22 Temmuz 2018 Pazar
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Onur ve gurur verenler

Adnan Gümüşer

20 Ocak 2016 tarihli yazısı

Amaçsız insan olamaz. İnsan hayatını kurguladığı amaç şekillendirir. Kimisinin mal, kimisinin makam, kimisinin bir kadın, kimisinin bir çiftlik, kimisinin de bir X5 jeep elde etmektir amacı.

Bu şekilde bir arada olan birkaç amacı da olur insanın. Peki, insanın en yüksek amacı nedir. Ne olmalı. Hangisini öne almalı? İnsan varlığı için en yüksek iyi nasıl bulunabilir?

En yüksek iyi konusunda değişik görüş ve düşünceler vardır. Filozofların bazılarına göre, her varlığın kendine göre bir işlevi vardır. Varlığın kendine özgü işi bilinirse en yüksek amacı da kavranır. Çünkü o varlığın en yüksek amacı kendine özgü işlevini gerçekleştirmesidir. Söz gelimi bir müzisyenin ud çalması, bir baltanın odun parçalaması, bir bıçağın kesmesi, bir gözün görmesi kendi işlevidir. Bu bakımdan en yüksek amaç bir udinin ud çalması, baltanın odun kesmesi, gözün net ve bulanık görmemesi katarakt hiç olmamasıdır. Dolayısıyla insanın en yüksek amacı işlerini en iyi biçimde gerçekleştirmesidir.

Peki, insanın görevi ne?

Bir şeyin işlevini onu diğer varlıklardan ayıran ona özgü olan şeydir. İnsanın işlevini bulmak için onu diğer varlıklardan ayıran ona özgü olan yanını ve özelliğini bulmamız gerekir. İnsanın hareket etmesi, koşması, zıplaması, yemek yemesi, doğayı seyretmesi, dinlenmek için bir yere sığınması, soğuktan korunması, beslenmesi, nefes alması vb. özellikler sadece insana özgü değildir. Çünkü bu sıfatlar bitkilerde ve hayvanlarda da bulunur. Tüm canlılarda ortak bir husustur. Diğer varlıklarda olmayan fakat sadece insan da olan husus ise akıl, düşünme ve bu melekenin türevleridir. Dolayısıyla insana yakışan bu yüksek amaçlarda ve bu doğrultuda yaşamaktır. Görülecektir ki  insanın en yüksek amacı aklını en iyi şekilde kullanmasıdır.

Peki, insan aklını nasıl kullanmalıdır sorusu nasıl cevaplanacak. Herkesin kendine bu konuda soru sorması gerekir.

Eğer insan kendine özgü ve kendine has ideale ya da erdeme göre davranırsa işlevini en uygun şekilde yerine getirebilir. Örneğin gitarist ona özgü olan gitar çalma eylemini iyi yapıyorsa bu eylemi en iyi tarzda gerçekleştiriyorsa gitar çalma işini en iyi biçimde gerçekleştirmiş olur. Mesela NASA’da çalışanlara bakınız hepsi mesleğinin en uzmanı, işinin en iddialısı en ustası.

O zaman mutluluk, huzur insanın ve akli etkinliği kendine özgü erdemlere göre şekillenir. Eğer birden çok erdem varsa bunlardan en mükemmel olanına göre geçekleştirmeli, şekillenmelidir.

Mükemmel mutluluk ise en yüksek erdeme göre etkinlik düşünmek, muvazenede bulunmak, akletmek etkinliğidir. Çünkü düşünmek, en yüksek, en sürekli, en hoş, kendine has hazza sahip, kendine yeten, kendi için istenen, insanı dinlendiren etkinliktir.

Bu etkinlik bir öğrenci için ders çalışmak, bir iş adamı için güzel imalatlar yapmak. Bir bilim adamı için icatlar yeni şeyler bulabilmek, makaleler hazırlamaktır.

Amaçlarımız arasında neler var. Ne amaçlıyoruz, planımız nedir düşünmek gerekir.

Ama bir üniversite de veya Bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde bulunan düşünen adam heykelleri gibi değil. Onlar cansız ve heyecansız. Bende hiç düşünme ya da düşünce ile ilgili hiç bir şey uyandırmadı bu heykeller ya sizde. Yıllarca NASA’da çalışanların ne giyimine ne kuşamına ne milliyetine karışıldı. Sadece verilen görevi yerine getirmesi ve teknolojiye katkı sağlaması istendi. Bol maaş güzel imkanlar sağlandı. Asli işlevini yerine getirmesi istendi.

Dünya dönüyor. Yaşam sürüyor. Hesap günü bugün dünden daha yakın.

Şehitlerimize rahmet, ailelerine baş sağlığı ve sabır dilerim. Siirt’teki caminin temizlik masraflarını karınca sessizliğinde karşılayan bu fedakar insanlar bize ne güzel örnek oluyor, onur ve gurur veriyor.

Kalın sağlıcakla...

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr