23 Temmuz 2019 Salı

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Evet terör değil, savaş var

19 Şubat 2016 tarihli yazısı

İnsan çok başka şeyler söylemek istiyor ama Ankara’da yaşanan, yüreklerimizi  bir kez daha dağlayan terörist saldırıda hayatını kaybedenlerin acısı, boğazımızı düğümlüyor.

Dün Ankara’da yaşanan bu menfur saldırı, tarafları da bir kez daha ortaya çıkardı aslında.

Teröre, özgürlük mücadelesi elbisesi giydirmeye çalışmanın, bir halk savaşı kılıfı uydurmanın, ne denli ahmakça bir iş olduğu sanırım çok acı olarak bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Ancak, sözümüz onlara, onlarca kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıya terör bile diyemeyen siyasi partiler var ne yazık ki hala.

Onlarca insan daha, ülkemizin başkentinde işlerinden evlerine giderken, başka birilerinin maaşıyla çalışan, insan olmayan bir takım varlıklar tarafından öldürüldü.

Şimdi bu saldırıyı, birbirlerini üzerine yıkmaya çalışan ideolojiler ortaya çıkacak.

Mecliste, Siyasal İslamcılar, Türkçüler, Kürtçüler ve aleni olmasa da Aleviciler’den oluşan yapı, size de güney sınırımızda yaşanan kaosun paydaşlarını hatırlatmıyor mu ?

Aslında, tam da Suriye’nin güneyinde olan biten kaosun, mecliste kendine temsil yeri bulması yeterince enteresan değil mi?

Suriye’de bugün var olan Rus ve ABD’liler dışında herkes burada lakin, onların da bizim siyasetimize oradaki kadar etkisi olduğu da yadsınabilir mi ?

Öyle bir kurgu oluşturulmuş ki, sanki güneyimizdeki savaş zaten bizim içimizde de yaşansın diye taraflar, mecliste yerlerini çoktan almış.

Mecliste oluşan bu demografik yapı, güneyimizde yaşananlar göz önüne alınınca biraz tuhaf bir raslantı gibi dursa da, bu demografik yapının oluşması, aynı zamanda o kötü demokrasimizin hala işler halde olduğunun da bir kanıtı bir bakıma.

Suriye’de birbirini öldüren Sünni, Türkmen, Alevi-Nusayri, Kürt halklar, Suriyeli olamadıkları için boğaz boğaza gelmiş, gücü yeten yeteni yerinden yurdundan etmiş halde ne yazıkkı...

Her ne olursa olsun, gerçek olan şu:

Suriye’de de, Türkiye’de de, bundan belki de 30 yıl sonrasının hesapları için bugün masum insanlar ölüyor.

Suriye’de, Ruslar, Amerikalılar, PYD terör örgütü, İran, Avrupa; kendi çıkarları için bir insanlık kıyımına göz yumuyor.

YPG’nin, Suriyeli Araplar’a  uyguladığı tehciri, katliamı dünya sadece seyrediyor.

Birleşmiş Milletler, Rusya’nın, hastaneleri, okulları bombaladığını, onlarca sivil, masum çocuğun bombalarla parçalandığını söylüyor ama nafile.

Çıt yok !

Kobani geliyor aklıma.

Irkçı  ama çok barışçı partininin, ağzından barışı düşürmeyen eş başkanının, “Bıraksalar Kobani’ye gider, onları tükürüğümüzle boğarız”şeklindeki, faşist ama “barış gönüllüsü” sözlerini hatırlıyorum...

Sokağa çağrısı sonucu 6-8 Ekim’de ölen masum vatandaşlarımızı...

Kobani’de  eli silahlı terörist için, bir anda barış güvercinliğinden faşistliğe terfi edenlerin, Azez’de bombalanan eli kalemli çocuklar hakkında tek bir söz etmemelerinin, bayağılı, samimiyetsizliği.

Hiçbir ırkçı-faşist örgüt, Rus’ların kucağındaki PYD-PKK ve onların sevicileri kadar emperyalist uşağı olmamıştı tarihte.

Hala, eğer o örgütlerin yaptığı bir halk savaşı diyen varsa, işte başkentinizde halkınızın yaşadıkları ortada.

Yıllardır, güneydoğumuzda yaşanan bir savaştır diyenlerin, bugün savaşa girmeyelim sözleri size de manidar gelmiyor mu?

Yıllardır dursun denilen savaşın içinde olduğumuzu , bugün saklamaya çalışmak ne de ironik!

Lakin, bu süreçte her gün verdiğimiz şehitler, bir tatbikatın sayısal verileri değildir her halde, öyle değil mi ?

Türkiye, yıllardır zaten bir halk savaşı veriyor.

Hem Türkler, hem Kürtler, hem de tüm bölge halkları için.

Kürtçü kimlik siyaseti yapanların yıllardır söylediği doğru bir söz var:

Terör değil, savaş var diye.

Evet, yıllardır yaşadığımız bir savaş.

Irak ve Suriye’nin kuzeyinde yaşanan savaşın, Türkiye’deki cephesi.

Son sözüm şu:

İktidarı eleştirelim ama Türkiye’ye sahip çıkalım.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem