17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

28 Şubat ve Türkiye

Hayrullah Demiray

19 Nisan 2012 tarihli yazısı

28 Şubat süreci soruşturulmaya başlandı, başlanmasına ama bu konunun içerisinde sadece o dönem askerlerin olmadığı aşikârdı. Aynı zamanda sivil insanlarında bu post modern darbenin içerisinde yer aldıkları unutulmamalıdır.

Her şey mutlaka araştırılıp soruşturulacak. O günlere dair her şey gizli kalmayacak.  Bu konunun içerisinde kim varsa Adaletin görevi bunları da araştırıp kanun önüne çıkartmaktır.

Bundan elbette kuşkumuz yoktur, ben bu konuda asla ve asla farklı bir şey olur düşüncesi taşımıyorum. Ama bu sadece askerlerle kalırsa adalet tecelli etmemiş olur. Çünkü o dönem ki sivil kanattan bu konuya dâhil olan birçok insanın olduğu bilinmektedir.

Ama buna rağmen bu güne kadar bir kişi dahi sivil kanattan hâkim karşısına çıkarılmış değil. Bu elbette hâkim ve savcıların adalet mekanizmasının işleyişine bağlı olan bir süreç. Elbette ama o günlerde medya da ve gazetelerde bile hayli ilginç başlıkların atıldığı herkesin malumudur.

Bu konu üzerinde yapılan yorumlar ve atılan başlıklar adeta bir kısım insanı linç girişimiydi. En sonunda halkın iradesiyle gelen hükümet baskıyla ve şantajla koltuktan indirilmişti.  Bugün bu sürecin yargılanıyor olması mutlak demokrasimiz açısından önemli bir nokta bunu kimse inkâr edemez.

Elbette bugün bu yargılama yapılırken birileri, bu şekilde davranmamalı. Herkes adalete güven duymalı. Her ne kadar adalete güven duyma konusunda herkes işine geldiği gibi davransa da, bizler mutlak surette adaletin tecelli edeceğini bilmekteyiz.

O günleri hatırlayacaksınız, her şey adeta tersine işliyordu. Herkes ne hukuk tanıyor, nede bir şey. Herkes yaptıklarına bir kılıf mutlaka buluyordu. Yalnız benim anlamadığım bir şey var askeri erkân o günlerde hangi mantık ve akılla yapılan her şeyi belgelendiriyordu. Demek ki,  güven duyulan bir mekanizma vardı, ya da bu yaşanan sürecin kendi deyimleriyle bin yıl süreceğinden kuşkuları olmadığından da olabilir.

Ama umulan olmadı on beş yıl geçti ve bu süreç bugün yargı karşısına çıktı. Elbette demokrasi tarihimizde umulur ki, bundan sonra bu yaşananlardan ders alınarak böyle bir şeye kalkışılmaz.

Bu süreci bu ülkeye yaşatanlar zaten vicdanlarda hüküm giymişler. Ama adalet önünde de mutlak hesap verecekler ve haksız görüldükleri takdirde cezalandırılacaklar. Belki bu o gün yaşananları geri getirmeyecek. Ama en azından bundan sonra o acılar yaşanmayacak en büyük tesellimizde bu olacak.

Bu sürecin başında kendisi de daha önce mağdur olduğu söylenen, ama o günlerde askere destek olduğu iddia edilen dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman DEMİREL’ in bu konuya ne söyleyeceği merak konusu.

Sadece bir eski Cumhurbaşkanı bu sürece karıştığı söylenmiyor. Ciddi anlamda bir grubun batı çalışma grubuna destek verdiği ve bu konuda Türkiye’ de ciddi anlamda bir sürecin yaşandığı, bu konunun da gerektiği şekilde araştırıldığı ve sonuçta hak edenlerin mutlaka cezalandırılması gerekiyor.

Bunu yapan kim olursa olsun asla imtiyaz tanınmamalı. Bekleyip göreceğiz süreç ne zaman nasıl sonuçlanacak. Ama sonuçta ülkemiz demokrasisi bu konuda mutlak suretle kazançlı çıkacaktır.

Saygılarımla  

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem