18 Temmuz 2019 Perşembe
Ebru Maral Minareci

Ebru Maral Minareci

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kadın olmak

Ebru Maral Minareci

25 Şubat 2016 tarihli yazısı

Kadın olmak ya da olabilmek için ne kadar çok engel atlatırsınız bilir misiniz?

Biz toplum olarak ataerkil bir toplumuz.Yani erkek egemenliği altında.Fiziki anlamda sağlanan üstünlük maalesef sözlü olarak konuşma hakkı olarak da oluşturulmuş.

Her ne kadar eşitlik vs desek de hayat bunun tam aksini söylüyor.Doğuda kadın olmak çok daha zor.Orada ataerkillik hat safhada.Hatta bir zamanlar Karadeniz bölgesinde de yakın zamana kadar ata erkillik sonuna kadar yaşanıyor yaşatılıyordu.

Yani erkek olmak bir lütuf,erkek evi,aileyi korur ancak çocuk,iş,güç ile ilgilenmek yani çalışmak kadına aittir.Evlenirken söz hakkı yoktur.Hayatları erkeklerin elindedir.

2. sınıf insan muamelesi içindedir.Avrupa ile bağdaşmaz bu anlattıklarım.Ancak her toplumda içine sinmiş gizli bir ata erkillik vardır.

Günümüze bakıldığında iş yerinde tacize uğramak,evine giderken tecavüze uğramak,babasından, abisinden ya da boşanmak istediği eşinden dayak yemek,cinayete kurban gitmek gibi haberler gündeme oturur oldu.

Okumak ile de çok bir bağlantısı yok aslında yetişmek ve yetiştirilmek ile alakalı bu durum.Nice meslek sahibi olmuş üniversite mezunu erkeğin eşine şiddet uyguladığını biliyoruz.

Psikolojik baskı yani hakaret ve korkutma,dayak hatta yaralamak ve hatta öldürmek...Hepsi kadın olduğu için aciz olduğu için karşısındaki kadar kol kasları olmadığı için.

Oysa ki kadınlar toplumun tabanı tavanı ve meridyenidir.

Bir kere her şeyden önce büyük bir mucize Allah tarafından sadece kadınlara verilmiştir.

O da dünyaya insan evladı getirmek yani doğum.Kadın,toplumun asayişi,dengesidir aslında.Kadın tampondur,saygıdır,sevgi ve şefkattir yaşamda.

Düşünün sadece erkekler olsaydı nasıl bir hayat olurdu?Kadın artık her kolda her yerde kendisini gösteren,çalışan ailesine destek olan,çocuklarına bakan,evini çekip çevirendir.

Kadın bel kemiğidir toplumun.Her ne olursa olsun insandır kadın tıpkı erkekler gibi.Özellikle kadını bir et parçası gibi gören,canı sıkılınca üzerinde şiddet uygulayabileceği bir eşya gibi gören kişilere sözüm.

O kadın sizin anneniz olabilirdi ,bir düşünün isterseniz...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem