23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Umuda Sığınma

Mustafa Kalabalık

23 Kasım 2015 tarihli yazısı

Daha önce kaleme aldığım bu yazımı, dost sohbetinde Zülfü Livaneli’nin ‘Son Ada’ adlı kitabı üzerinden, ülke siyasetinin geleceği hakkında değişik fikirlerle tartışırken yazmaya karar vermiş ve farklı bir yerde yayınlamıştım. Bugün arşivlerimi gözden geçirirken yeniden paylaşmak istedim.

 

Etrafımızda olup bitenleri, yaşananları gözden geçirdiğinizde, bazen “geçimsiz”, “aksi”, “küfürbaz”, “sert”, “hakaret eden”, “kötü kalpli” insanların isteklerinin, iyi olanlara nazaran çok daha çabuk yerine getirildiğini görürsünüz..

 

Bunun sebebi; bu özellikteki kişilerden “korkulması” , “çekinilmesi” değil, “yapalım şunun isteklerini de bir an önce kurtulalım şu lanetten” düşüncesiyle yapılmasıdır. Ama, sonuçta kötü olan galip geliyor...   

 

Kitapta geçen;“...Bunca servet ve isim sahibi ünlü bir ailenin oğlu olarak şu haline bak. Adadaki ayak takımına karışmış durumda yaşayıp gidiyorsun. Çünkü seni zararlı eşitlik fikirlerine, uyuşukluğa, haklarını savunmamaya alıştırmışlar. Oysa insanlar eşit değildir. Güçlüler ve zayıflar vardır, hayat ise bunlar arasındaki mücadeleden ibarettir” gibi sözlerin, kim veya kimler için söylenmiş olduğunu bende çok düşündüm!

 

“Eşitlik, dostluk, demokrasi… Bunlar hep zayıfların uydurduğu saçmalıklar(mış). Çünkü onların yaşayabilmek için bu gibi kavramlara ihtiyacı var(mış). Güçlünün ise bir tek isteği var(mış)dır ; daha fazla güç(müş).”

 

Ülkemiz gündemi ile ne kadar benzerlikleri var değil mi? Biz “terör”ü saçma buluyoruz, “Son Ada” martı seferberliğini..

 

Biz terör sebebiyle dağa çıkmayı, köyleri boşaltmayı, göçleri konuşuyoruz kitap ise martıların evlerinden atılma tehdidiyle ürkütüldüklerini, büyük bir zenginlik hayaliyle umutlandırılmalarını..

 

Ayrılıklar, hüzünler, acı anılar o kadar da yabancı değildir bize. Geçip giden yıllar,  saçlara düşen aklar, anlatılamayan duygular…

 

Biz insanlar, sınırlarımızı bilmeden kendi aklımızı beğeniyoruz, öğrenmiyoruz, akıllanmıyoruz. Her şeyi anladığımız zaman da genellikle iş işten geçmiş oluyor…

 

İçindeki kötülüklerle yaşayan, etrafına her zaman huzursuzluk saçan insanlar; “...fena halde korkuyorlar, işte neden kötü olduklarının açıklaması bu. İçlerindeki büyük korku!

 

Dünyada iyiler ve kötüler vardır. Kimin, neye göre iyi ya da kötü olduğu ise çoğu zaman bilinmiyor maalesef..

 

Kimilerinin de ‘’..korktukları tek şey ise “soru”.

 

Soru sorulmasından ödleri kopuyor. Sorgulayanlar ise buna mecbur olduklarını hissederek kendilerini yok etme pahasına direnişlerini sürdürüyorlar.’

 

Zemheri soğuğunda, serçe ile yavrusu bir dala konmuş. Biraz sonra bıyıkları buz tutmuş ve gözleri soğuktan yaş tutmuş bir avcının yaklaştığını görmüşler.

 

Serçe yavrusu; ‘’Bak anne’’ demiş. ‘’Ne kadar merhametli bir adam, gözleri yaş içinde”.

 

Anne yavrusunu ses çıkarmaması için uyarmış. ‘’Sen onun gözündeki yaşa değil, elindeki kana bak!’’ demiş.

 

Ne yaparsan yap ama, adalıların rüyalarını çalmaya kalkma...

 

Bir umuda bağlanmak isteyen komşularına, bunun yalan olduğunu söyleme...

 

Kimseyi gerçekçi olmaya çağırma...

 

“Doğru” diye bildiklerinin “yanlış.. “Yanlış” diye bildiklerimizin de “doğru” olabileceğini aklından bile geçirme! Çünkü bunalan insanların yalan bile olsa bir umuda sığınma ihtiyaçları, gerçeği söyleyenlerden nefret etmesine yol açıyor...

 

Aradan bir süre geçip haklı çıksan bile, bir şey ifade etmiyor bu. Çünkü o zamana kadar başlangıçtaki koşulları unutmuş oluyorlar.

 

Peki, ya sizin koşullarınızı unuttuğunuz, umutlarınıza sığındığınız oluyor mu hiç?

 

Evet. Umut; hepimize lazım olan, yaşamamız gereken insani bir değerdir. Karşılaştığımız ve karşılaşacağımız tüm zorluklarda, sorunlarda umuda sığınmak, hepimizin hakkı…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem