23 Temmuz 2019 Salı
Sabahattin Yamak

Sabahattin Yamak

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Seçmeli Dersler Neden Önemli

Sabahattin Yamak

18 Şubat 2016 tarihli yazısı

Eğitim alanı toplumların devletlerin çokça üzerinde durduğu bir konu durumundadır. Çünkü milletlerin devletlerin en kıymetli hazineleri insandır. Eğer ki yeterli derecede insan kaynağınız yoksa devletinizin bekası ayakta kalması artık çok zor duruma gelmiş demektir. Daha açık bir ifade ile devletiniz milletiniz “yok” olacaktır.

Sadece insanınızın sayısal manada çok olması da aslıda hiç bir şey ifade etmiyor. Sayısal çoklukla beraber nitelikli ve toplumsal değerlerinizi bilen yaşatan birer birey olmaları en temel meseledir.

Ülkemizde de eğitim alanı ile ilgili konuşulacak söylenecek çok şey var. Fakat bunların sağlıklı ortamlarda ve işin ehli kişilerle değerlendirilmesi daha faydalı sonuçlar doğuracağı kanısımdayım.

Bu toplumun içinde yaşayan sade bir vatandaş olarak son zamanlarda gündemde olan “seçmeli derler” üzerinde biraz durmanın faydalı olacağı

Özellikle seçmeli dersler konusunda hassasiyet gösterip özel bir çaba sarf eden Kocaeli Gönüllü Kültür teşekküllerini tebrik etmek “hakkı teslim” etmektir.

 

Bu kuruluşlarımız beraber yaptıkları basın açıklamasında özetle ne diyor.

“ Genç yavrularımızın din, ahlak ve değerler dünyamızdan kopmaması adına Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed(sav)'in Hayatı, Kur'an-ı Kerim ve Arapça derslerini tercih etmeleri hususunda onları teşvik etmeliyiz. “

“Ahlaklı bir toplumun yolu ahlaklı bireylerden geçer. Ahlak eğitimi ise Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimizin hayatından örneklerin etkili ve cazip bir biçimde teşvik edilmesiyle mümkündür. “

 “Hayatın her alanında tehlikelerle karşılaşan çocuklarımız, kendi doğrularını ve fikir yapılarını oluştururken sağlıklı bir din ve ahlak eğitimine de ihtiyaç duymaktadırlar.”

“Tercihini hangi meslekten yana yaparsa yapsın her bir gencimizin manevi dinamiklere sahip olması gerektiğinin bir kez daha altını çizmek istiyoruz. “

 

Ana birkaç başlıkta yukarıdaki gibi özetlemek mümkün. Bu konu da birkaç şey daha söylemek mümkün. Bizler yıllardır toplumumuzun dini konularda yanlış bilgilendirildiği, işin ehli olmayan kişilerin kurumların bu konuları istismar ettiği konularda tartışıp duruyoruz. Belki de bu çalışma bütün bu sorunların çoğunu çözmeye yardımcı olacaktır.

Neden?

- Çünkü eğitim müfredatı devletçe Milli Eğitim tarafından hazırlanmaktadır.

- Müfredat ve içerik çıkar gruplarından, yanlış-eksik- ilave bilgilerden mümkün mertebe daha fazla arındırılmaktadır

- En temelde ihtiyaç duyulan dini bilgiler verilmektedir.

- Bugün etrafımızı kuşatmış, İslam coğrafyasını kan gölüne çevirmiş, Müslümanları ayrıştırmış olan kendisinden başkasına hayat hakkı tanımayan düşüncelere fırsat vermeyecek ve bu tür düşünce yapılarına insan kaynağının önü kesilecektir.

- Yıllarca büyük bir imparatorluğa ev sahipliği yapmış  ”Vasat Ümmet” ve orta yolu” seçmiş olan bir neslin temsilcileri olarak bu iddiamızı sürdürmeye devam edeceğiz.

 

Bu sebeplerden ötürü son seçme tarihi 19 şubat seçmeli derler konusunda hatırlatmada bulunduk.

 Vesselam…

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem