18 Temmuz 2019 Perşembe

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Müezzin’in takkesiyle,şarkıcının kızı

08 Şubat 2016 tarihli yazısı

Son bir kaç günde, kılık-kıyafet üzerinden kamuoyunu meşgul eden iki olaya aklım çok fena takıldı.

28 Şubat’tan kalma, şunu giymek yasak, bunu giymek ideolojik, şunu takmak siyasi, burası devlete meydan okunacak yer değil söylemlerinin hortladığına şahit oluyorum.

Sanki, bir yerlerden düğmeye basılmış ve giyim üzerinden ülke içi yeni bir tartışma, belki de ucu başka yerlere vardırılmak istenen bir kamuoyu oluşturma süreci var.

Öncelikle kentimizde uzun yıllardır yayın yapan bir gazetinin sahibinin, bir müezzin hakkındaki gereksiz, acaip, durduk yere sarfedilmiş sözleri, hem kentte hem de ulusal basın yoluyla ülkede yankı buldu.

Fevziye Camii Müezzini’nin kılığının, durduk yere bir gazetenin manşetine taşınması, bana çok öylesine, haber yokluğundan yapılmış bir girişim gibi gelmiyor açıkçası.

Aslında, gazetecilik mesleği bir anlamda kamuoyu oluşturma, kamuoyunu yönlendirme işidir -ki müezzin haberi bu anlamda başarılı bir haber sayılabilir- lakin bu haberin, bu kadar gündeme oturması, ulusal basına haber olması bir garip geliyor bana.

Öncelikle, bu haberin neden öylesine hazırlanmış bir haber olmayabileceğine gelirsek, bunu ulusal basında yer alan, bir haberle ilintilendirmek isterim.

Demet Akalın’ı çoğumuz bilir.

Gölcüklü, eski manken ve şu anda şarkıcı.

Türk Pop müziğinin sevilen isimlerinden ve günümüz popüler kültürünü temsil eden, televizyon figürlerinden de biri.

Akalın, iki yaşındaki kızının namaz kılarken çekilmiş, baş örtülü fotoğrafını sosyal medyada yayınlayınca, Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan eleştirmiş.

“Madem bukadar dindardın, bunca yıldır nerelerdeydin ?” diye.

Akalın da cevaben, küçüklüğünde Gölcük’de Kur-an Kursu okuduğunu, yani dindar tarafının bugünün meselesi olmadığını söylüyor.

Enteresan bir şekilde, kentimizle bir şekilde ilintili iki isim, dindarlık ve bununla ilintili dış görünüm üzerinden aynı zamanlarda kamuoyunda gündeme oturuyor.

Birinde, yerel gazetelerden biri, bir müezzini “İslami kıyafetleri yakışmıyor” diye gazete manşeti yaparken,

Bir diğerinde Türkiye’nin en çok okunan yazarı, yazısının girişini Gölcüklü bir şarkıcının örtünerek namaz kılan kızının görüntüsüne eleştiriye ayırıyor.

Tamamen tesadüf de olabilir pekala.

Ama bu ülkede, özellikle medyada, birbirine paralel çıkan haberlerin tesadüf olmama olasılığının daha yüksek olduğuna emin olabilirsiniz.

Belki devletin kılık kıyafet yönetmeliği var.

Belki, insanları kanun ve yönetmeliklere uymadığı gerekçesiyle uyarabilir, ilgili  yerlere şikayet edebilir, ilgililerin dikkatini çekebilirsiniz.

Ancak, işi islami hayata çağırmak, bunu yaşamak ve dış görüntüsüyle de bunu yansıtmak olan bir kişiye, kente yakışmıyor diye saldırmak, en ince haliyle gazeteciliğe yakışmaz.

Hele manşet yapıp, kişilik haklarıyla, onuruyla oynamak olunca iş, doğal olarak altında başka şeyler aranır.

Tıpkı, Demet Akalın’ın kızının namaz kılarkenki fotoğrafını paylaşması üzerine, Ahmet Hakan’ın kendisini eleştirmesi gibi.

Ahme Hakan, “Yıllardır bu fotoğrafları niye sergilemiyordun?” diye sorarken, bir şeyi atlıyor.

28 Şubat döneminde değil çocuğunun namaz kılarken çekilmiş fotoğrafını yayınlamak, ulu orta dini konulardan bahsetmek bile tehlikeli bulunurdu.

“Kürt” kelimesi de tıpkı “din,islam,namaz” gibi tehlikeli bulunurdu ki, rahmetli Ahmet Kaya’yı bu ülkeden çatal, kaşık fırlatarak gönderen, cinnet geçirmiş popüler kültür temsilcisi şarkıcılar, mankenler hala hafızalarda.

Bugün bir müezzin şalvarlı, cüppeli gezebiliyorsa, bir şarkıcı dini eğitim alan kızının fotoğrafını sosyal medyadan yayınlayabiliyorsa, bu bir kazanımdır.

Normalleşmenin, zihinsel iyileşmenin, rahatlamanın fotoğrafıdır.

Eleştirimesi gereken fotoğraflar yok mu ?

Elbette var.

Parayı bulunca tesettürü, islami modayla değişenlerin, hilkat garibesi fotoğraflarını eleştirelim.

İnancının gereği gibi giyinen insanları, çıplak geziyormuş gibi manşet yapanların fotoğraflarını eleştirelim.

Ama, kılık kıyafet üzerinden haksız yere islami tartışma yaratanların, üst üste “denk” gelmesini de bir kenara not edelim.

Demedi, demeyin.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem