16 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

STK'ların işlev ve önemi

Hayrullah Demiray

20 Nisan 2012 tarihli yazısı

Turnalı Köylüleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Osman İnce ve yeni yönetimi  dün ziyaretimize geldi. Kendileriyle samimi bir ortamda gerçekleşen sohbetten toplumdaki hem şehri derneklerinin ve sivil toplum kuruluşlarının önemine değindik. Gerçek anlamda toplumların daha sağlam temellere oturtulmasında ve toplumdaki kaynaşmanın sağlana bilmesi açısından bence bu tür dernekler daha aktif bir şekilde toplumda yer almalıdır.  Sayın İnce’ de kendi dernekleri adına önemli organizasyonlara imza atacaklarını belirtti. Bu tür organizasyonların sayısı arttırılmalı ve derneklerin üslendikleri misyonun bünyesinde bulunan üyelerle daha çok ilgilenilmesi gerektiği,  her konuda üyelerini sadece aidat ödeyen ve başka hiçbir işlevi olmayan bireyler olarak görülmemesi gerektiği konusunda aynı fikirde olduğumuzu gördüm.

Aslında günümüzde insanların bazıları derneklerden farklı beklentiler peşinde koşarken Sayın Osman İnce’ nin düşüncesi ve yönetimdeki arkadaşlarının dernekten bir şey beklemek değil, derneğe bir şeyler katmak olduğunu görünce, bu düşünce ve davranışları için kendilerini tebrik ettiğimi bir kez daha belirtmek isterim.

 Yapacak oldukları çalışmaları bizlerle paylaşırken heyecanlı ve samimi olduklarını gördüğümü belirtmek isterim. Çünkü heyecan ve samimiyet yoksa bir işin içinde, o işten güzel şeylerin ortaya çıkması beklenemez. Bu bağlamda o heyecan ve samimiyet önemli diye düşünüyorum.

Başiskele yeni kurulan bir ilçe ama sivil toplum kuruluşlarının çok aktif olmadığı bir ilçemiz olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Çünkü hızlı bir şekilde hem nüfusu artıyor, hem de hızla gelişme gösteren bir ilçe. Ama ne var ki, aynı oranda sivil toplum örgütleri kendini bu gelişmeye ayak uyduracak ya da, daha aktif bir şekilde varlık gösterecek dernekler ve sivil toplum kuruluşları bir platform etrafında toplanmaları bence olumlu bir davranış olur. Çeşitli yörelerden ve bölgelerden buraya gelen insanların kaynaşması sağlanabilir.

  Bu bağlamda her dernek ve sivil toplum kuruluşuna görev düştüğünü belirtmek isterim. Mutlak suretle hızlı bir şekilde en azından ilçede bir işadamları derneği bir esnaf ve sanatkârlar odası bence kurulmalı diye düşünüyorum.

Çünkü bu tür kurumlar ilçenin daha fazla gelişmesi ve yeni atılımlar yapmak için birlikte hareket edebilir.  Farklı projeler ortaya çıkabilir. Neticede ilçenin daha hızlı bir şekilde ilerlemesine ön ayak olunmuş olur.

Herkesin elini taşın altına koyması gerekir. Kimse bana ne lazım dememeli ve sivil toplum kuruluşları asli görevlerini yerine getirdikleri takdir de ilçenin gelişmesine katkıda sağlayacaktır.  Toplumun birbiriyle kaynaşması da sağlanmış olacaktır.

İnsanların birbiriyle olan diyaloglarının arttırılması, hem toplumun daha huzurlu ve güvenli olmasını da beraberinde getirmiş olacaktır. Bölgede bulunan insanların tanışıp kaynaşması açısından da bunu önemli gördüğümü belirtmek isterim.

Bu vesileyle Turnalı Köylüler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yeni yönetimi nezdinde tüm sivil toplum kuruluşlarına başarılar diliyorum.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem