıracaktır.Ancak insan denen düşünen hayvan öyle değil maalesef.Karşısındakine zarar vermekten zevk alabiliyor.

 

Kedi,köpek,kümes hayvanı ne varsa fark etmiyor.Gücünün yettiğine şiddet eylemi gösterip sonra da bunu marifet gibi kaydedip sosyal medyada yayınlayabiliyor.Bana göre bu kişilerin tespit edildiği anda derhal ağır ceza ile yargılanması gerek.Neden mi? Çünkü aynı kişi bir insana da bunu rahatlıkla yapabilecektir.Bu insanlar içinde insani duygusunu kaybetmiş psikolojik rahatsızlığı olan kişilerdir.

 

İnanın seyrettikçe sinirlerinizin bozulmaması mümkün değil.Kaldı ki daha görmediğimiz bilmediğimiz ne kadar olay vardır.Bir de hayvanlar ile ilişkiye giren ya da girmeye çalışan psikolojisi bana göre tamamen bozuk insanlar var ve bu insanlar tedavi olmalı bence.Çünkü böyle bir ilişki normal geliyor ise kendisine küçük bir çocuk ile de ilişki kurmak ona göre doğal olacaktır.

 

Toplum olarak bu tarz şiddet olaylarına neden bu kadar yatkın olmaya başladık bilemiyorum.Belki de eskiden de vardı sadece teknoloji  bu kadar gelişmemişti.Bakın bebek bakıcıları ya da kreşlerde de yaşanan çok enteresan olaylar var.Bunlara yaşlı bakım evleri de dahil.Eğer dikkat ederseniz kendini koruyamayan kişilere karşı toplumda şiddet eylemi yüksek.Kadına,çocuğa,yaşlıya ya da bir sokak hayvanına.Küçücük çocuğunuzu biricik evladınızı teslim edip emanet ettiğiniz kişi ya da kurum sizin ardınızdan çocuğunuza  çok farklı bir şekilde davranıyor.Şiddet gösteriyor bağırıyor itip kakıyor.Bu gizli kamera ile artık tespit edilebiliyor.Peki sonrası.

 

Aynı şey yaşlı bakım evlerinde de oluyor.Hasta ve bakıma muhtaç insanlara bazı kendini bilmez kişiler  zarar verebiliyor,şiddet uygulayabiliyor.Tüm bu olaylar zincirine bakınca tek bir sonuç çıkıyor.Sabırsız,insani duyguları körelmiş ve öfke patlaması yaşayan bir toplum oluşuyor.

İşte bu yüzden öncelikli olarak topluma hizmet edecek olan çalışanların bence psikolojik testlerden ve düzenli kontrollerden geçmesi gerekiyor.Şiddeti en aza indirebilmek için

.Toplum olarak öfke kontrolleri yapmalıyız.Ailemizde,çevremizde hatta iş yerimizde bu tarz insanlar görür ya da hissedersek uzman kişilerden destek alımı konusunda yetkililere başvurmalıyız.Ya da o kişiyi uzman kişilere yönlendirmeliyiz.Unutmayın değişim önce kendimizde başlar sonra bir göle atılan taş misali çevremizde oluşan halkalar gibi yayılır ve büyür.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem