19 Temmuz 2019 Cuma
Sabahattin Yamak

Sabahattin Yamak

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sen Ben ve Biz…

Sabahattin Yamak

05 Şubat 2016 tarihli yazısı

Sen sadece sensin.

Sen sadece senle, yoksun!

Seni sen yapanlar senden başkalar.

Seni sana yapmadıkların kılandır değerli .

Kendimizi, kendimizden olanı,  hayatımızın merkezine koydukça, ne bireysel nede toplumsal olarak yaşadığımız sıkıntılar, travmalar bitecek. Başkasını- ötekini görmedikçe, ötekinin varlığını hissetmedikçe, değer vermedikçe huzuru bulamayız... Bulamadık da.. Dünyada ve coğrafyamızda yaşanan bütün sıkıntıların temelinde sadece “ben”  olmak yatıyor. Ülkeler ve bireyler, sadece kendilerinin varlığı üzerine kurgu kurmuş “öteki” nin varlığı acısı sıkıntısı onlar için yok hükmünde. Şu üzerinde yaşadığımız koca dünyayı bize verseler ve tek başımıza kalırsak ne anlamı var. Bugün tek başımıza yemek yemeyi bile kendimize sıkıntı yaparız. İlla yanımıza da bir eş bir dost bir paydaş isteriz ki yemeğin tadı olsun. Şuan bu kelimeleri yazarken bile başkaları okuyacak diye yazıyor ve hayırlı bir işe vesile olacak ümidiyle paylaşıyoruz..

Bizler Allah’ın yeryüzündeki halifeleri olarak başta kendimiz olmak üzere, varlığımızı ancak başkaları olduğu müddetçe, başkalarını düşündüğümüz kadarı ile anlamlı kılabiliriz. Üzerinde yaşadığımız bu topraklar, medeniyet değerlerimiz ve her şeyden önemlisi inancımızın bizlere emrettiği - bıraktığı “diger-gam” mirasına sahip çıkmalıyız…

diger-gam olmak senden olmayanın senin gibi düşünmeyenin mazlumun yanında olmak ve onların derdiyle dertlenmektir..

diger-gam olmak Afrika olmaktır.. diger-gam olmak Filistin olmaktır.. diger-gam olmak Açe olmaktır.. diger-gam olmak yolda yürürken sokakta ayağında ayakkabı olmayan Suriyeli çocuk olmaktır.. diger-gam olmak mazlumun olduğu her yer olmaktır.

diger-gam olmak yıllar boyu boyunlarına prangalar vurulup, aylarca gemilerin depolarında taşınıp, aç , susuz kendi pisliklerinde ölüme mahkum edilen Afrikalı zencinin…

diger-gam olmak vahşi kapitalizmin İngiltere’de fabrika bacalarının temizlenmesi için, oraya sokulan ve 10 yaşını bile göremeden cennete giden 6 yaşındaki çocuğun acısını hissetmektir.

 

Bugün yanı başımızda İslam adına katliamlar cinayetler işleniyor ve zülüm yapılıyor. Olayı yapanların  Zihin dünyasına, fikriyatının arka planına, dini her hangi bir analiz yapmadan teşhisi koymak mümkün.  Sadece tek bir problem var “ben” .. Kendisinin dışında her fikri yok sayma, kendisinden başkasına yaşama hakkı tanımama…

Hayatta elbette ki fikir ayrılıları olacak, birbirimiz gibi düşünmeyeceğiz… Bütün bu farklılıklarımızı görüp ona göre bir arada yaşamalı ve hayatı birbirimize yaşanılır kılabilmeliyiz. Bu asla şu anlama gelmiyor, senin ki de doğru – benim ki de doğru, değil. O zaman kimliksiz kişiliksiz oluruz.

Sözlerimi izlediğim bir film karesinde geçen bir diyalogla noktalayayım. Meseleyi çok güzel ifade ediyor.

 

“Dünya senden olmayanla hoştur. Onların sana verdiği ilimlerle, kıymetlerle , gönüllerle hoştur. Sadece senin gibiler değil, senden olmayanda çok yaşasın ki sende yaşa.. Hele birde onun gözüyle bir gör şu fani dünyayı.. Herkes beyaz olsa, o zaman beyazı fark edemezsin ki.. Veyahutta siyah.. beyaz en güzel siyahta belli eder kendini. Beni ben yapan yegâne şey benden olmayandır. O yoksa sende yoksun. Ne anlamın kalır, ne rengin belli olur, nede tadın…”

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem