17 Temmuz 2019 Çarşamba
Yücel Alpay Demir

Yücel Alpay Demir

kocaeli@kopiservis.com.tr

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kadına şiddetin çözümü ...

Yücel Alpay Demir

10 Mart 2016 tarihli yazısı

Malum olduğu üzere dünyanın her yerinde kadının değeri aynı değildir….

Türk Milletinde ve Türk kültüründe kadın baş tacıdır , çok değerlidir.

Devlet yönetiminde , aile yönetiminde , tarladan , ilim yuvalarına kadar her yerde baş tacı edilen kadınlarımızın yeri , hayatın her alanında erkeğinin yanıdır.

 

Maalesef kadın aynı değeri , diğer milletlerde , diğer coğrafyalarda Türk toplumunda olduğu kadar görememektedir.

 

Örneğin çinde nüfus sayımında yakın tarihimize kadar kadınlar sayılmıyordu bile , arap toplumunda alınıp satılabilen cariye kadınları ,  birçok millette eski dönemlerde kocasının istediği zaman satılabilir kadınları düşündüğünüzde Türk Milletinin farkı çok saygın bir biçimde ortaya çıkıyor.

 

Zira o dönemlerdede bu dönemdede Türk kadını , erkeğinin uğruna canını vereceği namusu ve ailesinin en kıymetlisi idi.

 

Türk Coğrafyasında sırf kız doğdu diye bırakın diri diri toprağa gömmeyi kız çocuğunun her zaman babasının ve erkek kardeşlerinin gözünün nuru kadar değerli bir varlık oluşu anlatmaya yeter bizim kadına verdiğimiz değeri….

 

Hidistanda bir dönem kadına yılandan, zehirden daha fena gözle bakıldığını , rusyada kadınların ruhsuz diye nitelendirildiğini ve batı Avrupa Katolik inancında kadını şeytana benzetenleri düşündüğünüzde kadının en kıymetli olduğu millet Türk Milletidir desek haksız sayılmayız

 

Ancak ne acıdır ki ,  ülkemizde son 50 yılda , kadına şiddetin , tecavüzün arttığını , kadına olan saygının azaldığını üzülerek görmekteyiz ,

 

Bunun nedenini sosyologlar soysuzlaşma olarak açıklıyorlar ….

 

Yani  kendi kültüründen , örf adet gelenek ve göreneklerinden mahrum yetişen bir kısım insanlar , çarpık ,münferit ve bireyci aile yapısı kurmakta , bu çarpık aile yapılarına ekonomilerindeki yoksunluklar ve yoksulluklarda  eklenince , Türk Milletinin karakteristik özelliklerinden kopmuş bir neslin yetişmesi kaçınılmaz oluyor.

 

İslamın öğretilerini tam anlayamadığı , yani Türk kültürü ve bilinci verilmeden dinimizi öğretme telaşına girdiğimiz için arap vari yaşantıyı örnek alan , modernleşmenin ne olduğunu anlayamayarak Avrupa vari boşlukta büyüyen , sapık diziler ve televizyon yayınları ile desteklenen , zavallı bir nesil oluşmakta ve bu aciz insanlarda milletinin tüm değerlerine olduğu gibi kadınlarına kızlarınada zarar vermektedir.

 

İyi bilinmelidirki peygamber efendimiz tüm insanlığa ap açık bir uyarıcı olarak gönderilmiştir , İslam dini ile arap geleneklerini birbirine karıştırmamak gerekir , peygamber efendimiz o coğrafya kültürel ve ahlaki olarak vahim durumda olduğu için orada dünyaya gelerek , İslam güneşini dünyaya yaymaya başlamıştır , Türk Milletide geleneklerine ve kültürüne en fazla sahip olduğu dönemde islama büyük hizmetlerde bulunmuşlardır.

 

Türk ocağına hizmet eden hanımlarımız 8 martta yaptıkları basın açıklamasında bu manevi çöküşü ve artan vahşi cinayetleri engellemek için çok güzel bir üslup ile çözüm önerilerini kamu oyu ile paylaştılar ve çarenin Türk annelerinin eliyle mümkün olacağını söylediler….

Eğer anneler ; Türk milletinin temel değerlerini , örf adet gelenek ve göreneklerini ahlak ve aile yapısını öğreterek erkek evlatlarını yetiştirirler ise binlerce yıldır süre gelen kadının baş tacı oluşu ve  hak ettiği saygınlıkla yaşaması eksilmeden devam eder ve kadına karşı yapılan imansızca , insafsızca ve ahlaksızca saldırılar çok azalır.

 

Annelerimize ve anne adayı kızlarımıza tavsiye ederimki evlat yetiştirirken sarf edecekleri gayretlerini ve çabalarını pekiştirmek içinTürk kültür ve bilincinin aşılandığı Türk Milliyetçiliğinin baş tacı edildiği ilim yuvaları var , yani ülkü ve fikir ocakları var şayet evlatlarını bu kutsal ocaklara gönderirler ise emin olsunlarki , sokaktan ne idüğü belirsiz arkadaşlardan ve onları yozlaştırmaya çalışan misyoner oluşumlardan muhafazalı bir yapıda , Türklük gurur ve şuuru , İslam ahlak ve erdemi ile büyüyeceklerdir.

 

Unutmayınızki dalından kopan yaprağın akibetini rüzgar tayin eder.

Dışı pırıl pırıl Türk , içi alev alev İslam olan evlatlar yetiştirmenizi Yüce Allah ‘dan niyaz ederek , sizlere Türk Milliyetçiliğinin önemli isimlerinden Prof.Dr. İlgar Cemiloğlu İmamvardiyev ‘in 3 mart 2013 yılında Türk Kadınına armağan ettiği şiiri armağan etmek istiyorum

 

 

ANNE, BACI, KADINLAR!

 

Ömrümüzün bezeyi, Evimizin düzeyi, / Eşgimizin özeyi, Anne, bacı, kadınlar.

Mügeddesdir temizdir, Mehribandır, ezizdir, / Hanımdır, hem kenizdir, Anne, bacı, kadınlar.

 

Çiçeklerden zerifsiz, Söz anlayan arifsiz, / Başdan-başa tarifsiz, Anne, bacı, kadınlar.

Siz edebli, marfetli, Hem abırlı, iffetli,/ Düşmenlere nifretli, Anne, bacı, kadınlar.

 

Pak dilekler darıyın, Daim hakkı arıyın,/ Yarla koşa karıyın, Anne, bacı, kadınlar.

Dar günde gereyimiz, Arkamız, kömeyimiz, / Arzumuz, dileyimiz, Anne, bacı, kadınlar.

 

Bülbülümüz, gülümüz, Süsenli-sümbülümüz,/ Bizim ana dilimiz, Anne, bacı, kadınlar.

Kardeşlere bacısız, Başımızın tacısız,/ Derdlerin ilacısız, Anne, bacı, kadınlar.

 

Mehebbetin aynası, Sonaların sonası,/ Bu dünyanın dünyası, Anne, bacı, kadınlar.

Doğruya bakarsınız, Su gibi akarsınız,/ Cocuğa can yakarsız, Anne, bacı, kadınlar.

 

Nur gibidir üzünüz, Manalıdır sözünüz,/ Doğru gören gözünüz, Anne, bacı, kadınlar.

Siz Şirin, Leylasınız, Güneş tek aylasınız,/ Yavruya laylasınız Anne, bacı, kadınlar.

 

Nigar, Hecer sizdedir, Ferhat, Kerem bizdedir,/ Destanlarda, sözdedir, Anne, bacı, kadınlar.

Şirin-Şeker söz sizde, El-obaya göz sizde,/ Ne mübarek yüz sizde, Anne, bacı, kadınlar.

İlgar secde gâh bilir, Kutsal, dergâh bilir,/ Sizi yaradan bilir, Anne, bacı, kadınlar.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem