17 Temmuz 2019 Çarşamba

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yeni ulaşım modeline esnaf da entegre olmalı

27 Ocak 2016 tarihli yazısı

Önceki akşam Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’ın, Kocaeli’nin ulaşımdaki son durumu ve gelecek planları üzerine yaptığı sunumu dinledim.

Sunumun içeriği, detaylarıyla gazetemizde var.

Ben, daha ziyade dikkatimi çeken bir kaç noktaya değinmek istiyorum.

Birincisi, Tahir Bey’in kendisi.

Oluşturdukları Ulaşım Master Planı ve Lojistik Master Planı’yla, Kocaeli’nin dünü ve bugününden, önümüzdeki 20 yılına ait rakamsal verileri paylaştı.

Bu verileri paylaşırken, ulaşım konusunda gösterilen tepkilere, yanlış anlamalara bir son vermek ve Kocaeli’nin yarınlarını da planladıklarını göstermek ister gibiydi.

Hatta basın mensuplarından, bir an için gazeteci değil bir kentli olarak kendisini dinlemelerini rica etmesi, önemli bir detaydı.

Kocaeli’de sadece kamyon olarak günde 100 bin aracın hareket halinde olduğu bilgisini vererek, Lojistik Master Planı’na neden ihtiyaç duyduklarını örneklendirdi.

Toplu taşıma konusunda,  “Bizim, esnafın ekmeğinde gözümüz yok. Ama eğer vatandaş verilen toplu taşıma hizmetinden memnun değilse,ki anketlerde öyle gözüküyor, belediyelerin birinci görevi vatandaşa hizmet etmektir” sözleriyle, toplu taşıma esnafının bir kesimine aba altından sopa da gösterdi.

Bununla birlikte, yeni ulaşım planında kooperatiflerle birlikte çalışmak istediklerini ama yanaşılmazsa da, 249 yeni otobüsle vatandaşa hizmet vereceklerini söyledi Büyükakın.

Uzun zamandır dile getirilen, şehrin uzak bölgelerinden 2-3 vasıtayla ve yüksek maliyetle gerçekleştirilebilen şehir içi ulaşımını hem kolaylaştıracak hem de ucuzlaştıracak projelerden biri olan, şehir içi aktarma sisteminin de başlayacağını açıkladı.

Uzun zamandır gerçekleşmesini beklediğimiz, önemli bir adım olacak bu.

Kooperatiflerin, yeni otobüsleri kiralayarak ya da ortak girişimle bu sisteme dahil olmasını istediklerini belirtti.

Ancak kiralama koşulları ya da ortak girişim maliyetleri hakkında her hangi bir bilgi verilmediği için, bunun esnafa maliyeti hakkında bir yorum yapamıyorum.

Bununla ilgili kooperatifler, kendi açılarından bir açıklama yapacaklardır herhalde.

Benim gördüğüm, esnaf bu sisteme dahil olsun ya da olmasın, Büyükşehir ulaşımda yeni bir dönemi başlatacak.

Ancak, umarım ki toplu taşıma esnafının da, vatandaşın da kazandığı, herkesin sisteme dahil olduğu bir çözümde buluşabilirler.

Bunun için şoför esnafının da, bazı inatlaşmalardan vazgeçmesi gerekecek gibi görünüyor.

Ama esnafın içine dahil olmadığı bir planlama da, değil 2035’i, 2019’u bile zor görür gibi geliyor bana.

Konuyla ilgili son bir not, deniz ulaşımına.

Özellikle sordum, çünkü bu konuda hiç bir plan göremedim.

Büyükakın iç çekerek, “Bu konu enteresan bir konu aslında.” deyip, yıllardır zararına olsa da, deniz taşımacılığına devam ettiklerini ve edeceklerini söyledi.

Belediyeler kar amacı güden kuruluşlar olmadıkları için, zarar da etseler bu tip hizmetleri vermeye devam ediyorlar.

Kimbilir, aktarmalı sistem sayesinde, iskelelerden daha çok araca binilebilmesi suretiyle, deniz taşımacılığında da bir canlanma olabilir.

HAYDİ, TELEFONLAR YALOVA BELEDİYESİ’NE

Önceki gün CHP’lilerin, kar nedeniyle kapanan Yahya Kaptan yollarını açmak için, İzmit Belediyesi gelmiyor diye Yalova Belediyesi’nden kar temizleme aracı almasını okumuşsunuzdur.

Pek çok kişi yorumunu yaptı, kimi; herkes işine baksın dedi, kimi CHP gündem değiştiriyor...

Tabi ki bu, CHP’nin siyasi içerikli bir propagandası.

‘AK Parti belediyesi Yahya Kaptan’a bakmıyor, CHP’li Yalova imdada yetişiyor’ hesabındalar.

Ben AK Partililer’in yerinde olsam, bugünden itibaren telefonlara sarılır, “bize de, bize de” diye tüm mahalle teşkilatlarıyla Yalova Belediyesi’nden araç isterim.

Öyle ya, madem konu yardım olunca, bu ülkenin bir belediyesi 200 kilometreden Yahya Kaptan’a ‘yardıma’ geliyor, Paşa’ya da, Yenişehir’e de, Çınarlı’ya da gelebilirler her halde.

Haydi o zaman, herkes telefon başına !

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem