21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Geçmişi bilmeyen geleceği göremez

Hayrullah Demiray

15 Nisan 2012 tarihli yazısı

 

Türkiye çok acılar yaşadı ve bugün hepsiyle yüzleşiyor. En son yaşadığı ve bin yıl sürer denilen 28 Şubat post modern darbesi daha altı yıl geçmeden o günün mağdurlarından olan Recep Tayyip Erdoğan Başbakan oldu.  15 yıl sonra bugün de 28 Şubatla yüzleşmek için Savcılar düğmeye bastı.  Gözaltına alınan birçok kişi ve bunların hepsinin de asker olması, çünkü hatırlayacak olursanız 28 Şubat döneminde İrtica bahane edilerek Refah yol Hükümetini iktidardan indirmek için Asker sivil kurumları ve medyayı da etkileyerek Türkiye nin yeni bir şey yaşamasına ve Türkiye nin Tarih sayfalarına bir kara leke daha eklenmişti.

  İşte bakıldığında o günlerde 28 Şubat zihniyetinin yanında olanlar bugünde aynı zihniyete devam ediyor.  Hükümetin bu konuda intikam alma duygusuyla hareket ettiği söylüyor. Şunu bir kere anlamak lazım, bu konu Adaletin işi öncelikle yasalara ve Adalete güvenmemiz gerekir. Herkesin işine geldiği gibi kendi Adalete müdahale etmek istemesi ya da bu konu üzerinde yorum yapması pek de makul ve mantıklı gelmiyor bana. Çünkü halkımız artık bu tür şeyler yaşamak istemiyor.

  Kendi ülkesinde ötekileştirilmek istemiyor. Bu hangi görüşe mensup olursa olsun siyasilerin bence üzerinde durması gereken konu bu. Ötesinde başkaca bir şey yapmaya gerek yok. Sadece her konu üzerinde konuşmayı alışkanlık haline getirmiş ya da konuşmasak olmaz diye sadece konuşmak için konuşulacak konular değil bence bu.  Benzeri olaylarda daha duyarlı daha dikkatli olmak gerekiyor. O günlerde 28 Şubat zihniyetinin yanında olanlara halk seçimde dersini verdi. Eğer bugünde bu zihniyet devam ederse aynı dersi halkın vereceğinden kimsenin şüphesi olmasın.

  Öte yandan Devlet öç alma yeri değil. Devletin Adaleti ve Eşitliği sağlamak gibi bir görevi var. Aynı zamanda Devlet her bireyine Adaletle muamele etmek zorundadır. İşte bu noktadan hareketle herkesin bu konuda biraz daha duyarlı olması gerekir.

  Bu ülkede yaşanan onca acılardan bizleri her yapılan darbenin ya da darbeye teşebbüsün neler yaşattığını bilmeyenimiz yoktur. Hemen hemen çoğumuz o günlerde ekonominin ne kadar kötüye gittiğini, bir anda ortalıkta fısıltı gazetelerinin yaydığı haberler sayesinde ülkede her şey adeta kötü olması için bazı güçler seferber olmuştu. Ama unuttukları bir şey vardı, Türkiye her şeye herkese rağmen Demokratik bir ülke olacaktı.  Bu konuda bugün atılan adımlar da mutlaka yarın bizlere ışık tutacaktır.

Geçmişimizle bugün hesaplaşamazsak, yarın birileri bunu kötüye yorar.  Zaman içerisinde daha kötü olaylar olmasının önüne geçemeyiz, ama her şeye rağmen geçmişimizle Adaletli bir şekilde hesaplaşırsak, bu ülkeye gelecekte bırakılacak ve çocuklarımıza beklide en güzel miras olacaktır.

Huzurlu ve güvenli geleceğinden emin bir toplum olmak istiyorsak, bugün geçmişimizle yüzleşmek zorundayız. Bunun görüşü ve etnik kökeni olmaz. Herkese Adalet lazım herkes gelecekte iyi bir toplum ve başarılı toplum olmak için bugün bu hesaplaşmaya katkı sunmak zorundadır.

Hiç kimsenin bu ülke insanına artık acı çektirmeye ve vesayet altına almaya ya da farklı entrikalarla bu ülkeyi geriye götürmeye hakkı yoktur.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem