23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Öteki, Ötekine Karşı..!

Mustafa Kalabalık

28 Aralık 2015 tarihli yazısı

 Değerli okurlarım!

 

Neredeyse 5 yıldır Kocaeli’nde yayın hayatını sürdüren farklı medya kuruluşlarında, haftalık köşe yazılarım ile sizlerle olmaya çalışıyorum.

 

Daha çok, sizleri aklımın erdiğince farklı fikirlerle, kendi yorumlarımla, genellemeler ve değerlendirmelerle, hayatın içindeki her şeyi buluşturmaya gayret ediyorum.

 

Haksızlıklara, doğrudan yazılarımda yer vererek değil, hikâye ederek anlatmaya, kişilere ve kurumlara dokunmadan eylemlere ve fikirlere yönelik düşünlerimi sizlere aktarmaya çabalıyorum.

 

Ülke genelindeki eski dostların küsmesi konusunda da benzer şekilde yazılar yazdım aslında. Eski dostlardan kasıt, malumunuz olduğu üzere “iktidar” ile “cemaat”…

 

Yıllardır; aynı yoldan geçen, aynı sudan içen, yazı bir kışı bir yaşayan, aynı dağın yellerini hisseden, aynı şarkı ve türküleri söyleyenlerin, gönülleri ve duaları bir olanların, 17 Aralık’tan itibaren beddualarla ayrıştığını da gördük.

 

Aynı zamanda, her dönemde olduğu gibi adaletin terazi ayarının da kaçtığını tabi..

 

Eskiden olduğu gibi yine ”o”cu, “bu”cu olanlar kadar, bu yakıştırmaları yapanların da varlığı malumunuz..

 

***

 

Ben gazete ve televizyon programlarım yanında, profesyonel iş hayatından ekmeğini kazanma derdinde olan, değişik firma ve kurumlarda farklı pozisyonlarda görev alan birisiyim.

 

2014 Yerel Seçimleri öncesinde çalıştığım iş yerinden de, aktif siyasette Belediye Başkan Aday Adaylığım gerekçesi ile kendi isteğim ile ayrılmıştım. Aday olamayınca da yeniden iş hayatında rızık kapıları arayan bir süreç geçirdiğim bir dönemde, İzmit’teki büyük ve gözde bir iş yerinde iş görüşmesi yapmıştım...

 

İş görüşmesi esnasında, beni mülakat eden iki yönetim kurulu üyesi (birisi başkan) ve iş yeri ortağı vardı.

 

Görüşme esnasında, başkan odadan çıkarak referans olarak ismini verdiğim bir ismi arayarak, şahsımla ilgili bilgi almaya çalıştı. Bunu söylemese de, çok yakın mesafeden yapılan telefon konuşmasından anlamam da hiç zor olmadı..

 

Karşı taraftaki kişinin söylediğini elbette ki duymadım ama koridorda konuşan başkanın verdiği cevap; “- Hadi ya.. AK Parti’den aday adayı mıydı?...”.

 

Neyse. Başkan odaya geri bile dönmedi ve benimle beklemekte olan diğer üyeyi telefon ile arayarak bir şeyler söyledi.

 

O da bana dönerek; “- Teşekkür ederim. İnsan kaynaklarına gidin ve iş başvuru formu doldurun. Biz size haber veririz”.

 

Bizzat başımdan geçen bu konuyu, yerel gazetelerimizdeki bazı haberleri ve köşe yazılarını okuyunca sizlerle paylaşmak istedim bugün. İstedim, çünkü insanları ”o”cu, “bu”cu diye “ötekileştirme” nin farklı bir yaşanmışıydı bu benim yaşadığım.

 

Karşılaştığım muamele, beni, ötekine karşı öteki hissettirdi..!

 

Hala aynı yolda yürüyenlerin, kendisini gizleyenlerin, AK Parti ile mevki, makam ve zenginlik sağlayanların, bir başkasını AK Parti’de yer aldı diye ötekileştirmesi…

 

Hayret ki ne hayret!

 

Öğrenecek daha çok şey var..

 

Bize düşen, şimdilik Hz. Mevlana gibi; “Bin sene de okusam, ne “biliyorsun” diye sorsalar bana, “haddimi” bilirim” demek.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem