20 Temmuz 2019 Cumartesi

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Emlakçılarda problem ne?

17 Şubat 2016 tarihli yazısı

Emlakçılar Odası kurucu Başkanı Ahmet Pekin, Kocaeli Emlakçılar Derneği(KEMDER) eski Başkanlarından Nejat Bayhan ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası Denetim Kurulu Üyesi Fatma Kanat geçtiğimiz günlerde ziyaretimize geldiler.

Kendilerinin anlatmak istedikleri çok şey vardı.

Benim de anlamak istediğim.

Bazı hususları, kendi hassasiyetleri üzerine haberimizde yazmadık.

Burada da yazmayacağım.

Ancak, kamuoyunda ve özellikle emlakçılar arasında biraz muallak kalan bir konu hakkında özellikle görüşlerini merak ettim.

Kocaeli Emlakçılar Odası ile Kocaeli Emlakçılar Derneği, neden bir arada olamıyor ?

Anlattıklarından benim anladığım şu:

Kendileri de bir dönem KEMDER’de yöneticilik, başkanlık yapmış isimler olan Pekin, Bayhan ve Kanat, emlakçılar odasının kurulması için uzun yıllardır uğraş vermişler ancak KEMDER bu konuda yeterince hızlı davranmamış.

Şimdiki KEMDER Başkanı Alpay Hacıoğlu ile bu işi yapamayacaklarını anladıklarını söyleyerek, oda çalışmalarına dernek dışından devam etmeye karar vermişler.

Özellikle eski başkanlardan Nejat Bayhan, anladığım kadarıyla odalaşma konusunda başı çeken isimlerden biri.

Dernek yönetiminden çıktıktan sonra, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetimine giren Ahmet Pekin ve denetim kurulu üyeliğine seçilen Fatma Kanat, karma odada yer alan emlakçıların meslek odası olması için, burada faaliyetlerini sürdürmüşler.

Oda kurma yetkisinin kendilerine verilmesinin sebebi olarak da, 2014’te ilk kendilerinin bu başvuruyu yapmalarını gösteriyorlar.

Şu bir gerçek.

KEMDER ve Ahmet Pekin’in önderliğinde kurulan Emlakçılar Odası arasındaki yarış büyük.

Anladığım kadarıyla da, oda çalışmalarında bugün gelinen noktayı öngören KEMDER Başkanı Alpay Hacıoğlu, geçen seçimlerde Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanlığına adaylığını, biraz da bu yüzden koymuş olabilir.

O seçimi kayedince, Pekin ve arkadaşları da esnaf odalarından edindikleri tecrübe ve aldıkları destekle, bir adım öne geçmişler.

Yaptıkları başvuru, Esnaf Sanatkarlar Genel Müdürlüğü’nce kabul edilerek, kuruluş aşamasında sanal oda kuruluyor ve Ahmet Pekin’e oda kurma yetkisi veriliyor.

Oda kurmak için 501 üyenin imzası gerekiyor.

Şu an sanal olarak kurulmuş olan Emlakçılar Odası’nın, topladığı imza sayısının bunun üzerinde olduğunu ifade ettiler.

Önümüzdeki günlerde, konu hakkında bir basın açıklaması da yapacaklarmış.

Neredeyse her köşe başında gördüğümüz, herkesin bakkal gibi açabildiği emlakçıların, oda seviyesine gelmesi şüphesiz bu mesleğin karına olacak.

Kurumsallaşma, mesleğe de mutlaka bir kalite getirecektir.

Lakin, denetleme mekanizmasının nasıl çalışacağı hususunda, sanırım kendilerinin de net bir projesi henüz yok.

KEMDER Başkanı Hacıoğlu ile tanışma fırsatımız olmadı.

Bir ara onunla da tanışırız muhakkak lakin, ben böyle bir oluşumun içinde KEMDER’in olmamasını doğrusu yadırgıyorum.

Durumu izleyen herkes de yadırgıyor açıkçası.

Emlakçılık mesleğini kötü niyetle yapan, mesleği amaç dışı kullanan pek çok insan olduğu, kötü niyetli emlakçılar nedeniyle toplumda meslekle ilgili oluşan kanaatin de pek hoş olmadığı bir gerçek.

Bu yüzden, en azından kendi aralarında birlik olarak, bu mesleğin kalitesini yükseltmek için, topluma karışık bir görüntü vermemelerinin, emlakçılık adına daha iyi olacağı kanaatideyim.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem