18 Temmuz 2019 Perşembe
Ebru Maral Minareci

Ebru Maral Minareci

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Neden otobüste yer vermeliyiz?

Ebru Maral Minareci

05 Mart 2016 tarihli yazısı

Son zamanlarda toplu taşıma araçlarında maalesef gençler cam gülü olmuş durumda.Nasıl mı?Cam kenarını kapan dışarı seyrederken koridor kısmında kalan genç arkadaşımızda cep telefonundan nameler dinleyerek yolculuğunu kimseye koltuğu kaptırmadan tamamlamaktadır.Ayrıca eskiden erkekler de yer verirdi bayanlara şimdi hiiiç umurlarında değil.

 

Hal böyle olunca ayakta kalan  bayanlar ,engelli vatandaşlar ve yaşlılar otobüs içinde birbirine çarparak yolculuk etmek durumunda kalır.Yaşlılara ve engelli vatandaşlara neden yer verilmesi gerektiğini her halde söylemem ve de anlatmama gerek yok.Ancak bayanlara neden yer verilmesi gerektiğini kısaca anlatayım.Bilindiği gibi kadınların 3 hali bu konumda önemli oluyor.Biri ayakta kendini muhafaza edebilmesi daha zor.İkincisi bu bayan muayyen gününde olabilir ve diğeri ise bu bayan hamile olabilir karnı büyümemiş olabilir çünkü gebeliğinin ilk aylarındadır.Yani siz bayanın durumunu bilemeyeceğiniz için her durumu düşünerek bayanlara yer verilmelidir.Zaten bu güne kadar da böyle yapılıyordu.Bir kaç enteresan olaya şahit oldum.Ama bir vatandaş otobüse bindi.Hiç kimse yer vermedi daha da tuhaf olan kısım engelli oturması için planlanan koltuk da gayet sağlıklı bir bey oturuyordu.

 

Yaşlı bir teyze otobüste ayakta yolculuk etmeye çalışırken genç delikanlımız camdan dışarı bakmayı tercih etti.Hamile bir bayan ayakta tutunurken bir beyfendi hiç oralı olmadan kafasını önüne eğerek uyuma moduna geçti.İşte bu ve buna benzer manzaralar benim içimi acıtıyor.Türk toplumu olarak biz böyle olmamalıyız.Biraz çeki düzen vermeliyiz kendimize ve hayatımıza.Bir gün bizde aynı durumda olabiliriz unutmayalım...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem