18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kutlu Doğum Haftamız kutlu olsun

Hayrullah Demiray

17 Nisan 2012 tarihli yazısı

Bu hafta içinde bulunduğumuz hafta asırlar öncesi Dünya’nın aydınlanmasına vesile olan, Dünya’ya bir ışık gibi doğan, karanlıkların aydınlığa dönüşmesine, cehaletin sona ermesine vesile olan insanın gerçek değerini bulduğu,  kadınların insan olarak aşağılandığı,  kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü bir dönemde,  hayata gözlerini açan HZ.MUHAMMED’in (S.A.V) doğduğu Kutlu Doğum Haftası olarak çeşitli etkinlikler yapılacak.

 Bu vesileyle İnsanların Kurtuluşu için mücadele veren her defasında Ümmetim diyen ve bizleri düşünen Allah’ın En sevgili Kulu ve Elçisinin izinden bizleri Mevla'm ayırmasın. Bu vesileyle Bu haftamız hayırlara vesile olsun. Hayatın her alanında insanlar için önemli hak ve özgürlükler getiren İslam Dininin hoşgörü Üzerine inşa edildiğini unutmamamız gerekir.

Öyle bir Peygamberin ümmetiyiz ki Ona taş atanlara o gül atarak muamelede bulunmuş ve Müslümanların kardeş olduklarını, kardeş olarak da hayatlarını devam ettirmelerini, kendi dinlerinden bile olmasa komşularına iyilikle muamele edilmesini bizlere öğütlemiştir. Öğütlediği her şeyi harfiyen uygulayan ve bulunduğu toplumda herkese Adalet ve eşitlikle muamele eden, her şeyiyle insanlar örnekti.

Hayatımızın her aşamasında çeşitli öğütlerde bulunan Sevgili Peygamberimizin o gün söyledikleri ile bugün karşı karşıya kalıyoruz. Yani asırlar önce bizlere söyledikleri bugün hayatımızda ne kadarını uyguluyoruz toplumda oluşan huzursuzluğun kaynağında aslında her şeyin Maddiyat olduğu ve Maneviyattan uzak bir yaşantı sergilediğimizi düşünüyorum. O Mübarek Elçinin bizleri düşündüğünün binde biri kadar kendimizi düşünmediğimiz aşikar dır.

Allah (cc) kainatı onun yüzü suyu hürmetine yarattığını söylemesi ne rağmen o hiçbir zaman bunu bir ayrıcalık olarak görmemiş ve hayatı boyunca hem ibadet hem de dünya işlerini aksatmadan yürütebilmiştir. Allah' ın emir ve yasaklarının Dünyaya hakim ola bilmesi için canla başla çalışmış, kimi zaman taşlanmış, kimi zaman aşağılanmış, kimi zaman hakaretlere maruz kalmış ama asla ve asla davasından geri dönmemiştir. Asla kimseye kin gütmemiş onlar için bile dua etmiş, kurtulmaları için elinden gelen gayreti göstermiştir.

İşte öyle bir Peygamberin ümmeti olmak bizlere onur ve gurur vermelidir kanısındayım. Onu anlatmak için denizler mürekkep olsa, dünyadaki bütün ağaçlar kağıt olsa yinede anlatmak mümkün değil, ama dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışıyoruz. Her fırsatta da ona salat ve selam getirerek onu anlamaya çalışıyoruz. Rabbim onun şefaatinden bizleri mahrum eylemesin.

Onu anlamak ve onun izinden gidebilmek için bugün ne kadar gayret sarf ediyoruz, Birçoğunuzun içinden derin bir ah çekerek başını öne eğdiğini görür gibiyim. Eğer o kutlu nebiyi anlamış olsaydık bu gün kardeş kavgaları olmaz, Müslümanlar arasında sen şucusun, sen bucusun diye bir ayrım yapılmazdı. Çünkü Peygamber aleyhi selam bir hadisinde '' Sizden biriniz, kendisi için arzu ettiği bir şeyi din kardeşi için arzu etmedikçe, gerçek mü'min olamaz'' buyuruyor. Sadece bir hadis-i şerif ve biz sadece bu hadis-i şerife riayet etseydik bu gün orta doğuda milyonlarca Müslüman kardeşimizin katledilmesine seyirci kalmazdık. Bu hadis-i şerif'e göre hayat nizamı belirleseydik kendimize Müslümanlar arasında düşmanlık olur mu acaba? Şimdi dönüp bir bakmalıyız kendimize, biz bu hadisin neresindeyiz.

Kalın sağlıcakla....

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem