22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Facebook hayatlar

Hayrullah Demiray

18 Nisan 2012 tarihli yazısı

Son Dönemlerde Facebook üzerinden insanların birbirlerine karşı söylemleri açıklamaları adaylıkları şu günlerde moda oldu. Sanal âlemden birbirlerine hakaret etmek,  hatta küfürleşmeye varan sözler söylemekte. Bu modayı herkes takip ediyor, tabi ben hariç.

Neden mi? sadece yazı ve haber paylaşmaktan başka bir işime yaramıyor. Çünkü insanlara bir şey söyleyeceksem bunu yüzüne karşı söylemeyi ya da bizzat köşemde paylaşmayı seviyorum. Kimseden çekinmiyorum, gocunmuyorum, her hangi bir şekilde sosyal medya üzerinden kimseyle dalaşa girmeyi de doğru bulmuyorum.

Aslında Toplumda bunu yapanlara baktığınız zaman, insanlara örnek olması gereken kişilerin bunları yaptıklarını görüyorsunuz. Bu daha da acı bir gerçek. Teknoloji iyi kullanıldığında fayda sağlıyor, ama bugünkü haliyle devam ederse facebook bunlardan sadece biri.

İnsanların ne aile hayatı kalacak nede bir şey. Şimdi bazıları belki kızacak bu nasıl zihniyettir diye, arka planda aslında farklı bir gerçeğin olduğunun kimse farkında değil. Herkesin her şeyini Amerika biliyor deriz.  Bizi uydudan izlemeye gerek yok, zaten toplum olarak her şeyimizi o sanal sitede açıklıyoruz. Yedi sülalemizi tanıtıyoruz. Artık bizi izlemelerine gerek kalmadı.

Çünkü bizler zaten gereken bilgileri her türlü sunuyoruz.  Ciddi anlam da toplumumuz bu konuda yozlaşmaya doğru gidiyor. Daha geçtiğimiz aylarda Facebook üzerinden AK Parti Sultan Öztürk faciasını atlattı. Bu seferde MHP de bu Facebook rüzgârına kapıldı. Ruhi Çavdar yıllardır MHP’ de olan birisi. En son hiçbir şekilde aday olmayacağını söylediği. İl başkanlığı açıklamasını Facebook üzerinden yaptı. Bence ilk Basın açıklaması yapması daha doğru olurdu.

Başkan adayı olan Zekayi Kahyaoğlu’ da katıldı. 

Hatırlarsanız Kahyaoğlu, İzmit İlçe Teşkilatının kongresinde il delegesi yazılmadığını öğrenince kıyameti koparmış,  kongreye katılan genel başkan yardımcısına rağmen bağırıp çağırmıştı.  Tüm bu olaylar üzerine Kahyaoğlu 40 yıl emek verdiği partisinden istifa etmişti.  Kahyaoğlu her ne kadar partiden istifa etse de il kongresiyle ilgili gelişmeleri yakından izliyor.

Sosyal paylaşım sitesi facebook sayfasında kongreyle ilgili düşüncelerini de paylaşan Kahyaoğlu ile partililer arasında sosyal medya üzerinden tartışmalar da yaşanmıyor değil. Zekayi Kahyaoğlu, facebook üzerinden yaptığı bir paylaşım da ilginç sözlere yer vermiş. Kongre sürecinde ‘Ali-Cengiz oyunları` oynandığını belirterek delegelere ve ilçe teşkilatlarına ‘partinin patronu kim gösterin!’ çağrısında bulunmuş. 

Yetmemiş, yaşanan süreci bir çadır tiyatrosuna benzeterek isim vermeden adeta il başkan adaylarına ‘piyon’ demiş.  İletisinde partiden istifa etmesine ‘’sevinenlere’’ de bir mesaj gönderen Kahyaoğlu, “Birileri her ne kadar ‘’Bir mikroptan kurtulduk’’ diye içinden gülse de bu hareketin içinde gölgemiz bile dolaşmaya devam edecek” diyerek meydan okumuş.

Ardından diğerleri takip ediyor. Ne zaman biter bu furya bilinmez. Ama daha çok devam edeceği aşikârdır. Bundan yıllar önce ülkemizi kasıp kavuran bir yalan rüzgârı dizisi vardı. O dönemlerde adı üstünde yalan rüzgârı o diziye çok gıcık oluyordum. Çünkü aile yapımıza hiç uymayan ve yalanlar üzerine bir toplum inşa etmeyi amaçlayan bir dizi olduğundan hiç kuşkum yoktu.

Bugün bu facebook’da sosyal medya üzerinden adeta insanların uyunacağı haline geldi.  Hayatımıza öyle bir girdi ki bir türlü kolay kolayda çıkacağa benzemiyor. Siyasiler bu facebook üzerinden uzun bir süre daha birbirlerine bilenmeye devam edecek herhalde eskiden silah çıktı mertlik bozuldu derdi atalarımız şimdikilerde Facebook çıktı mertlik bozuldu olarak atalarımıza nispet yapar gibi bir duruş sergiliyorlar.

Herkesin artık bir facebook açma zorunluluğu doğmuş bulunuyor.

Saygılarımla..

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi