19 Temmuz 2019 Cuma

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İşte Kocaeli’nin son 5 yılı

22 Şubat 2016 tarihli yazısı

Benim henüz son altı ayıda dahil olduğum Bizim Yaka Gazetesi’nin, 6. Yaşına girişini kutluyoruz.

Bir gazete için, hem de yerel bir gazete için beş yıl boyunca haber piyasasında var olmak, gerçekten büyük iştir.

Nice gazeteler bunun için yola çıkmış ama bir yılını bile doldurmaya başaramadan maalesef kapıya kilit vurmuştur.

Bu yüzden, yerel bir gazetenin 5 yıl boyunca varlığını sürdürebilmesi, her türlü zorluğa karşı koyup, halka haber ulaştırabilmesi takdiri hakeder.

5 yıl, bir gazete için emekleme, var olma, kendini ispat etme mücadelesidir aslında.

Şimdi artık, ayağa kalkıp yürüme ve ardından koşma zamanı.

6. yaşına giren Bizim Yaka Gazetesi, yerel bir gazete olarak, okurlarının da desteğiyle bu başarısıyla ne kadar gurur duysa azdır.

Bu gurur Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’nin.

SON 5 YILDA NELER OLDU ?

Geçmişini unutan, geleceğine sahip çıkamaz derler.

5 yılını geride bırakan tarafsız ve adil haberin adresi Bizim Yaka sayfalarında, geçmişte neler olduğuna şöyle bir bakıp, kentte gündem oluşturan başlıklarımızı da şöyle bir gözden geçirdim.

O gün gündemi sarsan ama bugün pek de hatırlanmayan neler olmuştu ?

Hadi, birlikte küçük bir yakın geçmiş turu yapalım...

2011 yılına sadece Kocaeli değil, belki de ülke çapında damga vuran olay İzmit Körfezi’nde yaşanmıştı. 11 Kasım akşamı 18 yolcusu ve 6 mürettebatıyla kaçırılan Kartepe deniz otobüsünü, kaç kişi hatırlıyor şimdi ?

Yine aynı yıl yaşanan kuraklıklar sebebiyle, Sapanca Gölü’nden su çekme projesi ilk o günlerde gündeme gelmişti.

2012 yılı, Balyoz davasının tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de en hızlı zamanlarıydı. O günlerde aralarında eski Deniz Kuvvetleri Komutanı olan Özden Örnek dahil, Kocaeli’den de 4 paşa, balyozdan ceza almıştı. İki buçuk yıl sonra 31 Mart 2015’te “Haklarının ihlal edildiği gereçesiyle” Anayasa Mahkemesi tarafından tüm sanıklara beraat kararı verilmişti.

O dönemin bir başka önemli gelişmesi ise, İzmitlilere sinema izletmek için yıllarca ev sahipliği yapan Orduevi Sineması’nın yıkılmasıydı. 11 Haziran’da yıkılan Orduevi sinemasında film izlemeyen , otuz yaş üstü kaç kişi olabilir ki ?

2013 yılı, pek de hoş hatıralar barındırmıyor aslında. Kocaeli aynı yıl içinde iki ayrı vahşeti birden yaşamıştı. Eşini ve üç çocuğunu öldüren cani baba, kundaktaki bebeğini öldürmeye kıyamamış ve onu da ailesinin yanında açlıktan ölüme terketmişti.

Bir başka olayda ise öğretmen bir anne 2 aylık bebeğini kimseye haber vermeden evde bırakarak, bayramda 9 gün tatile gitmiş ve talihsiz bebeğin ölümüne sebep olmuştu. Bu iki olay da, uzun süre Türkiye gündeminde yer etmişti.

Aynı yıl ayrıca 17-25 Aralık paralel operasyonlarının etkisinin uzun süre sürdüğü ve Bakan Nihat Ergün’ün yerine revizyonla, Fikri Işık’ın bakanlığa getirildiği dönemdi.

2014 yılına ise seçimler damga vurmuştu. 30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde AK Parti 13 belediyenin tümünü alarak, seçimlere damga vurmuştu. Bir diğer önemli seçim ise, tarihte halkın oylarıyla yapılan ilk Cumhurbaşkanlığı seçimiydi. 10 Haziran’da yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ilimizden yüzde 58,5, Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 35.98, Selehattin Demirtaş ise yüzde 5,49 oy almıştı.

Aynı yıla damga vuran olaylardan biri de, Tüysüzler’in sahibi Adem Tüysüz’ün intiharıydı.

2015’e de, önceki yılda olduğu gibi, bir anlamda seçimler damga vurdu. 7 Haziran seçimlerinde AK Parti, on üç yıllık tek başına iktidarını kaybetmiş olarak çıkmasına karşılık, artan terör olayları ve siyasi istikrarsızlık, ülkeyi 1 Kasım erken genel seçimlerine taşıdı. AK Parti tüm Türkiye’de olduğu gibi, ilimizde de yeniden yükselişe geçti.

Yıla damgasını vuran diğer olaylar arasında ise, Körfez Geçiş Köprüsü’nün Japon mühendisi Kishi Ryoichi’nin, yaşanan bir kaza üzerine yaptığı hatayı kabullenemeyerek, intihar etmesiydi.

Yine ülke çapında gündem oluşturan, Gölcük’teki Halkbankası şubesi soygun girişimi, yılın önemli olayları arasında, tarihteki yerini aldı.

Asla unutmamamız gereken olaylardan biri ise, Kartepe’de bir rehabilitasyon merkezinde engelli çocuklara yapılan kötü muamele olayıydı.

Ve tabi, 2015 Temmuz’undan itibaren, giderek artan şehit haberleri.

2016’da pek mutlu başlamadı aslında..Daha iki ayını bile geride bırakmadığımız yılın ilk iki ayında, Gölcük’te iki şehidimizi toprağa verirken, CHP’li milletvekili Hürriyet’in eşinin, kardeşi tarafından bıçaklanması da, bu yılın pek de huzurlu geçmeyeceğini işaret ediyor sanki.

Geçmiş geleceğimizin aynası olur diye, Bizim Yaka’nın da şahitlik ettiği son 5 yılı, hep birlikte hatırlamak ve hatırlatmak isterken, belki de içiniz karardı...

Şöyle bir geriye dönüp bakınca, toplumsal olarak yeniden yaşamak isteyeceğimiz türden bir hayat yaşadığımızı söyleyebilir miyiz, bilemiyorum ?

Her birimizin kendi hayatında yaşadığı zorluklar bir yana, geride kalan ömrümüzle ilgili sorgulamamız gereken ne kadar da çok şey var, öyle değil mi ?

İşte yaşadığımız şehrin, son 5 yılı böyle geçti.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem