23 Nisan 2019 Salı
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Belediyelerimiz...

Hayrullah Demiray

21 Nisan 2012 tarihli yazısı

Kocaeli’ de mutlaka belediyelerimiz önemli hizmetler yapıyor.  Bunları da tabi zaman zaman halkla paylaşıyorlar. Bazen de AK Parti mensuplarına yaptıkları işlerle ilgili bilgiler veriyorlar. Bir anlamda bu partiye gönül veren ve o parti için çalışanlar onure edilmiş oluyor. Neden derseniz? Kendi seçtikleri başkanın neler yaptığını insanlar görmek istiyor duymak istiyor.

Kocaeli’ de iktidar partisinin 12+1 yani hem Büyükşehir, hem de İlçe belediyeleri İktidar partisinden olması bazen avantaj, bazen de dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü hep iktidar da olan ve belli bir dönem aradan geçtikten sonra ilimizdeki bazı belediyelerin yorulduğunu ya da belli rahatsızlıkların olduğunu görmekteyiz.

Bugün baktığımızda bunun başında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gelmektedir. Neden mi? daha önce de dile getirmiştim. Büyükşehir artık proje üretmiyor ve kendi içerisindeki kurumlarda da son zamanlar da ciddi rahatsızlıkların olduğu aşikâr. Artık bunu kimsede saklamıyor, belediye’de paranın bittiğini herkes söylüyor.

Belediye’de belli işlere geldiğinde para bulunuyor. Ama yatırımlar artık göz doldurmuyor. Suni işlerle bana göre uğraşılıyor. Kimsede heyecan falan kalmamış. Artık belli insanlar çalışıyor. Çok değerli ve aldığı maaşı hak etmek için gecesini gündüzüne katarken, kimileri de sırf başkana yaranmak için çaba sarf ediyor. Bu sadece bir belediye de değil, hemen hemen çoğunda bu şekilde göze çarpıyor.

Aslında bu hastalık her dönemde oluyor.  Bu dönemde de oluyor. Bunda ne var belki diyeceksiniz, ama bu dönem olmaması gerekir. Çünkü aynı olacak insanlar neden iktidarları değiştirsinler. Madem öyle olduğu yerde dursun. Değişmesin, değişiyorsa bir farkı olmalı. İşte bu noktada yöneticilerimize önemli görevler düşmektedir.

Bu konuda kimi zaman insanlar, başkanlarla halkın arasına adeta duvar örüyor.  Ulaşılmaz hale gelmesi de bunlardan bir tanesi. Bazen halkın arasında olduklarını görmüyor musunuz diyecek kimileri. Ama kimse kusura bakmasın, önemli olan tabiî ki halkın arasında olmak. Ama bazen de iyi eleştiriye de, kötü eleştiriye de açık olmak gerekir.

Şimdi gelelim ilçe belediyeleri 3 yıllık projelerini anlatıyorlar. Sırayla önce İzmit Belediyesi, sonra Kartepe Belediyesi halka açık olarak anlattılar. Ardından da Başiskele Belediyesi Partililere yönelik bir toplantıda çalışmaları anlattılar. Benim anlamadığım bir nokta var, kimse kalkıp her hangi bir şekilde çok elle tutulur bir şey sormadı. Demek ki, herkes yapılan işlerin doğruluğuna inanıyor. Ama bazen dersiniz ki dışarıda konuşan ve yerel yönetimleri eleştiren insanlar orada bulunan insanlar değil. Hiç kimse hiçbir şey söylemiyor.

Buradan benim anladığım tek bir şey var. Ya medeni cesaretimiz yok ya da dışarı da konuşulanlar sadece gereksiz konuşmalar. Laf olsun torba dolsun diye olan konuşmalar olarak kulağımızda ve aklımızda kalıyor. Yalnız şunu biliyorum, AK Parti içerisini de gelecek ilk yerel seçim öncesi, yani fırtına öncesi sessizliği andırır bir sessizlik gibime geliyor. Bu sessizlik hiç hayra alamet değil.

Şimdi diğer Belediye başkanları nasıl bir organizasyon gerçekleştir bilemem. Bence herkes ne söyleyecekse direk olarak söylemeli ki, yerel yönetimler eğer yanlış yaptıkları bir şey varsa düzeltsinler. Yoksa aksi takdirde yapılan her şeyin doğru olduğunu gösterir.  Bu durumda kimsenin yakınmaya hakkı olmadığını düşünüyorum. Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi