23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Değişken Figüranlar

Mustafa Kalabalık

21 Mart 2016 tarihli yazısı

Değişen unsurlar, çoğunlukla bir kısım faktörlerin etkisindedir.

 

Değişken un­surlar, herhangi bir faktöre bağlı olup olmama bakımından da ayrışabilmektedir.

 

İki değişken arasında doğrudan ve net bir ilişkinin kurulması, sosyal bilimcilerin en bü­yük amaçlarındandır.

 

Yapılan değerlendirmeler, karşılaştırmalar ve yorumlar, onun için farklı çıkarlar peşindeymiş gibi her zaman algılanmamalı, topluma aksettirilmemelidir..!

 

İncelenen bir toplumsal du­rumda, işin içine başka değişkenlerin dahil olup olmadığı, bu dahil olan değişkenlerin na­sıl ve ne amaçla görevlendirildiği, ne kadar kon­trol edilebilir olduğu, sosyal bilimcileri farklı güçlüklerle de karşı karşıya getirmektedir..

 

Örneğin, içinde olduğumuz yoğun(laştırılan) terör konusu!

 

Neden ve ne için demeden, gerekçe ve amaçları bilmeden, kim ne bekliyor öğrenmeden, kim ne kadar fayda(!) peşinde sorgulamadan, örülmeye çalışılan duvarları da anlamaya kalkışmayalım!

 

Maalesef ki boyutları değişen, alçaklığına alçaklık, kahpeliğine kahpelik katan terör, canlı bomba eylemleri, yaratılmak istenen infial, ekilmek istenen terör tohumları ile kurulmak istenen korku imparatorluğu ile karşı karşıyayız..

 

Ankara Garı”na bırakılan terör tohumu, onlarca can aldı..

 

Peşine “Devlet Mahallesi”ndeki saldırı ile saçılan bir tohum, ki burası Başkentin göbeği, TBMM, Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, jandarma Genel Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı gibi sivil ve askeri bürokrasimizin kalbinde de onlarca can verdik..

 

Buradaki mesaj algılandı mı bilmiyoruz ancak, maalesef, “Kızılay”da tohum saçmayı sürdürdüler ve yine onlarca can verdik..     

 

Başkent Ankara’dan sonra İstanbul’a, “İstiklal Caddesi”ne uzatılan alçaklığın, toplumu daha da kutuplaştırmayı, isyankarlaştırmayı, hadsizleştirmeyi, tahammülsüzleştirmeyi iyice körüklemeyi amaçladığı kesin!

 

Diyarbakır, Sur, Cizre, Şırnak gibi il ve ilçelerimizde yaşananları, sadece terör diye geçiştirmekten ziyade, artık mega kentlerin göbeğinde yaşatanların, sorumluların, olayları ve gerekçeleri yorumlayanların, alıştırmak isteyenlerin ve bunu ağzına dolandıranların, elbet başka hesapları ve anlatmak istedikleri şeyler de vardır..!

 

Ne beklendiği, ne umulduğu, ne hesaplar yapıldığı iyi analiz edilmeli, doğru okunup doğru yorumlanmalı!

 

Tarihimize ve geçmişimize bakarak yaşananlar ile bugün içinde olduğumuz koşullar, yaşananlar, yaşatılanların, ne kadar benzerliklerle dolu olduğu görülmeli, topluma da gösterilmelidir!

 

Hainlerin isimleri ve şekilleri değişse de, hainler yine hain…

 

İsyancıların isimleri ve azmettiricileri, şekilleri değişse de, isyancılar yine isyancı…

 

Oyun kurucuların isimleri ve oyuncuları, şekilleri değişse de, oyuncular yine oyuncu…

 

Değişkenler ise sadece figüranlar!

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem