26 Nisan 2019 Cuma
Yücel Alpay Demir

Yücel Alpay Demir

kocaeli@kopiservis.com.tr

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Suriye Türkleri ve Türkmen dağı ….

Yücel Alpay Demir

04 Şubat 2016 tarihli yazısı

Fazla ansiklopedik bilgi kullanmadan kısaca Suriye'deki Türk varlığından herkesin bildiği kadarıyla bahsetmek istiyorum.

Oğuz boylarımızın akıncıları 7. yy.’dan itibaren Suriye bölgesine gelmeye başlamışlar , 10. ve 11. yy.’dan itibaren göçlerimiz yoğunlaşmış , 11. yy.’dan sonra Selçukluların bölgeye gelmesi ve 1078 ‘de Suriye Selçuklu devleti kurulmasıyla bölge Türk varlığının bir parçası ve yurdu olmuş…

Türk milletinin bu toprakları yurt edinmesinden hoşnut olmayan Hristiyan milletler bir araya gelerek oluşturdukları haçlı ordusuyla savaş açmış , 1516 yılında bu coğrafya Osmanlı devletinin hakimiyeti altına girdikten sonra yaklaşık 402 yıl Türk hakimiyetindeki bu topraklarda birçok farklı medeniyet huzur içerisinde bir arada yaşamışlar.

Mezopotamya kültürünün hakim olduğu bu bölgede Türkler, Kürtler , Ermeniler, Hristiyan milletler , Sünni ve Şii Araplar derken birçok farklı kültür bir arada yaşamışlar…

1.Dünya savaşından sonra bölgede dengeler değişmiş , malum Osmanlı zor günler yaşıyordu , bölge sömürgeci Fransızlar tarafından işgal edilmişti , bölgedeki Türk varlığı kolay pes etmedi , kanlı savaşlar oldu , çok sayıda işgalci asker öldürüldü ama sonuç olarak , 1923 yılında bölgenin sınırları belirlendi ama Türkiyenin Suriye Türkleri üzerindeki garantörlüğü , hamiliği , koruyucu varlığı 1921 yılında Fransızlarla yapılan Ankara anlaşmasıyla teminat altına alındı.

Hemen bu güne gelelim ; Suriyedeki son iç karışıklıktan önce bölgede 200.000 ile 4 milyon arasında bir Türk varlığından bahsediliyordu , aradaki farkın sebebi , o bölgedeki Türkler Müslüman halktan sayıldığından dolayı , ırksal bir nüfus sayımı yapılmamıştı , birçok Suriyeli Türk’e Türkçe unutturulduğu halde onlar Türk olduklarını unutmamışlardı ….

200.000 kadar Suriye Türkü bir arada yaşadığı için dillerini , örf ve ananelerini muhafaza edebilmişlerdi.

Yani ….

Yanisi şu ; Suriyede Amerika'dan , Rusya'dan , Fransa'dan , İran'dan , İngiltere'den önce ülkemizin ve Necip Milletimizin menfaatleri söz konusudur. Korunması gereken soydaşlarımız, güvence altına alması gereken sınırımız ve sahip çıkmamız gereken bin yıllık Ecdat Yadigârı topraklarımız mevcut …

arsa değil , TOPRAK !

Şimdi direnişin adı , Türkmen dağı ….

Türkmen dağındaki soydaşlarımızın emin olun , çizmeye , çocuk bezine , 2. el eşyaya , giymediğimiz için kıyıp yollayacağımız kazağa , pantolona ihtiyacı yok ….

Evvela kalpten edilen dualarımıza , ilaca , paraya , silaha ve Türk Devletinin varlığına ihtiyacı var….

 Bugün yanı başımızdaki toprağımıza ve soydaşımıza el uzatamazsak , Filistine hiç  uzatamayız , evvela kendimize olan inancımızı kaybedeceğimiz gibi dünyanın neresinde olursa olsun bizi  güvence gören , hayırlı haberlerimizi bekleyen dindaşlarımız da umudunu kaybeder ,

Sözün özü Türkmen dağı ve bölgedeki Türk varlığı , bizim için dini , milli , insani olduğu kadar Devletimizin prestiji ve bölgedeki varlığının devamı için de çok önemli….

Bu gün çatışma bölgesine , gönüllü ülkücü ağabeylerimiz gidiyor , İbrahim Küçük ağabeyimiz gibi , bir çok gönüllü , ecdadı için şehadet şerbeti içiyor….

Biz  Devletimizi yönetenlerden beklerizki , hamdolsun özel eğitim almış askerlerimiz komandolarımız , bordo berelilerimiz var  , sivil vatandaş görünümü altında bölgele gönderilsin. rus ve esad güçlerinin , işid canilerinin bölgedeki tehditi azaltılsın, dolaylı yollardan temin edilmiş ağır silahlar yollansın, şu örtülü ödenek denilen paralar böyle hayırlı işlerede harcansın , gönüllü doktorların bölgeye giriş ve çıkışları sağlansın.

Bu savaş birgün elbet bitecek ama böyle giderse bittiğinde korkarımki bir Türk varlığından ve Türkiye Cumhuriyeti Devletine  gönül bağı olan insanlardan söz etmek mümkün olmayacak.

Hükümet yetkililerimizin kürsülerden konuştuklarıyla , muhalefet partisi millet vekillerinin maaşını yollamasıyla sonuç alınacağı yok!

En azından Türk Milliyetçisi vekillerin hdp lilerin Ayne'l-Arab'a sahip çıktığı gibi sahip çıkmasını istiyoruz , diliyoruz , dua ediyoruz.

Ne yapalım umut işte , İnşallah sesimizi duyan olur.

Selam ve dua ile …

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi