21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ters köşeye mi yatırılıyoruz?

Hayrullah Demiray

13 Nisan 2012 tarihli yazısı

Uludere’de yaklaşık dört ay önce vahim bir olay yaşandı. Kimilerine göre kaza kimilerine göre istihbarat zafiyeti kimilerine göre de birileri sırf ortalığı bulandırmak için bu olayı kullanmak istiyor. Ne olursa olsun sonuçta 34 Cana mal olan bu olayın arkası bırakılmaması gerekir kimin ihmali varsa cezalandırılmalı.

Çünkü bu işi de başka olaylarda olduğu gibi birileri kullanmak istiyor ama görünen o ki o insanların yakınları bu işin çözüm adresi olarak meclisi gösteriyor. Çünkü önceki gün BDP Meclis toplantısına katılan acılı aileler bu konunun Meclis’de çözülmesi gerektiğini vurgulaması BDP Milletvekillerinin de belki akıllarını başlarına almalarına vesile olacaktır.

Çünkü her fırsatta Ya İmralı’yı ya da Kandili adres gösteren BDP Milletvekilleri bundan kendilerine bir pay ve ders çıkarmalılar. Çünkü 30 yıldır kendi İnsanım dediği insanlara kurşun sıkan bir anlayış ve bu Anlayışın siyasi olarak bayraktarlığını yapan bir zihniyet daha ne kadar bu inadını sürdürebilir.

Hem de Kürt Yurttaşların bu konu üzerinde bu şekilde düşündüğü bir dönemde canı yanan insanlar artık başkalarının canı yanmasın diyor ve bu konu için tek çözüm Adresi Meclisi gösteriyor. Artık Siyasi irade devreye girmeli ve bu konuda herkes elini taşın altına koymalı çünkü sadece bir gün mecliste duygulanıp gözyaşı akıtmayla olmuyor.

Milletvekilleri hatırlayacak olursanız bu ülkede Şehit haberi alınca sevindikleri kayıtlara yansımıştı işte unutulmaması gereken bir şey daha var o da bu ülke için canını veren şehit olan da Kürt vatandaşlarımız da var o şehitlerin içinde, Lazı da Çerkezi de var yani bu ülke de yaşayan her Türk vatandaşı askere giden herkes mutlaka bu acıyla bir şekilde karşılaşabilir.

Onun için herkes biraz daha duyarlı biraz daha olaylara ön yargısız bakmalı. Bu ülke insanını ayrıştırmak için yıllardır birileri içten ve dıştan uğraş veriyor ama görünen o ki insanımız artık bu tür acıları yaşamak istemiyor ve birilerinin bir gün döktüğü gözyaşını bir ömür boyu dökmek istemiyor.

Tabii ki burada bir şey de unutulmamalı bu insanların Kaçakçılık yaptığı söyleniyor kardeşim kaçakçılık yapmak suç değimli? Hadi bu insanlar kaçakçılık yapıyorsa Kaçakçılık yapan insan bu kadar kalabalık Düğüne gider gibimi gider? Ya da Bu insanları birileri Devlete karşı vatandaşı kışkırtmak için mi kullandı? Ya da birileri bu ülkeye huzursuzluk vermek için o insanlara mı kıydı?

Bunlar elbette bir taraftan cevaplanmayı bekleyen ve bence önemli sorulardan, ama en nihayetinde insan hayatı her şeyden önemli gelir ve Devletin asli görevlerinden bir tanesidir vatandaşının hayatını korumak ve güvenliğini sağlamak.

Tabii ki burada Devletin üzerine de önemli görev düşmektedir bu bölge yıllardır birileri ihmal ediyor. Diğer yandan birileri de bunu kullanarak oradaki vatandaşları hep kışkırtıyor ama madalyonun bir de görünmeyen yüzü var bunun yapan insanlar o bölgenin ihmal edildiğini söylerken o bölgeye bir yandan da yatırımda yapmayı düşünmezler ama sorsanız başınıza Bölgesel Etnik Milliyetçi kesilirler.

Yani Doğu ve Güneydoğunun ihmal edildiğini söyleyen ve Özellikle Doğulu iş adamları Devletin son dönemlerde verdiği önemli teşviklerle orada yatırım yapabilirler işte şimdi göreceğiz kim ne kadar vatandaşın derdiyle ilgileniyor.

Elbette birileri bu konuda bir şeyler yapmak için harekete geçmeli Devlet gereken adımları atmaya başladı bu bence bir fırsat olarak görüle bilir ve yıllardır hep birilerinin ihmal ettiği birilerinin de istismar ettiği konunun sona ermesi için adımların atılması ve başka bölgelerde iş yapan önemli ticaret adamlarına özellikle görev ve sorumluluk düşüyor.

Bu vesileyle birilerinin o bölgeyi hem ihmal hem de istismar etmesinin önüne geçilmiş olacaktır. Bu ülke de Güven Huzur ve Barış ortamını tesis etmekte aslında insanların duyarlı olmasına bağlı diye düşünüyorum ama akıllı ve mantıklı bir şekilde hareket etmezsek birileri bizi hep ters köşeye yatırmaya devam edecek ve bu vesileyle oyununu devam ettirecek işte buna izin vermemeliyiz.

Saygılarımla…

 

 

    

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem