18 Temmuz 2019 Perşembe

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Büyükakın’ın İlimtepe cevapları önemli

12 Ocak 2016 tarihli yazısı

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’ın dün Derince ve Körfezli muhtarlarla bir araya gelip, kamuoyunda “çöp fabrikası” olarak bilinen İlimtepe’de kurulması planlanan tesis ile ilgili yaptığı açıklamaları okudum.

Bir kaç gün önce, konuyla ilgili bir yazı yazmış, bir kaç soru gündeme getirmiş ve eklemiştim: “Konuyla ilgili detaylar açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılırsa, herkes için daha iyi olur kanaatindeyim.”

Dün bu önerimin ve yazıdakı sorularımın cevaplarına yönelik cümleler Genel Sekreter Tahir Büyükakın’dan geldi.

Kendi adıma bu açıklamalardan, sorularımın cevaplarını aldım.

Tahir Bey’in, durumun detaylarını paylaşmasını da iki açıdan açıkçası çok değerli bir adım olarak görüyorum.

İlki, konu hakkında endişeleri olan Körfez ve Derinceli muhtarlarla bir araya gelip, endişelerini birinci ağızdan giderme yoluna gitmesi,

İkincisi ise kamuoyunun merakını giderecek geniş ve şeffaf bilgiler paylaşması.

Peki ne dedi Büyükakın ?

İsterseniz ben köşemde sorduğum soruları yazarken, Tahir Bey’in bir kaç gün sonra muhtarlarla konuşmasında yaptığı açıklamaları karşılaştıralım.

1 –  Bu projenin adının ilk geçtiği yer olan Dilovası’ndan, vatandaşların gösterileri yüzünden mi, yoksa yanlış yer olduğuna karar verildiği için mi vazgeçildi ?

“Dilovası konusunda ısrarla altını çizerek söylüyorum; Dilovası’nda, oradaki insanlar ayaklandı da yapılmaktan vazgeçildi diye bir şey yok. Dilovası’nda tesis yapmayla ilgili ne yapılmış bir ihalemiz var, ne ortada bir proje var. Sadece yer seçim çalışmaları var.”

2 - Bu fabrika Körfez’de mi kurulacak ? Buraya kurulmazsa nerede kurulacak ?

“Ben size tam buraya yapılacak diyemem, çalışma yapıyoruz. Biz bu çalışmalarımızı bitirdiğimizde burası uygun değildir diye bir sonuç çıkabilir.  O zaman başka yer bakmak durumunda kalabiliriz’’

3 – Bu fabrikanın kime ne zararı var ? İZAYDAŞ’tan bir farkı var mı?

“Bizim planladığımız tesis; İZAYDAŞ gibi tehlikeli atıkların yakıldığı bir tesis olmayacak. Bu koku üretecek, havayı kirletecek bir tesis değil. Böyle bir algıyı en baştan düzeltmemiz gerekiyor. Bu tesisler hava kirliliği açısından Körfez’deki Petro- kimya tesisleriyle kıyaslama yapılamayacak kadar temiz fabrikalardır. Bunlar tehlikeli yanı olmayan tesislerdir. Hava kirliliği ve koku açısından çevreye ve şehre zararı olmayan bir tesistir. Bizi kısıtlayan su havzaları var, İSU’nun su koruma havzaları var, bunların dışında bir yer seçilmesi gerekiyor. Tesis için gerekli olan alanı kamulaştırmak istesek, büyük bir maliyet ortaya çıkıyor. O nedenle Orman Bakanlığı’ndan tahsis almamız gerekiyor. Bizim düşündüğümüz arazinin topografyasına bakarsanız yerleşim alanlarıyla, Çenesuyu’nun su havzasıyla ilgili hiçbir problem oluşturmuyor. Zaten planlanan tesiste hiçbir kimyasal içeriği olmayan yakmanın sonunda kalan sadece kül. En yakın yerleşim yeri 2 bin metre mesafede. Kanunen bin metrelik mesafe yeterli oluyor.”

4 – Bu fabrika bizim gibi yüksek nüfuslu bir sanayi şehrine muhakkak gerekli olmalı. Peki teknik olarak neden ?

Kocaeli’deki günlük 1600 ton evsel atığın 900 tonu Körfez, Derince ve İzmit ilçelerinden çıkıyor. Türkiye aslında yüzde 99 mertebesinde atıklarını depolama yapıyor. İyi bir şey yapmıyoruz aslında. Gelişmiş ülkelerde geri kazanım ve yakma ağırlıklı işlem yapılıyor. Yakma tesisi yapmadığımız zaman herkes kendi çöpünü kendi depolamak zorunda kalır. Biz çöplük yapmıyoruz, ‘’Evsel Atık Yakma Tesisi’’ yapıyoruz. Bunu yapmadığımız sürece bu kent önümüzdeki üç sene sonunda bütün depolama alanlarını kaybedecek.’’

Ben önceki yazımda işte bu soruları sorarken, Tahir Bey’de muhtarlarla olan toplantısında bu cevapları vermiş.

Kendi adıma, kamuoyunun merak ettiği soruları gündeme getirmeye çalışmıştım.

Tahir Bey’de sanki bana cevap verirmiş gibi bir açıklama yapınca, ortaya söyleşi kıvamında işte bu yazı çıktı.

Cevaplar sizleri ne kadar tatmin etti bilmiyorum ama benim Tahir Bey’in sözlerinden çıkardığım netice şu:

Topografik, sosyal ve çevresel koşullar nedeniyle bu tesisin yapılacağı yer, çok büyük bir ihtimalle Körfez bölgesi.

Kocaeli’nin de yeni teknolojiyle çalışacak bu tip bir atık öğütme tesisine, çevresel nedenlerden ötürü yakın gelecekte mutlak ihtiyacı var.

Üzerine basa basa da, çöp fabrikası değil, enerji üretim tesisi yaptıklarını söylüyor. Ve ekliyor: “Ulaşım, arazi, çevresel faktörler açısından burası uygun değilse, teknik olarak zaten biz yapmayız.”

Daha fazlasını, haberin içinde okuyabilirsiniz.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem