23 Eylül 2018 Pazar
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İslam birliği paylaşılan bir dilim kuru ekmekle gelecektir

Adnan Gümüşer

10 Şubat 2016 tarihli yazısı

İçinde yaşadığımız asır ve yılda Endonezya’dan Fas’a diye anlatılan coğrafyada hatta dünyanın değişik coğrafyalarında, güneşin batmadığı yer olarak tabir edilin kutuplara yakın illerde bile 5 vakit namaz için aynı kıbleye dönülüyor. Allaha ve Allah’ın resulüne itaat eden bu insanların hepsi İslam milletini oluşturuyor. Allah bu insanların biri birini tanımaları ve tanışmaları için farklı millet ve renklerde yarattı.

Farklı renklerde yaratılan ve farklı dillerde olan bu insanlar İslam milletine dahil ediliyor. Köken olarak her insan ilk peygamber Hz. Ademin torunu olduğundan bir Rus, bir Iraklı, bir Amerikan vs. hangi milletsin sorusuna İslam milleti der.Ya da demesi gerekir.

İslam belli bir ırkın dini olamaz. Dünyada Arap ırkından olupta Arapça dilini kullanan herkes bu kesinlikle Müslümandır denemez. Denemeyeceği gibi de Ermeni ırkından olan Ermenice konuşan her insan içinde peşin bu ‘’Müslüman değildir.’’ yargısında bulunmak İslam’ı coğrafya dini olarak görmektir. Oysa ki İslam zamandan ve mekandan münezzeh olan Allah’ın dinidir. İslam milleti deyince akla Araplar, Türkler ve Farsların gelmesi modernite ile manipüle edilen insan zihninin kavim ve coğrafya saplantısından ileri gelmektedir.

Yeryüzünde ilk bina kabedir. İlk şehir Mekkedir. İnsanlar nerede olursa olsun yüzünü döneceği yön kabedir. Müslümanlar tüm insanlık için çıkarılmış hayırlı insanlar ve hayırlı topluluklar bütünüdür. İşte bu vasfa sahip insanlar Allah ve Resulünün önüne geçmezler. Peygamberlerin sözünü boşa çıkarmazlar, münafıkların getirdikleri haberlere itibar etmez ve doğrulatırlar. Biri birilerini küçük düşürmek ve  açıklarını bulmak için; yaşadıkları yerlere, mahrem mekanlara, ofislerine işyerlerine kamera koymazlar. Komşularına onlara sığınanlara yardım ve destekte bulunurlar.

Filistin’de, Çeçenistan’da, Suriye’de, Irak’ta, Musul’da, Halep’te, Gazze’de yaşamını yitirenlerin acısını bağrında hisseder acısını yüreğinde duyar. Cesur yürekli merhametli sahici duruşlarıyla kardeşlikten paylaşmaktan, adaletten ve özgürlükten yana tavırlarıyla bilinirler.

Ümmet bilincine sahip olmak; dolmuşta yada halk otobüste yaşlıya ve bayana yer vermek, apartman merdivenlerinde karşılaştığı yaşlıya veya komşuya hatırını sormak, telefondaki cevapsız aramaya o an müsait değilse müsait olduğu en kısa zamanda yoğunluk, çalışma vs. herhangi bir bahane ardına sığınmadan dönüş yapabilmek, komşuları hastalandığında onlara geçmiş olsun ziyaretinde bulunmak görevini hayır kapsamında yapar. Bu hayır geleneğini yapmak için esmaul hüsnayı ezbere bilmek ya da mehdinin gelmesini beklemeye gerek olmadığını bilmek gerekiyor.

İngiliz bir anneden doğmuş İngilizce konuşan bir Müslümana hayran hayran bakmak ona imrenmek ve bakarken bozuk Türkçe ile konuşan bir doğuluya ya da doğudan gelmiş birine dudak bükmek, onu kaale almamak, hafife almak İslam kardeşliğine asla sığmaz. Irkçı mezhepçi ve fakirlik duygusuyla ehli kıbleye karşı tavır almak yakışmaz.

İnsanı kötülükten alıkoyan iyiliği meneden namaz için günde en az beş kez kıbleye dönen insana Avrupa birliği kapısı önünde kapı kulu olmak da hakeza.

İslam birlikteliği ve ümmet şuuru taşıyan her insan şunu bilmeli ki atacağı en iyi adım, hangi düşünceden olursa olsun yakınındakilere selam vermek merhabalaşmak, kin duymamak, yemeğini paylaşmaktır. İkiye bölerek paylaşılan bir parça ekmek paramparça olmuş bir coğrafyanın yeniden neşvü neva olmasına vesile olacaktır. Çünkü eve gelen her misafir bereketiyle, sinerjisiyle ve ekonomiye katacağı hareket ve canlılığıyla gelir.

Halep’ten şu an yoğun göç var. Dünya toplanmış oranın demografik yapısını değiştirmek için var gücüyle çalışıyor. Keşke yerlerinde kalıp vatanlarını savunabilselerdi.

Ama kapımızı çalıp müsaade istediklerine göre hoş geldiniz. Bereketinizle geldiniz. Demek düşer bize.

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr